HORMONOLOGY

هورمون شنـــاســـی

هورمون ها نقش بسیار مهمی در تنظیم عملکرد بدن دارند و یکی از مؤلفه‌های تشخیص برخی از بیماری‌ها بوده و اندازه‌ی آنها در برخی از بیماری‌ها ممکن است افزایش یا کاهش یابد.
بخش هورمون‌شناسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک آزمایشگاه تشخیص طبی است. هورمون‌ها با ساختار مولکولی پروتئین‌ها در غدد درون‌ریز بدن انسان ساخته شده، به داخل جریان خون می‌ریزند و اثرات مهمی بر کارکرد اعضای مختلف بدن دارند. بر روی سلول‌های هدف، گیرنده یا Receptor برای این ماده وجود دارد و با نشستن هورمون روی آن، فعالیت‌های سلول تغییر می‌یابد. مقدار هورمون‌ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون‌ریز با هم، و با دستگاه عصبی تنظیم می‌شود.

هورمون‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • هورمون‌های پپتیدی: مانند هورمون‌های زنانه FSH , LH و هورمون انسولین
  • هورمون‌های استروئیدی: مانند استروژن و تستسترون، که در ساختار مولکولی آنها کلسترول وجود دارد.
  • هورمون‌های آمینه: شامل هورمون‌های تیروئیدی و کتکول‌آمین‌ها هستند؛ دوپامین، آدرنالین و نورآدرنالین.

بخش هورمون شناسی در آزمایشگاه میلاد اصفهان

مقدار هورمون‌ها در خون معمولا بسیار پایین است و برای اندازه‌گیری هورمون‌ها باید از ابزارهای بسیار حساسی کمک گرفت تا بتوان مقدار عادی و غیر عادی را از هم تشخیص داد. آزمایشگاه میلاد با دارا بودن پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها در این بخش، یکی از رضایت بخش ترین بخش های آزمایشگاه از نظر پزشکان محترم می باشد و قادر به انجام کلیه آزمایش‌های هورمونی نادر و نیز آزمایش‌های تخصصی با حداکثر دقت ممکن در کوتاه‌ترین زمان است.

تجهیزات بخش هورمون شناسی

بخشی از تجهیزات بخش هورمون شناسی آزمایشگاه میلاد

مقالات مرتبط