Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

آلرژی

ما آلرژی شما را می شناسیم

آزمایشات مربوط به آلرژی انواع گوناگونی دارند که تعدادی از آنها مستقیماً بروی بیمار انجام میشوند مانند تست های پوستی پریک و تست پچ .انجام تست های پوستی اگرچه ارزان و دارای حساسیت مناسب می باشند ولی به دلیل محدودیت های خاصی از جمله دشواری انجام در کودکان و افراد دارای مشکلات پوستی و احتمال حمله آنافیلاکسی و اینکه هر بار تعداد محدودی آلرژن را میتوان تست کرد، موجب شده است که پزشکان و بیماران بیش از پیش به انجام تست های خونی تمایل نشان دهند.

در تست های خونی آلرژی حضور آنتی بادی از کلاس IgE در سرم بیمار اندازه گیری می شود. روش های رایج برای این اندازه گیری شامل ELISA, Immunoblotو Immuno CAP و می باشد که در این روش ها آنتی بادی IgE اختصاصی برعلیه هر آلرژن را می توان جستجو نمود. از میان این روش ها دقیق ترین آن ها که میزان IgE اختصاصی را از نظر کمی نیز مشخص می کند روش Immuno CAP می باشد.

روش Immuno CAP نسل چهارم روش RAST میباشد که قابلیت اندازه گیری IgE اختصاصی 650 آلرژن را دارد و از طرف WHO به عنوان روش استاندارد طلائی (Gold Standard) تست های آزمایشگاهی (In vitro) برای آلرژی معرفی شده است.

روش ISAC Microarray Immuno CAP جدیدترین تکنولوژی ارائه شده برای آلرژی کودکان می باشد که بر اساس تکنولوژی بیوچیپ طراحی شده و توانایی اندازه گیری میزان IgE اختصاصی 112 اپی توپ مختلف از 51 آلرژی شایع را تنها با 30 میکرولیتر از خون کودک دارد.

با توجه به اینکه این دستگاه هم اکنون در کشور موجود نمی باشد در قالب طرح مشترکی با آزمایشگاه رفرانس فادیا در دانشگاه لوون کشور بلژیک امکان ارسال نمونه ها و اندازه گیری IgE اختصاصی برعلیه آلرژن های مورد نظر فراهم گردیده است.

پزشکان و متخصصین محترم می توانند بیماران را جهت انجام تست های IgE اختصاصی به روش Immuno CAP به آزمایشگاه میلاد ارجاع نمایند و در مدت زمان کمتر از یک ماه نتایج آزمایشات را دریافت نمایند.

پزشکان و استادان محترم می توانند مستقیماً برای بیمار آلرژن های مورد نظر را درخواست نمایند یا با درخواست کلی آزمایشات آلرژی و تکمیل پرسشنامه مربوط توسط بیمار انتخاب آلرژن را بعهده مشاورین آزمایشگاه میلاد که ایمنولوژیست می باشند واگذار نمایند.

با توجه به اینکه آزمایشات در آزمایشگاه در دانشگاه لوون بلژیک و در محیط آکادمیک انجام می گردد. امکان انجام طرح های پژوهشی مشترک در این زمینه وجود دارد.

سیستم غربالگری آلرژی

افراد مبتلا به آلرژی عموما در برخورد با آلرژن های مختلف علایم و آثار بالینی متفاوتی بروز می دهند که بررسی و شناخت آن ها مستلزم انجام آزمایش های خاص غربالگری آلرژی می باشد.

سیستم غربالگری آلرژی ، که برای این منظور طراحی شده است و هم اکنون بصورت روزانه در آزمایشگاه میلاد انجام می شود، یک سیستم آزمایشگاهی پیشرفته جهت تشخیص آنتی بادی های IgE اختصاصی آلرژن های مختلف در سرم انسان است.در این سیستم با تهیه پانل های آلرژن مناسب ، می توان حساسیت افراد مبتلا به آلرژی را نسبت به آلرژن های متفاوت مشخص نمود.

انجام تست های آلرژی به دو صورت 1- پانل آلرژن 2- دیسک آلرژن انجام می شود.

1- پانل آلرژن

پانل های آلرژن می تواند شامل آلرژن های تنفسی، غذایی، شغلی یا محیطی و بومی هر منطقه باشد. هر پانل شامل بیست آلرژن است که روی یک نوار نیتروسلولوزی تثبیت شده اند.

روش انجام آزمایش

غربالگری آلرژن بر اساس روش ایمنوبلات و به هدف سنجش آنتی بادی های IgE سرم انسان که اختصاصی آلرژن ها هستند، طراحی شده است.

