Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

آشنایی با سیستم BACTEC

تشخیص باکتری های پاتوژن مربوط به خون یکی از مهمترین اقدامات لازم در بخش میکروب شناسی هر آزمایشگاهی می باشد. کشت خون برای تشخیص باکتری های عامل سپسیس و باکتریمی ضروری می‌باشد. برای هر آزمایشگاهی لازم است که از روشی استفاده کنند که در کمترین زمان بهترین نتیجه را ایجاد کند و بنابراین باعث کاهش میزان مرگ و میر بیماران شود.

سیستم اتوماتیک کشت خون یا بک تک  (BACTEC)با استفاده از تکنولوژی فلورسنت، رشد میکروارگانیسم ها را در در خون تشخیص می دهد. وقتی که میکروارگانیسم ها در ویال کشت خون وجود داشته باشند مواد مغذی داخل محیط کشت را متابولیزه کرده و باعث آزاد شدن کربن دی اکسید(CO2) در محیط می شوند و رنگی که در انتهای بطری کشت خون وجود دارد با CO2 آزاد شده واکنش می دهد و باعث تغییر میزان نوری می شود که توسط رسپتور فلورسنت جذب خواهد شد. آشکار ساز تصویر میزان فلورسنتی که مربوط به آزاد شدن کربن دی اکسید توسط ارگانیسم است را اندازه گیری می کند. سپس این میزان اندازه گیری شده توسط سیستم، بر اساس الگوریتم از پیش برنامه ریزی شده تفسیر میشود. در تصویر زیر نشان داده شده که چطور تکنولوژی BACTEC برای این سیستم استفاده شده است.

bactec

1- فعالیت متابولیکی باکتری باعث آزاد شدن کربن دی اکسید می شود
2- با رنگ موجود در انتهای سنسور واکنش می دهد
3- LED مواد فلورسنت را در سنسور فعال میکند. فلورسنت با رنگ در سنسور واکنش می دهد.
4- آشکار ساز تصویر فلورسنت را می‌خواند.
5- داده خام از طریق تشخیص دهنده بررسی می‌شود.
6- آنالیز های مثبت انجام می‌شود.
7- ویال های مثبت توسط زنگ هشدار اطلاع رسانی می‌شوند.
ویژگی منحصر به فرد سیستم فلورسنت BACTEC اجازه می‌دهد که این تست تمام اتوماتیک به طور متوالی کشت های خون را بررسی کند و باعث تشخیص زود هنگام کشت های مثبت شود.
این سیستم همچنین دارای الگوریتم پیشرفته برای محیط های کشت مختلف و یا موارد ویژه مثل حجم کم خون، نمونه کودکان و یا تشخیص باکتری های کند رشد مثل هموفیلوس و نایسریا می باشد. الگوریتم ها، تشخیص سریع را در کشت خون امکان پذیر می سازند. ترکیب الگوریتم های ویژه محیط کشت با الگوریتم های ویژه فاز رشد باعث افزایش حساسیت و کاهش زمان تشخیص میشوند. حتی در مواردی که تأخیر در ورود نمونه به آزمایشگاه اتفاق می افتد و حتی برای باکتری هایی که مقدار کمی co2 آزاد می‌کنند مانند سودموموناس آئروژینوزا نیز مورد استفاده می باشد.

References:

1. BACTEC™ Fluorescent Series User’s Manual
2. BD BACTEC™ 9000 Systems: A World of Difference in Blood Culture

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید