کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

برای بررسی خودآنتی بادی های بیماری هپاتیت خودایمن، آزمایشی به نام (ASMA (Anti-Smooth Muscle Antibody به کمک سلول های ماهیچه صاف (smooth muscle) و کونژوگه ضد IgG انجام می شود. این خودآنتی بادی ها بر علیه پروتئین های بافت ماهیچه صاف ساخته می شوند.


این آزمایش اصولاً برای تشخیص بیماری هیپاتیت خودایمن (autoimmune hepatitis) درخواست می شود. هپاتیت خودایمن یک بیماری است که دستگاه ایمنی به کبد بیمار حمله می کند و سبب التهاب کبد می شود. هپاتیت خودایمن بر 2 نوع است. نوع 1 آن که شایع تر است در هر سنی ممکن است رخ دهد و نیمی از بیماران نوع 1، دچار بیماری های خودایمن دیگری همچون سلیاک، روماتیسم مفصلی یا کولیت زخمی هستند. هپاتیت خودایمن نوع 2 در کودکان و جوانان بیشتر است. معمولاً همراه آزمایش ASMA، آزمایش های ANA و LKM هم درخواست می شوند تا نوع هپاتیت خودایمن هم تشخیص داده شود.

asma

نمایی از بازتابش نور فلورسنت از سلول های ماهیچه صاف (آزمایش ASMA مثبت)
در آزمایشگاه میلاد اصفهان با استفاده از بهترین کیت های اروپایی و با به روزترین روش تشخیصی جهان (روش cell-based Immunofluorescence assay) آزمایش ASMA زیر نظر متخصص ایمنولوژیست (دانشیار دانشگاه) انجام می پذیرد. اگر جواب آزمایش بیماران مثبت باشد، سرم تیتر شده و نتایج تصاویر ایمنوفلورسنس برای پزشکان گرامی فرستاده می شود.


منبع:
https://www.healthline.com/health/anti-smooth-muscle-antibody
https://labtestsonline.org/tests/smooth-muscle-antibody-sma-and-f-actin-antibody

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید