سیتومگالوویروس (CMV) ویروسی است که می تواند در بیماران دچار نقص ایمنی اکتسابی، افرادی که تحت عمل پیوند عضو بوده اند، نوزادانی که هنوز سیستم ایمنی شان به طور کامل شکل نگرفته است و یا مبتلایان به هر نوع بیماری طولانی مدت و مبتلایان به لوکمیا و لنفوما بیماری جدی ایجاد نماید.چنین عفونتی می تواند مری، معده، روده، ریه، چشم، و غیره را تحت تاثیر قرار بدهد. عفونت با سیتومگالوویروس مسری است که از طریق تماس فیزیکی از جمله موارد زیر انتقال می یابد:

• بزاق
• مایعات بینی
• مایعات واژن
• مایع منی
• جفت
• خون
• پیوند عضو

اکثر افراد در ابتدای زندگی خود در معرض سیتومگالوویروس قرار می گیرند. با این وجود کودکان و بزرگسالان سالم مبتلا به ویروس به ندرت علائم و نشانه های ابتلا به عفونت سیتومگالوویروس را نشان می دهند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن به دلایل مختلف ضعیف می شود ویروس CMV دوباره فعال شده و فرد را با درجات و شدت متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از اعضای بدن که در این بیماری تحت تاثیر قرار می گیرند می توانند موجب بروز علائم و نشانه های زیر شوند:

– چشم- که منجر به کوری و حساسیت به نور می شود.

– دستگاه گوارش- که موجب خون ریزی زخم ها، التهاب مری، کولیت، و غیره می شود.

– کبد- التهاب کبد و هپاتیت

– مغز- که منجر به التهاب و بروز مننژیت می شود


پزشک به همراه بررسی علائم و نشانه ها یک معاینه جسمانی نیز انجام می دهد. به دلیل احتمال وجود عوارض و بیماری های مختلف یک تشخیص متفاوت در نظر گرفته می شود. ممکن است که برای یک فرد ضعیف آزمایش های تشخیص متفاوتی انجام بشود.

آزمایش های تشخیصی که برای تشخیص وجود عفونت CMV ناشی از ضعف سیستم ایمنی میزبان انجام می شود عبارتند از:

• آزمایش PCR برای جستجوی DNA ویروس CMV

• آزمایش پادتن CMV برای بررسی وجود آنتی بادی های تولید شده در بدن بر علیه CMV

• آزمایش های عملکرد کبد

• بررسی وجود آنتی ژن های ویروس در داخل سلول های خونی


تشخیص زود هنگام عفونت سیتومگالوویروس در بدن میزبانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف است، به همراه به کار گیری درمان مناسب ( و مکمل های غذایی) به منظور پیشگیری از بروز عوارض شدید که می تواند تاثیر نامطلوبی بر پیش آگهی بگذارد، ضروری است.

وجود آنتی ژن ویروسی در خون ابزاری برای تشخیص CMV در مغز استخوان و ارگان های پیوند شده در بیماران می باشد.

تست CMV pp65 روشی با حساسیت و اختصاصیت بالا است که به تشخیص غیرمستقیم و کمی CMV در گرانولوسیت های خون محیطی بیمار کمک می کند.فسفوپروتئین 65 در ماتریکس سیتومگالوویروس یک آنتی ژن اولیه در تکثیر ویروس است.

در تستpp65CMVاز یک آنتی بادی مونوکلونال برای شناسایی آنتی ژن فسفوپروتئین 65 ویروس استفاده می گردد. با این تست هیچ گونه واکنش متقاطع بین سایر ویروس ها و سایتومگالوویروس ایجاد نمی شود و بدین ترتیب از هر گونه پاسخ مثبت کاذبجلوگیری به عمل خواهد آمد.


آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد با در دست داشتن پرسنل مجرب و انجام تست CMV pp65 در اسرع وقت قادر به تشخیص سریع و زود هنگام عفونت با ویروس استدر بیماران می باشد. برای اطلاعات بیشتر لطفاً با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

به اشتراک بگزارید
نوشته های اخیر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *