نمونه گیری در منزل

یکی از ابزارهای اصلی در تشخیص و درمان بیماری‌ها، انجام آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش خون، ادرار، مدفوع و … است.بسیاری از افراد نیازمند چکاپ دوره‌ای برای سنجش وضعیت سلامتی خود هستند. اما حضور در آزمایشگاه برای بسیاری از افراد با توجه به شرایط جسمانی، دشوار و یا غیرممکن است. علاوه بر این به دلیل مشغله کاری، بسیاری امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارند. آزمایشگاه میلاد اصفهان برای انجام رسالت خود در زمینه تأمین سلامت عمومی جامعه، خدمات نمونه‌گیری و خون‌گیری در منزل را به این منظور در شهر اصفهان راه‌اندازی نموده تا انجام آزمایش‌های شما و پیگیری درمان به تعویق نیافتد.
نمونه‌گیری در محل تقریباً برای تمامی آزمایش‌ها امکان‌پذیر است. پرسنل مجرب آزمایشگاه میلاد اصفهان، تخصص مورد نیاز برای این کار را دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت در این زمینه، با هماهنگی قبلی در آدرس شما حاضر خواهند گردید.

چرا آزمایش در منزل

پایش دائمی سلامت (چکاپ) کمک می‌کند تا در صورت وجود هرگونه اختلال در معیارهای سلامتی، به‌موقع متوجه مسئله شده و برای درمان زودهنگامِ عارضه اقدام گردد. انجام منظم معاینات پزشکی و آزمایش‌های دوره‌ای برای تشخیص فشار خون، کلسترول، و بسیاری علائم بیماری‌های دیگر می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در بهبود سلامت جامعه داشته باشند. از این رو سازمان‌های بهداشتی در اکثر کشورها، انجام سالانه یک بار چکاپ را به شهروندان خود توصیه می نمایند.

در بسیاری از موارد مراجعه به آزمایشگاه زمان‌بر است و ممکن است به دلایل مختلف از جمله محدودیت حرکتی بیمار، کهولت سن، احتمال ابتلا به بیماری‌های دیگر، و یا مشغله کاری و غیره امکان رفتن به آزمایشگاه، امکان پذیر نباشد. همچنین بسیاری از والدین در مورد نحوه نمونه‌گیری از کودکان و نوزادان و آوردن آنها به آزمایشگاه نیز دغدغه‌هایی دارند. اما این مسئله نباید سد راه تعیین وضعیت سلامتی عزیزان ما گردد.

انجام نمونه‌گیری و خونگیری در منزل توسط آزمایشگاه میلاد در اصفهان، این موانع را رفع نموده است. با توجه به امکان ارسال و دریافت الکترونیکی اطلاعات، بیمار و پرسنل آزمایشگاه به راحتی می‌توانید بدون مراجعه به آزمایشگاه و با نمونه‌گیری در منزل از وضعیت سلامتی خود برخوردار شوید. با توجه به تجربه و تخصص پرسنل آزمایشگاه میلاد اصفهان، کیفیت نمونه‌گیری در این روش تفاوتی با نمونه‌گیری در آزمایشگاه ندارد و با رعایت دقیق ضوابط نمونه‌گیری و حمل ایمن نمونه به آزمایشگاه، تأثیری در دقت نتایج آن نخواهد داشت.

نمونه گیری در منزل شامل چه آزمایش هایی می شود؟

تقریباً برای تمامی آزمایش‌های طبی می‌توان نمونه‌گیری را در منزل و یا محل کار انجام داد. همکاران ما پس از دریافت درخواست شما برای نمونه‌گیری و ملاحظه نسخه پزشک، این مسئله را بررسی خواهند کرد و اگر حضور در آزمایشگاه ضروری باشد آن را به شما اطلاع خواهند داد. البته لازم به ذکر است انجام برخی آزمایش‌ها از جمله آزمایش‌های عفونت ادرار، قند خون، تست های عروقی، آزمایش تیروئید، تست بارداری و غیره، نیازی به نسخه ندارند.

از جمله معمول‌ترین آزمایش‌هایی که نمونه‌گیری آنها در منزل انجام می‌شوند:

 • آزمایش قند ناشتا
 • آزمایش اسید اوریک، اوره، کراتینین
 • آزمایش تری‌گلیسرید، کلسترول، آنزیم‌های کبدی
 • آزمایش آهن، پتاسیم، سدیم، فسفر، کلسیم
 • آزمایش شمارش کامل سلول‌های خون و سدیمانتاسیون گلبول‌های قرمز خون
 • آزمایش ترومبوپلاستین نسبی فاکتور انعقادی خون
 • آزمایش پروستات
 • آزمایش ویتامین ها مانند D و ...
 • آزمایش هورمون‌های تیروئیدی
 • آزمایش آنالیز ادرار، کِشت ادرار
 • آزمایش بیلیروبین
 • آزمایش های عروقی مانند پروترومبین PT
چه مراکزی مجوز نمونه گیری در منزل را دارند؟

انجام نمونه‌گیری توسط افراد متفرقه و فاقد صلاحیت، می‌تواند موجب اخلال در روند آزمایش و اعلام نتیجه اشتباه گردد. چنانچه قصد انجام این کار در هر یک از مراکز آزمایشگاهی را دارید، از وجود مجوز نمونه‌گیری در منزل و صلاحیتِ فرد اعزامی اطمینان حاصل کنید.

بر اساس مصوبات معاونت امور درمان وزارت بهداشت، ضروری است روند نمونه‌گیری، مدیریت نمونه، بسته‌بندی، نقل و انتقال ایمن نمونه به آزمایشگاه بر طبق ضوابط و استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت در این زمینه، توسط فرد ذیصلاح و با نظارت مستقیم آزمایشگاه انجام گیرد.

پرسنل آزمایشگاه میلاد اصفهان بر اساس وظیفه و وجدان کاری و به منظور ارائه نتایج هر چه دقیق‌تر آزمایش‌ها، چهارچوب‌های استاندارد انجام نمونه‌گیری در منزل و مراحل بعدی را به‌دقت رعایت می‌کنند.

نمونه‌گیری از افراد باید در شرایط اصولی و بهداشتی، با لوله‌های آزمایشگاهی ضد‌عفونی‌شده و رعایت نکات تخصصی آن انجام شود. انتقال ظرف مربوط به نمونه‌برداری، شرایط نگهداری و جابجایی و جمع‌آوری نمونه‌ها باید با دقت فراوانی همراه باشد.

هزینه نمونه گیری در منزل

هزینه‌های نمونه‌گیری در منزل و آزمایشگاه تشخیص طبی بستگی به نوع نمونه و شرایط فرد دارد. این هزینه‌ها شامل موارد زیر است:

 • هزینه ایاب و ذهاب
 • هزینه نمونه‌گیری با رعایت تمامی استانداردها و در لوازم مربوطه
 • هزینه آزمایش طبق تعرفه وزارت بهداشت و درمان بعد از اتمام نمونه‌گیری

 

در آزمایشگاه میلاد اصفهان برای رفاه حال مراجعین محترم هزینه ایاب و ذهاب (در محدوده) و نمونه‌گیری در محل رایگان می باشد.