کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

 

سرطان کولون یکی از معضلات اصلی سیستم بهداشت و درمان کشور است و بعد از سرطان ریه دومین علت مرگ و میر مرتبط با سرطان می باشد. حدود 80-70 درصد از موارد بیماری بصورت اسپورادیک و 30-20 درصد با فاکتورهای ارثی و ژنتیکی مرتبط می باشد. سندرم Lynch شایع ترین علت سرطان های ارثی کولون است (فرم HNPCC) و بصورت اتوزوم غالب به ارث می رسد.

این سندرم در اثر نقص ژنتیکی پروتئین های مسیر ترمیمی (DNA mismatchrepair (MMR ایجاد می شود. بطور کلی 80-70 درصد از موار در اثر نقص مسیر MMR و افزایش ناپایداری ریزاقمارها (MSI-H) همراه است. از اینرو بررسی MSI یک تست آزمایشگاهی با حساسیت و اختصاصیت بالا جهت تشخیص سرطان های ارثی کلون (فرم HNPCC) در نظر گرفته می شود.

علاوه بر HNPCC سندرم LYNCH باعث افزایش خطر ابتلا به سایر تومورها نیز می شود (تصویر1).

تصویر 1

 

چنانچه سابقه شخصی یا خانوادگی بیمار از نظر معیارهای Amesterdam  یا Bethesda  مثبت باشد، می توان با درخواست تست MSI و سایر آزمایشات تکمیلی به تشخیص نهایی HNPCC  رسید. (نمودار شماره 1).

miladlab 02

با توجه به اهمیت فراوان تشخیص زودهنگام HNPCC از طریق آزمایشات ژنتیکی (DNA Sequencing , BRAF , MSI) آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد اقدام به پذیرش و مشاوره در مورد نمونه های پاتولوژی مرتبط با سرطان های کولورکتال و HNPCC نموده است.
نمونه مورد نیاز برای انجام آزمایش بلوک پاتولوژی روده می باشد.


جهت اطلاعات بیشتر لطفا با آزمایشگاه میلاد تماس بگیرید.

 

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • سعید درویشی

    با سلام حدود یکسال پیش متوجه شدیم خانم من به سرطان کولون پیشرفته مبتلا شده و متاسفانه حدود یکماه پیش فوت کردند حال با توجه به اینکه پدر ایشان هم به همین در سال ۷۹ فوت کرده بودند در حال حاضر من دارای پسری با ۱۰ سال سن هستم آیا ازمایش خاصی برای اطمینان از سلامت پسرم وجود دارد لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • مهرنوش اصغرزاده

    با سلام. برای انجام این آزمایش دستورپزشک لازم است ،بنده با سابقه فامیلی باز پزشکم درخواست اسن تست راکردم ولی ایشان اعتقادی نداشتند!! خودم میتونم مراجعه کنم و حدود هزینه اش رابفرمائید.ممنون