31 چیز در مورد خواب که نمی دانید

31 چیز در مورد خواب که نمی دانید

آیا تاکنون فکر کرده اید که خواب درواقع چیست؟ خواب به اندازه ای که در ابتدا ممکن است به نظر برسد، ساده نیست. به دست آوردن درک بهتر راجع به خواب به پزشکان کمک خواهد کرده تا انواعی از اختلالات خواب را درمان کنند. خواب سالم (Healthy Sleep)، یک منبع از بخش پزشکی خواب در دانشکده پزشکی هاروارد، یک وب سایت است که درصدد است تا به درک عمومی خواب و خواب مورد نیاز عموم کمک کند.


ما ممکن است قادر به تعریف خواب نباشیم، اما یک چیز وجود دارد که میتوانیم در آن توافق داشته باشیم که زمانی که از خواب کافی برخوردار هستیم، چابک تر و متمرکز تر و زمانی که خواب کافی نداریم آشفته هستیم. طبق مرکز بهداشت بالینی کلولند، ما حدود یک سوم از زمان خود را در خواب به سر میبریم. اگر به ریاضی بیان کنیم، این حدود 16 ساعت در شب برای نوزادان، 9 ساعت برای نوجوانان و 7 تا 8 ساعت برای بزرگسالان را دربر میگیرد. متاسفانه، دستیابی به 7 تا 8 ساعت برای بسیاری از افراد راحت تر گفته میشود تا اینکه عمل شود. طبق گزارش هفتگی بخش ناخوشی و مرگ و میر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در مارس 2011، برآورد شده است که 50 تا 70 میلیون آمریکایی دارای اختلال خواب مزمن هستند.
ما تا پاسی از شب را با اینترنت به سرمی بریم زیرا این 31 حقیقت راجع به خواب را تاکنون نشنیده ایم.

همه چیز درباره خواب

۱. ما تنها گونه از پستانداران هستیم که خواب را عمدا به تعویق میاندازیم.
۲. بی خوابی توسط خوابی که شما هرشب از دست میدهید تعریف نمی شود، بلکه توسط خواب آلودگی، مشکل در تمرکز ، سردردها، زودرنجی یا سایر مسائلی که هر روزه رخ میدهند٬ تعریف میشود.
۳. یک فرد خوابیده ممکن است ظاهراً غیرفعال باشد، اما برخی از عملکرهای مغز و بدن در واقع در هنگام خواب فعال تر از هر زمانی هستند که ما بیداریم.
۴. نور مصنوعی مانند نورهای اتاق، تلویزیون، کامپیوتر و سایر ابزار های الکترونیکی ممکن است به ناتوانی ما برای دستیابی به یک مقدار کافی از خواب مرتبط باشند. دانشمندان و پزشکان در حال تحقیق بر این موضوع هستند که این در معرض قرار گیری طولانی در نور چگونه میتواند با الگوهای خواب به طور طبیعی برنامه ریزی شده بدن ما تداخل داشته باشد.
۵. اگر کمتر از 5 دقیقه زمان برای به خواب رفتن شما در شب صرف شد، شما احتمالاً از خواب محروم هستید. خواب رفتن در شرایط مطلوب 10 تا 15 دقیقه زمان میبرد.
۶. امروزه، 75 درصد از ما خواب های رنگی میبینیم. قبل از اختراع تلویزیون تنها 15 درصد از ما خواب های رنگی میدیدیم.
۷. بیش از نیمی از آمریکایی ها (59 درصد) داشتن خواب کمتر در طول هفته نسبت به آخرهفته را گزارش دادند.
۸. سندروم آپنه در خواب نام خود را از یک شخصیت در “نوشته های پس از مرگ باشگاه پیکویکی” چارلز دیکنز گرفته است. بنابراین، شگفت انگیز نیست که شرایط “سندروم پیکویکی” نیز نامیده شود.
۹. سگهای عظیم الجثه انگلیسی(بول داگ) تنها گونه از خانواده سگ ها هستند که از حبس تنفس در خواب رنج میبرند. به نظر میرسد که دلیل آن پوزه کوتاه و دندان های زیرین کوتاه باشد که آناتومی هوایی غیرمعمولی را تشکیل میدهند.
۱۰. فیل ها و زرافه ها در 24 ساعت شبانه روز کمتر از 3 یا 4 ساعت میخوابند.
۱۱. حلزون میتواند برای سه سال بخوابد.
۱۲. مردان در کنار همسران خود بهتر میخوابند، در حالی که زنان خواب بدتری دارند.
۱۳. بچه ها در رحم خمیازه کشیدن را آغاز میکنند. آنها همچنین زمان بیشتری را در خواب REM (مرحله ای که رویا در آن رخ میدهد.) صرف میکنند
۱۴. والدین بچه های نوزاد، شش ماه از خواب را در دو سال اول تولد فرزندشان از دست میدهند، وای !!
۱۵. زنان بیشتر از مردان از بی خوابی رنج میبرند.
۱۶. مغز آنهایی که خواب عمیق دارند که به نظر میرسد متوجه صداها نمیشوند٬ در EEG یک الگوی مغزی متفاوت را نشان میدهد.
۱۷. مطالعه ای که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد، نشان داد که افراد محروم از خواب نسبت به افرادی که استراحت خوبی دارند، ناسالم تر هستند، از جذابیت کمتری برخوردار هستند و خسته تر میشوند .
۱۸. در گروهی از اردک های خوابیده، آن اردک هایی که بیرون هستند تنها با نیمی از مغز خود میخوابند، بنابراین میتوانند با باقی آن مراقب باشند.
۱۹. سمورهای دریایی در هنگام خواب دست های خود را نگاه میدارند تا از یکدیگر جدا نشوند.
۲۰. ما به طور طبیعی، در دو زمان متفاوت از روز احساس خستگی میکنیم: حدود ساعت 2 صبح و 2 بعدازظهر. این افت طبیعی در هوشیاری است که به طور بدوی مسئول افت پس از صرف ناهار است.
۲۱. خروپف کردن دلیل اولیه قطع خواب برای تقریباً 90 میلیون بزرگسال آمریکایی است. 37 میلیون از آنها یک مبنای منظم از خواب دارند.
۲۲. افرادی که خواب کافی ندارند، احتمالاً به دلیل این حقیقت که زمانی سطح لپتین افت میکند، اشتها افزایش مییابد(لپتین یک هورمون تنظیم اشتها است)، دارای اشتهای بیشتری هستند.
۲۳. دانشمندان هنوز با اطمینان نمیدانند که آیا حیوانات نیز مانند انسان ها در مدت خواب REM، رویا میبینند یا خیر.
۲۴. بدن ما هیچگاه برای کار شیفتی تنظیم نمیشود.
۲۵. آیا در تلاش هستید که در هواپیما برای سومین سفر خود در طول دو ماه چرت بزنید؟ خبر بدی برایتان داریم: هرچه ارتفاع بیشتر شود، اختلال خواب بیشتر میشود. عموماً، اختلال خواب در ارتفاع های 13200 پایی یا بیشتر، بدتر میشود. این اختلال، به وسیله میزان کاهش یافته اکسیژن و تغییرات تابع آن در تنفس به وجود می آید. خواب بسیاری از افراد تقریباً دو یا سه هفته در ارتفاع جدید ماندن تنظیم میشود.
۲۶. خواب کمتر از 7 ساعت در شب امید به زندگی را کاهش میدهد. اوه!
۲۷. عطسه کردن در هنگام خواب به طور فیزیکی غیرممکن است.
۲۸. شما در هنگام خواب نسبت به زمانی که روی کاناپه نشسته و تلویزیون میبینید، بیشتر کالریمیسوزانید.
۲۹. اگر بیدارشدن در صبح زود برای شما دشوار است، ممکن است این شرایط “دیسانیا” نامیده شود. این شرایط نشان دهند مسائل سوء تغذیه، افسردگی یا سایر مسائل است.
۳۰. بیدار ماندن یکسره برای 16 ساعت عملکرد شما را تا حد زیادی کاهش می دهد .
۳۱. اگرچه، ورزش منظم به خواب رفتن را راحت تر میسازد و به خواب سالم تر کمک میکند، اما ورزش به طور گاه و بیگاه یا درست قبل از به خواب رفتن را دشوارتر میسازد.

منبع: مجله سلامتی راستینه

به اشتراک بگزارید
نوشته های اخیر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *