Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

تست ANA

سیستم ایمنی بدن به طور معمول به مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها حمله کرده و آنها را از بین می برد. اما در بیماری هایی به نام بیماری های خود ایمن، سیستم ایمنی بافت های سالم خودی را بیگانه فرض نموده و آنها را مورد حمله قرار می دهد. در این بیماری ها سیستم ایمنی آنتی بادی هایی تولید می کند که به سلول های خودی بدن اتصال یافته و باعث تخریب و نابودی آنها می شوند.سیستم ایمنی ممکن است آنتی بادی علیه هسته سلولها (Anti nuclear Antibody) یا ANA تولید نماید.

آزمایش ANA برای تشخیص مشکلات و بیماری های خودایمن مانند موارد زیر کاربرد دارد:

- آرتریت روماتویید

- لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)

- پلی میوزیت (Polymyositis)

- اسکلرودرما

- سندرم شورگن (Sjogren’s syndrome)


میزان این آنتی بادی برعلیه هسته سلولها با روشهای مختلف ایمنولوژیک مانند الایزا میتواند بررسی شود ولی بهترین روش برای سنجش این آنتی بادی روش ایمنوفلورسنت غیر مستقیم (IFA) است. زیرا امکان مشاهده الگوهای متفاوت آنتی بادی نیز می باشد. درروش IFA،سلولهای واجد هسته به عنوان آنتی ژن روی سطح اسلایدها پوشیده شده اند، سرم بیمار روی چاهک های ایجاد شده روی این اسلایدها اضافه شده و بعد از طی انکوباسیون لازم و شستشو آنتی بادی ضد آنتی بادی انسانی نشاندار با مواد فلورسنت مانند FITC اضافه میشود. در کنار سرم بیمار روی هر اسلاید یک کنترل منفی و یک کنترل مثبت نیز قرار میدهند. در صورت وجود این آنتی بادی در سرم فرد به آنتی ژن موجود در اسلاید متصل شده و سپس این کمپلکس توسط آنتی بادی کنژوگه شناسایی شدهکه با میکروسکوپ فلوروسنت قابل مشاهده می باشد. با بررسی نمونه ها زیر میکروسکوپ ایمنوفلورسنت و مقایسه الگوی فلورسنتی با الگوی حاصله از کنترل منفی وکنترل مثبت، تیتر و الگوی آنتی بادی هایی را که بر علیه هسته سلولها تولید شده اند، مشخص می شود.

الگوهای مختلف فلورسنتی میتواند مطرح کننده بیماری های اتوایمیون متفاوت باشد. از جمله معمول ترین این الگوها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1. الگوی هموژن یا منتشره: مرتبط با لوپوس و بیماری های بافت همبند

2. الگوی نقطه ای: مرتبط با اسکلرودرما،لوپوس،آرتریت روماتوئید،سندرم شوگرن و بیماری های بافت همبند

3. الگوی هسته ای: مرتبط با اسکلرودرما و polymyositis

4. الگوی محیطی: مرتبط با لوپوس

در بررسی بیماریهای اتوایمیون با روش الایزا و روش های مشابه آن فقط وجود اتوآنتی بادی ها یا عدم وجود آن مشخصمی شود ولی الگوهای مشاهده شده با میکروسکوپ فلوروسنت و روش ایمونوفلورسانس می تواند به پزشگ در جهت تشخیص دقیق تر بیماری کمک فراوانی نماید.

این آزمایش با تجهیزات دقیق و پیشرفته در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد انجام می گردد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
 • مریم صبوری

  سلام وقتی در آزمایش ana بالا ۱/۶۴۰ واژه centromer pattern was seen اومده یعنی چی؟

 • سلام یعنی تست شما با تیتر بالا مثبت است و pattern آن نماینده یک بیماری خود ایمن است. لطفا جهت تفسیر تکمیلی به پزشکتان مراجعه فرمایید.
  پیروز باشید

 • آرزو سيمري نژاد

  سلام خسته نباشيد.
  ميخواستم بدونم كسي كه اين مشكل(ANA(IF) رو داره راه درماني داره؟

 • با سلام
  بله برای بیمارانی که دارای تیتر بالای ANA هستند، راه های متعدد درمانی وجود دارد که بهتر است به متخصص روماتولوژی مراجعه کنند.

 • فاطمه

  خسته نباشید تست anaمن مثبت شد ایا صد در صد من دچار یکی از بیماری های خود ایمنی هستم؟؟

 • سلام ، خیر این احتمال حتمی نیست، گاهی اوقات برخی افراد ana مثبت می شوند.
  موفق باشید