Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پیاده روهای مهربان با روشن دلان

کفپوش برجسته ( Tactile Paving) سامانه‌ای از سطوح بافتدار است که در پیاده‌روها، پلکان و... برای کمک به نابینایان و افراد کم‌بینا در پیدا کردن مسیر و اخطار استفاده می‌شود. کفپوش برجسته سطح مشبکی از مخروط‌های ناقص و خطوط برجسته بوجود می‌آورد که به وسیله عصای سفید قابل تشخیص است. این کفپوش‌ها برای آگاه‌کردن افراد نابینا و کم‌بینا هنگام رسیدن به خیابان یا اختلاف سطح به کار می‌روند.

در ابتدا این کفپوش‌ها در خطوط عابرپیاده و سایر مسیرهای خطرناک عبورومرور ژاپن استفاده شدند و سپس بریتانیا و استرالیا و ایالت متحده آمریکا بعد از تصویب قانون معلولین آمریکا در اوایل دهه نود از این محصول بهره گرفتند. کانادا در دهه نود کفپوش برجسته را وارد سیستم حمل و نقل کرد و در دهه اول سده ۲۱ میلادی از آنها در ساختارهای محیطی استفاده کرد. در ایران نیز در سال های اخیر از این کفپوش ها در پیاده روها استفاده شده است

تاریخچه :

کفپوش برجسته برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ در ژاپن تولید شد و دو سال بعد در شهر اوکایاما به عموم معرفی شد. بعد از این تاریخ، استفاده از این کفپوش‌ها در ژاپن و سپس سایر کشورها رواج یافت.

امروزه کفپوش‌های زرد در همه جای ژاپن دیده می‌شوند. گاه برای زیبایی مثلاً در جلوی هتل‌ها کفپوش ها هم رنگ کفپوش داخل هتل می‌شوند. گاهی کفپوش‌ها با نوارهای استیل و نقطه ساخته می‌شوند.

کفپوش‌های مشبک خیلی زود تمام شبکه ملی حمل و نقل ژاپن را فرا گرفت. این سیستم در ابتدای پیدایش سال ۱۹۸۵ "راهنمای خطر برای نابینایان" نام گرفت. مدل مدرن این محصول به دو گروه تقسیم می‌شود. گروه اول شامل برجستگی‌های کوچک دایره‌ای است که زیر پای انسان احساس می‌شوند. گروه دوم راهنمای جهت‌یابی هستند. برجستگی‌های باریک و بلند که بر روی سطح نصب می‌شوند.

اگرچه مدل‌های مختلفی برای آزمایش ساخته و نصب شده٬ این گوناگونی باعث سردرگمی کم‌بینایان و سالخوردگان می‌شوند. معمولاً رنگ کفپوش به یافتن جهت کمک می‌کند. اگر رنگ کامل مشخص نباشد سردرگمی بوجود می‌آید. این مسئله باعث استاندارد شدن این محصول در ژاپن شد.

امروزه این کفپوش‌ها همه دنیا را فرا گرفته‌اند. تعداد زیادی از این کفپوش ها در متروها و خیابان های سئول نصب شده‌اند. اما نصب کفپوش‌ها در سئول از ژاپن سخت‌تر است زیرا سطح خیابان‌های سئول مسطح نیست و خیلی جاها کفپوش مشبک معنی خود را از دست می‌دهند.

 

متاسفانه بسیاری از همشهریان عزیز متوجه ساختار جدید این پیاده رو ها نیستند و بعضا بدون توجه به اینکه این مسیرها ویژه روشن دلان عزیز طراحی شده و نباید مسدود شود، با پارک کردن خودرو و ... موجب اختلال در مسیر این عزیزان میشوند. پس لطفا موقع پارک خودرو در پیاده رو!! حداقل مراقب باشید روی این خطوط پارک نکنید 

با سپاس از شهرداری اصفهان جهت مناسب سازی معابر شهری و استفاده از کفپوش های برجسته در پیاده رو های شهر

 

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید