تفسیر آزمایش خون (CBC) قسمت اول (اصول پایه)

تفسیر آزمایش خون (CBC) قسمت اول (اصول پایه)

اصول پایه
آزمایش CBC یکی از پر کاربردترین تست های آزمایشگاهی در طب می باشد و اغلب پزشکان علاقه مند به داشتن اطلاعات پایه در زمینه اصول آزمایش CBC و تفسیر نتایج غیرطبیعی آن می باشند. از این رو در این سری از مقالات، راهنمای کاربردی جهت تفسیر نتایج غیرطبیعی CBC فراهم شده است.

در برگه آزمایش CBC متغیرهای گوناگونی گزارش می شود که در عمل موارد زیر بیشترین کاربرد را در فرآیند تشخیص روتین دارا می باشند:
– هموگلوبین (Hb): تشخیص آنمی یا پلی سایتمی.
– هماتوکریت (Hct): کاربردهای مشابه Hb.
– میانگین حجم گلبول های قرمز (MCV): پارامتر کلیدی برای طبقه بندی کم خونی ها.
– گستره توزیع گلبول های قرمز (RDW): یک پارامتر نسبتاً مفید برای طبقه بندی کم خونی ها.
– شمارش RBC: شمارش RBC بالا همراه با کم خونی از ویژگی های تالاسمی مینور است.
– شمارش پلاکت (PLT): تشخیص ترومبوسیتوز و ترومبوسیتوپنی.
– شمارش تام و افتراقی WBC : معمولاً سرنخ های مهمی از تشخیص لوسمی های حاد یا مزمن و همچنین لوکوپنی و نوتروپنی فراهم می سازد. در مواردی که با شمارش غیر طبیعی WBC همراه است، پزشک معالج باید نوع رده ی لکوسیتی غیر طبیعی را مشخص کند:
نوتروفیل ها، لنفوسیت ها، ائوزینوفیل ها یا بازوفیل ها.
از آنجا که در حدود 5% از افراد سالم جامعه، نتایج تست های آزمایشگاهی ممکن است خارج از محدوده مرجع (Reference range) باشد، یافته های غیرطبیعی CBC باید با توجه به مقادیر پایه هر بیمار تفسیر شود. به همین طریق ممکن است نتایج CBC نسبت به مقادیر مرجع بیمار تغییر کرده باشد ولی همچنان در محدوده مرجع طبیعی(Reference range) قرار بگیرد، که باید بعنوان یافته غیر طبیعی تفسیر شود.
بطور کلی در بانوان شمارش پلاکت ها بالاتر و اندکس های وابسته به RBC پایین تر می باشد. در جمعیت خاورمیانه از جمله ایران ممکن است شمارش نوتروفیل مقداری پایین تر از سطوح مرجع مربوط به سفیدپوستان باشد.
مقادیر مرجع اندکس های CBC با توجه به تفاوت های نژادی و جنسی در بزرگسالان در جدول شماره 1 ذکر شده است.

cbc2

به اشتراک بگزارید
نوشته های اخیر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *