کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

(Analysis of amino Acid in autism spectrum disorder)

اوتیسم چسیت؟ نوعی اختلال رشدی که معمولاً در اوایل زندگی (سه سال اول زندگی) ظاهر می شود. این بیماری یک اختلال عصبی است که با اختلالاتی مانند ناهنجاری در رفتارهای اجتماعی، مشکلات گفتاری، مهارت های ارتباطی نامناسب و غیره همراه می باشد و به دلیل گستردگی علایم این بیماری آن را اختلال طیف اوتیسم (ASD) می نامند. علت واقعی این بیماری هنوز مشخص نیست ولی علت های زیادی مانند عامل ژنتیک، عوامل محیطی (عفونت های ویروسی در طول دوران بارداری یا آلاینده های هوایی) برای آن مطرح و تحقیقات زیادی بر روی آن صورت گرفته است.


فیبروز کیستیک نوعی بیماری سوخ ت‌وساز بدن است که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند. این بیماری یکی از شایعترین و جدی‌ترین اختلالات ژنتیکی است که در هر2 تا 3 هزار تولد یک نوزاد را مبتلا می‌کند. در این اختلال ترشحات ریه، لوزالعمده، کبد، روده و دستگاه تناسلی غلیظ و چسبنده می‌شوند. این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالباً رقیق و غیرچسبنده هستند، علاوه بر این میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می‌یابد. 

cf

امروزه مصرف مکمل های دارویی همچون بیوتین (ویتامینB7) در جامعه رو به افزایش است، چراکه اثبات شده مصرف بیوتین می تواند تاثیر بسزایی بر سلامت مو، پوست و ناخن افراد بگذارد. مصرف روزانه توصیه شده برای بزرگسالان 30 (میکروگرم) است، اما بسیاری از مکمل های بیوتین که به دلایل زیبایی عرضه می شوند، حاوی دوزهای بالاتری از این دارو می باشند. برخی مطالعات جدید حتی نشان می دهد که مگا دوز بیوتین حاوی 100000 تا 300000 میکروگرم در درمان بیماری های نورولوژیک همچون مولتیپل اسکلروزیس استفاده می شود.

استامینوفن یکی از داروهای مسکن و ضد درد شایع است. در صورتی که در دوز مناسب تجویز گردد، دارای اثر بخشی بسیار مطلوب است، اما مصرف بیش از حد آن می تواند تبعات بسیار خطرناکی برای سلامت بدن داشته باشد. در ایالات متحده در مورد علت شایعترین علت نارسایی حاد کبدی ، سمیت استامینوفن جایگزین هپاتیت ویروسی شده است. چرا که متابولیسم این دارو در کبد اتفاق می افتد.

امروزه بخش اصلی ادراک ما از بسیاری از بیماری ها توسط علم ژنتیک میسر شده است. از طرفی با پیشرفت های شگفت انگیز اخیر در شناسایی ژنوم انسان و استفاده از روش های نسل جدید تعیین توالی، آرایه و دستکاری های ژنی و ژن درمانی و همراهی بیوانفورماتیک تحولی چشمگیر در ارائه خدمات ژنتیک رخ داده و توفیقات این علم را در شناسایی و کنترل بیماری ها ارتقا بخشیده است. این در حالی است که در کشور ما هنوز بیش از یک سوم زوجین ازدواج فامیلی را بر می گزینند و عواملی مثل بالا رفتن سن ازدواج و امید به زندگی و اندمیک بودن بعضی بیماری ها در بعضی مناطق کشور ضرورت وجود خدمات ژنتیک در بستر نظام سلامت را بیش از پیش نمایان ساخته است. در هر حال خدمات ژنتیک پزشکی را می توان در سه حوزه ی پیشگیری، تشخیص و درمان خلاصه کرد. هرچند در حال حاضر دست آوردهای حوزه ی درمان در مقایسه با سایر حوزه ها چشمگیر نیست، اما در آینده ی نزدیک بسیار انقلابی و جنجال برانگیز خواهد بود.