Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

۱۰ ویژگی شخصیتی جالب که از والدین خود به ارث می‌برید

شما چشمان قهوه‌ای همانند مادر خود و پاهای بلند همانند پدر خود دارید. انسان وقتی به این موضوعات فکر می‌کند شگفت‌زده می‌شود چراکه ما همه ویژگی‌های فیزیکی خود را از والدین‌مان و به عبارت بهتر از کپی‌های ژن‌های آن‌ها به ارث می‌بریم. اما این ویژگی‌های چقدر گسترده‌اند و کدام‌های آن‌ها شناسایی شده‌اند؟ ویدوآل در این مطلب تصمیم گرفته تا براساس آخرین دستاوردهای حوزه ژنتیک، ۱۰ ویژگی جالب را که از والدین خود به ارث می‌بریم به شما معرفی کند.

موفقیت تحصیلی

1327

موفقیت تحصیلی
وقتی مادری فرزند خود را به دلیل نمره پایین در درسی سرزنش می‌کند و می‌گوید خودش در دوران تحصیل عملکرد بهتری داشته، به‌نوعی نگرانی و نکته او درست است چراکه موفقیت تحصیلی ۵۵ درصد به وراثت ژنتیکی مرتبط است. هزاران ژن در نحوه عملکرد شما در مدرسه و دانشگاه موثرند. بنابراین اگر والدین شما توانمندی فوق‌العاده‌ای در دوران تحصیل خود داشته‌اند، شما پتانسیل خوبی در این زمینه دارید.


کوررنگی از مادر به ارث می‌رسد.

1328

کوررنگی از مادر به ارث می‌رسد.
عدم توانایی در ایجاد تمایز بین رنگ‌های ‌مشخص معمولا از ژن‌ها به ارث می‌رسد. ژنی که باعث چنین ویژگی‌ای در پسرها می‌شود معمولا از مادرها به ارث می‌رسد. در بیش‌تر موارد این مردها هستند که از کوررنگی رنج می‌برند. دلیل این مسئله این موضوع است که نقص در کروموزوم X مادری مردها در داخل ساختار ژنتیکی آن‌ها جبران نمی‌شود در حالی که زنان دارای یک کروموزوم X «اضطراری‌» هستند که از پدر خود به ارث می‌برند. پیشنهاد می‌کنیم مطلب «فرزند شما چه شکلی خواهد شد؟» (لینک) را مطالعه کنید.


میزان بالای کلسترول خون

1329

میزان بالای کلسترول خون
بسیاری از مردم معتقدند بالا بودن کلسترول خون به چیزهایی که می‌خوریم ربط دارد. اگر شما می‌خواهید عمر طولانی‌تری داشته باشید بهتر است سبزیجات و میوه بخورید و به اندازه کافی ورزش کنید. اما گاهی بالا بودن کلسترول خون نه تنها به سبک زندگی ما ربط ندارد بلکه کاملا وابسته به ژن‌های ماست. یک نفر از هر ۵۰۰ نفر دارای یک جهش ژنی خاص است که باعث انباشت کلسترول در خون می‌شود. این افراد اگر فقط در زندگی سبزیجات بخورند باز هم کلسترول خون بالایی خواهند داشت. پیشنهاد می‌کنیم مطلب «تاثیر ژن‌ها روی وزن افراد» (لینک) را مطالعه کنید.


عدم تحمل لاکتوز

1330

عدم تحمل لاکتوز
شاید تعجب کنید اما ۶۵ درصد افراد بزرگ‌سال توانایی کمی در هضم لاکتوز یا شکر شیر دارند. یک ژن مشخص عامل این موضوع است. وقتی کودکی آن‌قدر کم سن و سال است که برای زنده بودن به شیر نیاز دارد، بدن آنزیمی برای هضم لاکتوز تولید می‌کند. با این حال، هر چه سن این فرد بیش‌تر می‌شود، توانایی او در جذب محصولات لبنی کاهش می‌یابد. فقط تعداد کمی از افراد ژن تحمل و هضم لاکتوز را دارند که این مسئله به این معنی است که آن‌ها می‌توانند خیلی راحت شیر را در هر سنی و بدون مشکل هضم کنند.


عشق به قهوه

1331

عشق به قهوه
آیا شما قهوه زیاد می‌نوشید؟ اگر جواب آری است، مسئول این ماجرا ژن‌های شما هستند. دانشمندان مطالعه گسترده‌ای را روی افرادی که نمی‌توانند بدون قهوه زندگی کنند و افرادی که توانایی این کار را دارند انجام داده‌اند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که گروه دوم (افرادی که بدون قهوه هم راحت زندگی می‌کنند) دارای ژن‌هایی‌اند که باعث می‌شوند این افراد با سرعتی کم کافئین را جذب کنند و این قابلیت یعنی کم‌تر از دیگران به قهوه احساس نیاز می‌کنند.


الگوی ریزش مو از مادر به ارث می‌رسد.

1332

الگوی ریزش مو از مادر به ارث می‌رسد.
یکی از ژن‌هایی که نقش مهمی در ریزش مو بازی می‌کند کروموزوم X است. مردان این ویژگی را از مادر خود به ارث می‌برند. البته مادر خود را به دلیل ریزش موی‌تان سرزنش نکنید چون ژن‌های دیگری در این ماجرا دخیل‌اند که از پدر به ارث می‌رسند. علاوه بر این، عوامل محیطی نیز در ریزش مو تاثیرگذارند. پیشنهاد می‌کنیم ویدئوی «چرا بعضی‌ها کچل می‌شوند؟» (لینک) را مشاهده کنید.


دیابت شروع جوانی در افراد جوان

1333

دیابت شروع جوانی در افراد جوان
دیابت نوع ۲ معمولا در بزرگ‌سالان به وجود می‌آید. اما گاهی این نوع دیابت در کودکان و جوانان با یک سبک زندگی فعالانه نیز ظاهر می‌شود. به این بیماری دیابت شروع جوانی می‌گویند و در نتیجه یک جهش ژنی به وجود می‌آید که البته رژیم غذایی نامناسب در آن بی‌تاثیر نیست. پیشنهاد می‌کنیم مطلب «ژن‌درمانی چیست؟» (لینک) را مطالعه کنید.


توانایی در رانندگی

1334

توانایی در رانندگی
دانشمندان موضوعی را که بسیاری از افراد در مورد آن تردید داشتند تایید کردند: همه آدم‌ها توانایی ذاتی در رانندگی ندارند. شاید شما همه قوانین راهنمایی و رانندگی را یاد بگیرید و بتوانید آزمون کسب گواهی‌نامه را با موفقیت پشت سر بگذارید، اما اگر ژن‌های خاصی داشته باشید که روی توانایی شما در جهت‌یابی، سرعت واکنش و حافظه شما اثر بگذارند، آن‌وقت نشستن پشت فرمان خیلی کار درستی برای شما نیست. احتمال این‌که حواس شما در طول رانندگی پرت شود بیش‌تر شده و در نتیجه ممکن است تصادف کنید. دانشمندان معتقدند ۳۰ درصد مردم چنین ژن‌هایی دارند.


محبوبیت

1335

محبوبیت
شاید عجیب به نظر برسد، اما رمز محبوب بودن در پشت ژن‌های شما پنهان شده است. پژوهش‌گران دانشگاه هاروارد پس از سال‌ها مطالعه طاقت‌فرسا به چنین نتیجه‌ای رسیدند. آن‌ها معتقدند که در میان نیاکان ما، افرادی که دارای اطلاعات ارزشمندی در مورد منابع غذایی بودند و بیش از دیگران خطر می‌کردند در معرض توجه گروه‌های جامعه بودند. این افراد ژن‌های خود را به نسل‌های بعدی‌شان منتقل کرده‌اند. افرادی که چنین ژن‌هایی را به ارث برده‌اند همان‌هایی‌اند که در بین دیگران محبوب‌اند و مردم به دوستی با آن‌ها علاقه دارند. این ژن‌ها چگونه منتقل شده‌اند؟ پژوهش‌گران هنوز به پاسخ دقیقی برای این پرسش نرسیده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم ویدئوی «تولید انسان با خواندن ژن‌ها» (لینک) را مشاهده کنید.


نزدیک‌بینی

1336

نزدیک‌بینی
احتمال این‌که نزدیک‌بین باشید کاملا موضوعی ارثی است. اگر هم پدر و هم مادر شما نزدیک‌بین باشند، احتمال این‌که شما هم این ویژگی را داشته باشید حدود ۵۰ درصد است. با این حال، دانشمندان همه این ماجرا را به مسائل ژنتیکی نسبت نمی‌دهند. کسانی که زمان کمی جلوی کامپیوتر می‌نشینند و از آسیب زدن به چشم‌های خود خودداری می‌کنند کم‌تر در معرض ابتلا به نزدیک‌بینی قرار دارند.

 

منبع: vidoal

برچسب ها: کلسترول , ریزش مو, موفقیت تحصیلی, قهوه, دیابت , کوررنگی, لاکتوز , رانندگی , نزدیک‌بینی , محبوبیت , پدرمادر

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید