Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

تست (SCSA (Sperm Chromatin Structure Assay

شکست DNA در اسپرم
حفظ تمامیت DNA (DNA Integrity ) در اسپرم برای رشد جنین امری ضروری است. خرد شدن DNA و از دست رفتن ساختار آن با سطوح بالا در اسپرم می تواند سبب کاهش باروری اسپرم در مردان شود و این درحالیست که این امر با آزمایش های مرسوم مانند بررسی تعداد،مورفولوژی و سنجش حرکت که بر روی اسپرم انجام می شود قابل تشخیص نیست. نتایج تحقیقات محققین نشان داده است که علیرغم انجام روش های کمکی در تولید مثل برای زوج های نابارور، در سطوح بالای شکست DNA اسپرم بیشتر از حد معمول ، موفقیت چندانی در باروری صورت نمی گیرد.

ادامه مطلب

ایمنوفلورسنس

ایمنوفلورسنس (Immunofluorescence) روشی است برای یافتن یک آنتی ژن خاص به کمک یک کونژوگه آنتی بادی که با ماده فلورسنت نشاندار شده است. آنتی بادی نشاندار به آنتی ژن مورد نظر متصل می شود و قسمت فلورسنت کونژوگه هم از خود نور فلورسنس بازمی تاباند. به این ترتیب می توان به کمک یک میکروسکوپ فلورسنس، به وجود آنتی ژن های مورد نظر پی برد.

ادامه مطلب

آزمایش های NMO و MOG

بیماری (NMO (NeuroMyelitis Optica یک بیماری خودایمنی است که گلوبول های سفید و آنتی بادی ها نخست به سلول های عصبی شبکیه چشم و نخاع، و در صورت پیشروی، به مغز یورش می برند. آسیب سلول های شبکیه سبب تورم، التهاب و درد چشم و سرانجام از دست دادن بینایی می شود. آسیب نخاع سبب ضعف و فلج شدن دست ها یا پاها، از دست دادن لامسه و بی اختیاری در کنترل ادرار می شود. برخی از نشانه های اولیه بیماری NMO شبیه بیماری MS است.

ادامه مطلب

آزمایش LKM

بیماری کبد می تواند علل مختلفی داشته باشد. اگر احتمال هپاتیت خودایمنی داده شود، آزمایش (LKM (Liver/Kidney Microsome antibody درخواست می گردد. همچنین این آزمایش در پی افزایش مقادیر آزمایش های ALT، AST یا بیلوروبین درخواست می گردد. آزمایش های دیگری نیز همراه آزمایش LKM درخواست می گردند.

ادامه مطلب

آزمایش GBM

در بیماری خودایمنی گودپاسچر، دستگاه ایمنی بدن علیه پروتئین کلاژن کلیه و شش، خودآنتی بادی می سازد. این خودآنتی بادی ها سبب آسیب به غشای پایه گلمرولی (Glumerular Basement Membrane) می شوند تا جایی که کلیه ها نتوانند خون را به خوبی پاکسازی کنند.

ادامه مطلب

آزمایش EMA

آزمایش EMA (EndoMysial Antibodies) برای تشخیص وجود آنتی بادی های IgA بر علیه آنزیمی به نام ترنس گلوتامیناز است. این آنتی بادی سبب تخریب مخاط روده در بیماران سلیاک و آسیب پوستی در بیماران درماتیت هرپتیفرم می شود. بیماری سلیاک (Coeliac disease) یک بیماری ارثی خودایمنی است که خودآنتی بادی های EMA در روده به ویژه پس از خوردن خوراک حاوی گلوتن (گندم و جو) افزایش می یابند و می تواند سبب کاهش جذب غذا در روده و سرانجام، سوء تغذیه شود. در بیماری درماتیت هرپتیفرم (Dermatitis Herpetiformis) خودآنتی بادی های EMA به بافت روپوست حمله می کنند و سبب لکه شدن پوست و خارش می شوند.

ادامه مطلب

آزمایش ASMA

برای بررسی خودآنتی بادی های بیماری هپاتیت خودایمن، آزمایشی به نام (ASMA (Anti-Smooth Muscle Antibody به کمک سلول های ماهیچه صاف (smooth muscle) و کونژوگه ضد IgG انجام می شود. این خودآنتی بادی ها بر علیه پروتئین های بافت ماهیچه صاف ساخته می شوند.

ادامه مطلب

آزمایش ASCA

مخمر نان یا Saccharomyces cerevisiae یک قارچ تک سلولی است که در صنعت از آن برای تولید نان و برخی داروها استفاده می شود. میزان آنتی بادی علیه مخمر نان (Anti-Saccharomyces cerevisiae Antibody یا ASCA) با بیماری التهاب روده ارتباط دارد. از نشانه های بیماری التهاب روده می توان به اسهال، دل درد و خونریزی مقعد اشاره کرد.

ادامه مطلب

آزمایش ANCA

آزمایش ANCA (کوتاه شده Anti-Neutrophil Cytoplasmic Antibodies) برای تشخیص بیماری های خودایمن واسکولیت سیستمیک و التهاب روده درخواست می شود. برای انجام آزمایش از بیمار چند میلی لیتر خون گرفته می شود و سرم خون برای انجام آزمایش ایمنوفلورسنس جدا می گردد.

ادامه مطلب

آزمایش ANA

آزمایش ANA (Anti-Nuclear Antibody) آزمایشی است برای تشخیص وجود آنتی بادی در سرم خون بر علیه هسته سلول های خودی. این آنتی بادی ها بیشتر از نوع IgG هستند که توسط دستگاه ایمنی بدن، به ویژه در بیماران خودایمنی، بر علیه اجزای درون هسته سلول ها ساخته می شوند. مقدار کم ANA در یک پنجم افراد جامعه وجود دارد؛ به ویژه در کودکان و افراد بالای 50 سال. همچنین ANA پس از یک دوره بیماری به طور گذرا در بدن ایجاد می شود. آزمایش ANA برای تشخیص بیماری، به ویژه در بیماران خودایمنی، بسیار کمک خواهد کرد.

ادامه مطلب

بیشتر بخوانید