Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

تست HLA Typing

بر روی سلولهای هسته دار بدن هر شخص، مولکولهای خاصی وجود دارد که در پاسخ ایمنی نقش دارند. گروه بخصوصی از این مولکوولها (آنتی ژن ها) در بین افراد مختلف یک جامعه تفاوت زیادی دارند و می توانند باعث شناسایی سلول های خودی از غیر خودی گردند. تفاوت در این مولکولها در خویشاوندان نزدیک کمتر می باشد. هرچه افراد از نظر ژنتیکی به هم نزدیک تر باشند این مولکولها در آنها به هم شبیه تر هستند. در صورت انتقال سلول، بافت یا ارگان از یک فرد به فرد دیگر، سیستم ایمنی فرد دریافت کننده با استفاده از تفاوت در این مولکولها متوجه حضور سلولهای غیر خودی شده و نسبت به آنها واکنش نشان می دهد و سعی می نماید سولهای غیر خودی را از بدن حذف نماید. به همین دلیل این مولکولها را آنتی ژن های اصلی بافتی Major Histocompatibility Complexا(MHC) و در انسان Human Leukocyte Antigeا(HLA) می نامند.ارتباط این آنتی ژن ها با ابتلا به بعضی از بیماری ها (خصوصاً بیماری های خودایمن) مشخص گردیده است.

در انسان سه کلاس HLA وجود دارد:

نوع یک یا HLA کلاس I شامل لوكوس‌ها C,B,A بوده و آنتي‌ژن‌هاي مربوط به آنها بر روي سطح اكثر سلول‌هاي هسته‌دار عرضه مي‌شوند.
نوع دو یا HLA کلاس IIباسه حرف نشانداده میشود، حرف اول D که نشان‌دهنده کلاس است. حرف دوم M، O، P، Q، R که نشان دهنده خانواده است و حرف سوم A یا B که نشان دهنده زنجیره آلفا یا بتا است.

نوع سه یا HLA كلاس III پروتئين‌هاي سيستم كمپلمان و مسير آلترناتيو را كد مي‌كنند. كلاس‌هاي I و II در كنترل و تعديل پاسخ‌هاي ايمني دخالت دارند.

تست HLA Typing به چندین روش انجام می گیرد:

شامل روش های سرولوژیکی، روش فلوسیتومتریک، و روش های مولکولی. در روش سرولوژیکی لنفوسیت های خون فرد را با آنتی بادی های مختلف در محیط های مجزا مجاور می کنند. در این صورت به طور مثال اگر روی لنفوسیت های فرد HLA-A2 وجود داشته باشد، در محیطی که این آنتی بادی ریخته شده کمپلکس ایمنی تشکیل می گردد که با میکروسکوپ قابل رویت خواهد بود. HLA Typing به روش مولکولی با استفاده از تکنیک PCR انجام می شود. با کمک این روش می توان از نمونه هایی با حجم کمتر استفاده کرد و در حداقل زمان ممکن و با ضریب خطایی به مراتب پایین تر به جواب رسید.

HLA در پيوند عضو، جهت انتقال پلاكت سازگار در بيماران مقاوم به درمان و همچنینکمک به تشخیص بیماریهای خود ایمن و التهابی کاربرد دارد. در عمل پیوند علاوه بر تشابه گروه خونی و Rh بین فرد دهنده و گیرنده، باید حداکثر تجانس بین آنتی ژن های HLA نیز برقرار باشد؛ در غیر این صورت فرد گیرنده در برابر عضو پیوندی عکس العمل نشان داده که منجر به رد پیوند خواهد شد.


آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد با در اختیار داشتن بهترین تجهیزات مولکولی و تهیه بهترین کیت های آمریکایی مورد تأیید FDA تست های HLA تایپینگ را زیر نظر متخصص ایمونولوژیست (دانشیار دانشگاه) انجام می دهد.

لطفاً جهت اطلاعات بیشتر با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
 • نادرپوراکبرسرای

  سلام من چشمم دو هفته هست که قرمزشده رفتم دکتر برام ازمایش اچ ال ای نوشته میخواستم بدونم برای چی وچه مریضی ازمایش اچ ال ای تجویز می شه نگرانم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

 • نوروزي

  سلام خواستم بدونم اسم كيتي كه استفاده ميكنين چيه؟

 • لیلی آزاد

  سلام.در پیوند مغز استخوان چند درصد شباهت برای موفقیت پیوند لازمه؟

 • shaghayegh

  سلام
  میشه لطف کنید درباره SSOP مطلبی دارید بفرمایید

 • سلام.ممکنه بگید برای ذخیره بند ناف امایش اج ال ا چه کاربردی دارد

 • باسلام
  هدف از ذخیره خون بند ناف این است که از سلولهای ذخیره شده بعداً بتوان برای تهیه بافت وپیوند زدن آنها به نزدیکان استفاده کرد. برای پیوند بافت بایستی فرد دهنده وگیرنده پیوند از نظر HLA بررسی شوند تا بافت پیوندی پس زده نشود . این تست را می توان درهنگام انجام پیوند در خواست نمود ولازم نیست حتماً زمان ذخیره بند ناف انجام شود.
  موفق باشید.

 • منيره خ

  با سلام حضور شما
  قصد اهدا مغز استخوان به يك فرد مشخص دارم
  راهنمايي كنيد جهت انجام تست hla
  وساير ازمايشهاي مورد نياز
  و اينكه حتماً بايد با شخص گيرنده ايزو RH و ايزو گروپ باشم؟

 • باسلام
  برای اهداء مغز استخوان فرد دهندهدو سری آزمایش مختلف انجام می دهد که سری اول مربوط به سلامت خود فرد می باشد که بعضی از بیماریها مانند هپاتیت و ایدز و کم خونی در فرد چک می شود تا مطمئن شوند که فرد دهنده سالم بوده و توانایی اهداء مغز استخوان را دارد.
  سری دوم مربوط به سازگاری بافتی بین فرد دهنده و فرد گیرنده می باشند.برای این کار گروه خون و RH مناسب داشته باشند و هرچه HLA آنها نزدیکتر و منطبق تر باشد بهتر است. تست HLA توسط بعضی از آزمایشگاههای تخصصی دارای بخش مولکولار ایمونولوژی همانند آزمایشگاه میلاد انجام می پذیرد.

  موفق باشید

 • وحيد

  سلام، ببخشيد ايا شما تست hlab27 subtype هم دارين؟ مثلا hlab2709 يا ..

 • سلام
  بله تست HLAb27 در آزمایشگاه میلاد اصفهان انجام میشود.