کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider
biosensor-could-detect-Parkinson-Alzheimer-and-cancer

پژوهش‌گران آزمایشگاه ملی نانوتکنولوژی (LNNano) در کشور برزیل یک بیوسنسور در مقیاس نانو تولید کرده‌اند که قادر است برخی از سرطان‌ها و بیماری‌های مربوط به اعصاب را شناسایی کند. کارلوس سزار بوف بوفون (Carlos Cesar Bof Bufon) یکی از اعضای این تیم پژوهشی، بیان می‌کند

که ویژگی اصلی ابزاری که ساخته‌اند فقط قابل حمل بودن آن نیست، بلکه این دستگاه بسیار قوی‌تر و موثرتر از یک سنسور عمل می‌کند. او می‌گوید: «به دلیل وجود حس‌گرهای نانومتریک، این دستگاه قادر است مولکول‌هایی را که در پایین‌ترین سطح ممکن در ماده در حال آزمایش وجود دارند شناسایی کند. چنین پلتفرم‌هایی قادرند تا جایی توسعه پیدا کنند که بتوانند بیماری‌های پیچیده را در کم‌ترین زمان ممکن، به صورت ایمن و نسبتا ارزان و با استفاده از سیستم‌های در مقیاس نانو به منظور شناسایی مولکول‌های مورد نظر تشخیص دهند». اما این دستگاه چگونه کار می‌کند؟

biosensor1w

 این ابزار کوچک یک دستگاه الکترونیکی است که اساسا از یک ترانزیستور ارگانیک در مقیاس شیشه‌ای که در معرض یک محیط مایع قرار دارد تشکیل شده است. ترانزیستورها ولتاژ را تنظیم می‌کنند و به‌عنوان یک سوئیچ یا ورودی سیگنال‌های الکترونیکی عمل می‌کنند. شاید با توجه به ساختار این دستگاه، ترانزیستور آن کمی غیرمعمول به نظر برسد چراکه دارای فقط یک لایه معین است در حالی که ترانزیستورها معمولا از چندین لایه مواد گوناگون تشکیل می‌شوند. در این ترانزیستور فرم ساده‌شده و تقلیل‌یافته ترکیب گلوتاتیون پپتید (GSH) قرار دارد. این ترکیب با ترکیب گلوتاتیون ترانسفراز (GST)، یک آنزیم مرتبط با بیماری‌هایی نظیر پارکینسون، آلزایمر و سرطان سینه، واکنش نشان می‌دهد. این واکنش که از طریق ترانزیستور اتفاق می‌افتد، در واقع اساس تشخیص بیماری‌ها در این دستگاه است. علاوه بر این، تیم سازنده معتقد است با  تعویض گلوتاتیون پپتید با مواد ترکیبی دیگر که با بیماری‌های دیگر مرتبط‌‌اند، می‌توان از این دستگاه در تشخیص امراض دیگر نیز کمک گرفت. گفتنی است نتایج این پژوهش در نشریه Organic Electronics  به چاپ رسیده است.

 

 

منبع:  (ScienceAlert (Vidoal

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید