کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

تست جدید DHR (جایگزینی حساس تر از NBT) جهت بررسی فاگوسیتوز در کودکان و افراد مبتلا به بیماری های گرانولو ماتوز مزمن


تست DHR به روش فلوسیتومتری برای اندازه گیری توانایی فاگوسیتوز نوتروفیل ها

بیماری گرانولوماتوز مزمن یا CGD (Chronic Granulomatous Disease) به دلیل از بین بردن ناقص میکروب ها به علت اختلال در یکی از اجزاء کمپلکس NADPH oxidase ایجاد می شود که در این حالت فاگوسیتوز به طور کامل توسط نوتروفیل ها انجام نمی شود. بیماران مبتلا به گرانولوماتوز همواره با عفونت تب زا و انتشار التهاب گرانولوماتوز در بافتهایشان مواجه هستند که این امر زندگیشان را تهدید می کند. تشخیص به موقع و تفریق آن از سایر بیماری هایی که علائم مشابه دارند، برای این بیماران حائز اهمیت بسیار می باشد. اندازه گیری غیر مستقیم کاهش گونه های فعال اکسیژن (ROS) مخصوصاً هیدروژن پراکسید تولید شده توسط سیستم NADPH oxidase اساس تست DHRمی باشد. در این تست 1,2,3 Dihydrorhodamine در اختیار نوتروفیل های تحریک شده با PMA قرار می گیرد. نوتروفیل های سالم پس از بلع این ماده، آن را اکسید نموده که در نتیجه تبدیل به ماده فلوئوروسنت می شود که به وسیله دستگاه فلوسیتومتری قابل شناسایی است.
تست DHR در مقایسه با روش های همانند NBT دارای حساسیت فوق العاده زیادی است و روش بسیار دقیقی برای تشخیص بیماران و خصوصاً ناقلین CGD می باشد. در این تست به جای درصد سلولهای سالم اندکس اکسیداتیو نوتروفیل ها (NOI) اندازه گیری می شود. در تست DHR ، شدت فلورسانس در حداقل ده هزار نوتروفیل با دستگاه فلوسیتومتر بررسی شده و با نوتروفیل های تحریک نشده مقایسه می گردند در حالی که در تست NBT، فاگوسیتوز معمولاً در یکصد سلول و آن هم با میکروسکوپ معمولی و با چشم بررسی می گردد.
بخش ایمونولوژی آزمایشگاه میلاد با خرید بهترین دستگاه فلوسیتومتری از
نوع FACScalibur شرکت BD اقدام به راه اندازی تست DHR نموده است.
این تست به صورت روزانه در آزمایشگاه انجام می شود. در صورت نیاز به
اطلاعات بیشتر خواهشمند است با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • فاطیما

    سلام ببخشید روز تعطیلم ازمایش انجام میشه

  • باسلام
    آزمایشگاه همه روزه از ساعت 6:30 الی 21 و پنجشنبه ها تا ساعت 18 و روزهای تعطیل از ساعت 7 الی 13 در خدمت مراجعین گرامی می باشد.
    موفق باشید.