BIOCHEMISTRY

بخش بیوشـــیمی

انجام آزمایش‌های بیوشیمی برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و نارسایی‌های بدن ضروری است؛ به همین دلیل بخش بیوشیمی یکی از بخش‌های اصلی آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی است که شامل سه قسمت بیوشیمی خون، بیوشیمی ادرار و بیوشیمی مایعات بدن است.
در این بخش مایعات بیولوژیکی بدن مانند خون، سرم، پلاسما، ادرار، مایع مغزی نخاعی (CFS)، مایع سینوویال، مایع پریکارد و سایر مایعات بدن مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 بیوشیمی خون
آنالیز و بررسی خون برای تشخیص وجود یا عدم‌وجود برخی از بیماری‌ها صورت می‌گیرد. خون به‌طور استاندارد دارای مقادیر ثابتی از مواد در واحد حجم است که با آنالیز آن و اندازه‌گیری دقیق فاکتورهای خونی، می‌توان اطلاعاتی درباره وضعیت بیماری کسب نمود.
این فاکتورها که در آزمایشگاه، به آنها ایندکس (Index) گفته می‌شود، شامل موارد زیر است:

  •  مواد شیمیایی: اسید اوریک، انسولین، اوره، میزان قند خون
  •  مواد لیپیدی: تری‌گلیسیرید، لیپوپروتئین‌ها
  •  املاح: آهن، پتاسیم، سدیم، فسفر، کلسیم، لیتیم
  •  آنزیم‌ها: آسپارتات آمینوترنسفراز، ترانس‌آمیناز‌ها
  •  پروتئین‌ها: آلبومین، ترانسفرین، فریتین


این فاکتورها به‌صورت گرم و میلی‌گرم در لیتر خون، تعداد در واحد حجم خون، و درصد حجمی از خون اندازه‌گیری می‌گردند. هر یک از ایندکس‌ها در بازه‌ خاصی نرمال در نظر گرفته می‌شود و اگر میزان آنها کمتر یا بیشتر از آن بازه باشد، نشانه وجود مشکل یا بیماری می‌تواند باشد.

آزمایش ادرار
هر میلی‌لیتر از خون ما چند بار در روز از کلیه‌ها عبور می‌کند تا سموم، ذرات، املاح اضافه و مواد زائد حاصل از سوخت‌و‌ساز سلول‌ها از خون جمع‌آوری شوند. این مواد زائد به‌شکل فرآورده‌های نیتروژنی، اسید‌ها و بازهای آلی، و مواد معدنی در ادرار دفع می‌شوند. هر اختلالی که به‌دلیل بیماری‌های کلیوی یا سیستماتیک در این چرخه ایجاد شود، به‌صورت تغییرات شیمیایی یا سیتولوژیک در ادرار منعکس خواهد شد که با انجام آزمایش ادرار قابل‌تشخیص است.
بیش از ۱۰۰ تست آزمایشگاهی مختلف بر روی ادرار قابل‌انجام است که هر کدام از آنها برای تعیین علت‌های مختلف انواع بیماری‌ها انجام می‌شوند. آزمایش ادرار یا Urine Analysis برای بررسی عملکرد کلیه‌ها و سیستم ادراری (کلیه ها، حالب و مثانه)، تعیین وجود قند ادرار در بیماران دیابتی، وجود سنگ کلیه و فشار خون بالا، و بعضی بیماری‌های کلیوی و کبدی خاص انجام می‌شود. آنالیز ادرار همچنین در بسیاری از بررسی‌های روتین پزشکی، برای تعیین سلامت عمومی بدن تجویز می‌شود. در عین حال برخی از آزمایش‌های ادرار نیازمند دستگاه‌های پیشرفته هستند که برای تعیین حالات بسیار خاصی از بیماری‌ها کاربرد دارند.

بخش بیوشیمی در آزمایشگاه میلاد اصفهان

بخش بیوشیمی آزمایشگاه میلاد اصفهان با استفاده از فن‌آوری‌های روز دنیا و تخصص پرسنل مجرب قادر به انجام آزمایش‌های روتین و تخصصی بیوشیمی به‌صورت روزانه و اورژانسی است. به‌منظور اطمینان از دقت و درستی نتایج اعلامی، در این بخش از آزمایشگاه، برنامه‌‌های استاندارد کنترل کیفی به‌صورت منظم انجام می‌شود. بخش بیوشیمی آزمایشگاه میلاد کوشش می کند با استفاده از کادر مجرب و با تجربه و همچنین با بهره گیری از دستگا‌ه‌های مدرن و خودکار و انجام کنترل کیفی مدون به منظور افزایش هر چه بیشتر صحت و دقت آزمایش ها و شرکت در برنامه های کنترل کیفی خارجی و داخلی، امکان انجام دقیق و صحیح آزمایش ها بصورت روزانه فراهم نماید.

تجهیزات بخش بیوشیمی

بخشی از تجهیزات بخش بیوشیمی آزمایشگاه میلاد

مقالات مرتبط