Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

استئوکلسین

استئوکلسین یک پروتئین وابسته به ویتامین K است که به عنوان یکی از رایج‌ترین پروتئین‌هایی غیرکلاژنی استخوان می‌باشد و استئوکلسین ممکن است بیش از 3% کل پروتئین استخوان را شامل شود و دارای سه ریشه اسید آمینه گاما کربوکسی گلوتامیک اسید (GLA) می باشد.

بنابراین به عنوان پروتئین GLA استخوان (BGP) شناخته می‌شود. این پروتئین تنها در بافت استخوان و توسط استئوبلاست تولید می‌گردد. به نظر می‌رسد که در معدنی شدن استخوان نقش دارد و تحت تأثیرهورمون‌های تنظیم‌کننده کلسیم از قبیل کلسی تونین، هورمون پاراتیروئید و ویتامین D است. با توجه به اینکه سطح استئوکلسین به طور مستقیم باز گردشی استخوان را منعکس می‌کند می‌نماید، اندازه‌گیری آن شدیداً با وضعیت واقعی متابولیسم استخوان در بیمار ارتباط دارد .

در حالیکه اندازه گیری آلکالن فسفاتاز و هیدروکسی پرولین به طور وسیعی به عنوان مارکرهای بیوشیمیایی متابولیسم استخوان به کار می روند، محدودیت های مهمی در مورد سودمندی این مارکرها برای بیماری استخوان وجود دارد. به طور کلی استئوکلسین با آلکالن فسفاتاز مرتبط است. هرچند به دلیل اینکه آلکالن فسفاتاز توسط سایر نواحی (از قبیل دستگاه گوارش، جفت و تومورها) نیز تولید می‌شود، مارک اختصاصی برای باز گردش استخوان محسوب نمی‌گردد.

سطوح افزایش یافته استئوکلسین در بیماری‌های استخوانی که با افزایش باز گردش استخوان شناخته می‌شوند، مشاهده می‌شود. در بیماری‌های پاژه، کانسرهای متاستاز دهنده، هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه و استئودیستروفی کلیوی غلظت استئوکلسین افزایش می‌یابد.

استئوکلسین این مزیت را دارد که شاخص اختصاصی بیماری‌های استخوانی است. سطوح استئوکلسین می‌تواند به عنوان شاخص جفت ارزیابی و مدیریت درمان بیماری به کار رود.

این تست با تجهیزات دقیق و پیشرفته در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد انجام می گردد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
 • فرشاد

  باعرض سلام و خسته نباشید
  اگه ممکنه یه منبع برای تحقیق بیشتر بر روی استئوکلسین معرفی کنید ممنون میشم

 • باسلام و تشکر بابت انتخاب سایت آزمایشگاه میلاد
  شما می توانید وارد لینک زیر شده و در قسمت "لینک های مرتبط با بخش بیوشیمی" مراکز معرفی شده توسط مسئول بخش بیوشیمی آزمایشگاه میلاد را ملاحظه فرمایید.
  امیدوارم در جهت کمک به شما باشند.

  لینک های مرتبط با بخش بیوشیمی

  موفق باشید

 • محمد

  سلام عذر میخوام استئوکلسین چه زمانی ترشح میشود منظورم اینه که چه علتی سبب تحریک سلول های استخوانی برای ترشح این هورمون می شود

 • باسلام و تشکر از انتخاب آزمایشگاه میلاد

  استئوکلسین هورمون پروتئینی است که اختصاصا توسط سلول های استئوبلاست ترشح می شود و در تنظیم متابولیسم و نیز تنظیم معدنی شدن نقش دارد. امروزه ارزیابی میزان استئوکلسین به عنوان شاخصی از فعالیت استئوبلاست ها و ارزیابی اثر بخشی درمان در موارد مبتلا به پوکی استخوان و بیماری های تراکم استخوانی کاربرد دارد. در واقع سطح استئوکلسین معیاری جهت فعالیت استئوبلاست ها و تشکیل استخوان است و در صورت اثر بخشی درمان و افزایش تشکیل استخوان میزان آن در خون افزایش می یابد.
  موفق باشید.

 • مسعود

  سلام
  وقتتون بخیر
  میشه بپرسم روش و کیتی که باهلش استئوکلسینو اندازهگیری میکنیین چیه؟؟؟

 • سلام
  روش الکتروکمی لومینسانس