در این روش ، آنتی بادی های موجود در سرم انسان بطور اختصاصی با آلرژن هایی که در سطح غشاهای نیتروسلولزی تثبیت شده اند واکنش می دهند.در مرحله بعد آنتی بادی های ضد IgE کونژوگه با آنزیم به محیط آزمایش وارد و سرانجام سوبسترای ویژه آنزیم به محیط آزمایش افزوده می شود . در نتیجه انجام واکنش های آنزیمی تعدادی باند رنگی در طول غشا ظاهر می شود که شدت رنگ هر باند متناسب با مقدار آنتی بادی IgE ویژه هر آلرژن در نمونه سرمی است.

ارزیابی هر باند با استفاده از دستگاه RIDA-Screen و به کمک یک الگوی آنالیز انجام و میزان IgE ویژه هر آلرژن بر حسب IU/ml گزارش می شود.

برای انجام آزمایش 250 میکرولیتر سرم مورد نیاز است و زمان انجام آزمایش 2/5 ساعت می باشد.

مزایای تست غربالگری آلرژی:

انجام تست روی سرم بدون نیاز به تست های پوستی متعدد

سهولت انجام تست برای کودکان

عدم ایجاد واکنش های آنافیلاکسی در افراد آلرژیک

حساسیت و ویژگی بالای تست

قیمت بسیار مناسب نسبت به سایر روش های موجود

امکان استفاده از پانل های استاندارد و پانل های سفارشی

2- دیسک آلرژن

در این روش با استفاده از دیسک های مخصوص هر نوع آلرژن و انجام روش الایزا (درمجاورت دیسک های کنترلی) شدت واکنش بیمار نسبت به آن آلرژن خاص بررسی می گردد. مزیت اصلی این روش این است که میتوان آزمایش را برای یک نوع خاص آلرژن و یا هر ترکیبی از آلرژن ها که درخواست گردد انجام داد.

تفسیر نتایج

لازم به ذکر است که نتایج تست IgE بایستی با توجه به علایم و آثار بالینی بیمار و توسط پزشک معالج تفسیر می شود .از نتایج تست IgE اختصاصی میتوان برای پیش بینی دوره بیماری آتوپیک استفاده کرد.این امر به ویژه در مورد اطفالی که حساسیت غذایی در آن ها در حال شکل گیری می باشد اهمیت دارد. همچنین تشخیص زود هنگام آلرژی می تواند به درمان بهتر و جلوگیری از عوارض احتمالی کمک نماید. بطور مثال انتظار می رود با درمان اطفال مبتلا به آسم تا قبل از پنج سالگی بتوان از افت فعالیت تنفسی آن ها جلوگیری کرد.

همچنین ارزش موارد منفی تست IgE نیز نباید نادیده گرفته شود زیرا در بسیاری از موارد غیر آلرژیک بیمارانی که علائم بالینی مشابه آلرژی نشان می دهند تست IgE اختصاصی منفی است که برای اینگونه بیماران بایستی موارد اتیولوژی دیگر جستجو کرد. همچنین نتایج منفی تستIgE اختصاصی از درمان های آلرژیک غیر ضروری جلوگیری می کند.

کیت سنجش IgE توتال به روش الایزا طراحی شده و برای تعیین تیتر IgE سرمی استفاده می شود .تیتر بالای IgE در مواردی نظیر آلرژی ، بیماری های انگلی ، برخی نقایص سیستم ایمنی ، سندروم مادرزادی نقص سلول T، سندروم افزایش IgE ، سندروم ویسکوت_ آلدریچ مشاهده می شود.

همچنین در برخی بدخیمی ها نظیر لنفوما و سندروم (Churge- struss) تیتر IgE افزایش می یابد.

دامنه نرمال IgE در سنین مختلف متغیر است که در طول دوره بلوغ حداکثر و در پیری به حداقل می رسد.

نکاتی در مورد انتخاب تست آلرژی:

بهتر است قبل از اقدام برای تست آلرژی نسبت به انتخاب آلرژن های مورد نظر اقدام شود. این عمل از انجام تست های بی مورد و اتلاف وقت و منابع جلوگیری می نماید. پیشنهاد می نماید از بیماران خواسته شود تا پرسشنامه تهیه شده توسط این آزمایشگاه را که در فایل پیوست شده آمده است تکمیل نمایند. نکات زیر در مورد انتخاب تست پیشنهاد می شوند:

M2,D1,D2 : (مایت ها و گل و گیاه) برای بیماران استفاده می شود.

M9,M5: برای خانم ها در سن روابط جنسی و همچنین خانم هایی که به استخر می روند استفاده می شود.

اگر ساختمان سکونت بیمار قدیمی باشد از دیسک مربوط به سوسک 6I استفاده می نماییم.

اگر بیمار زیر 5 سال باشد از دیسک گرد و خاک استفاده می کنیم.

اگر بیماری شدت حساسیتش در شب (یا نزدیک صبح) بیشتر بود مایت ها (D1,D2) بررسی شود.

قارچ ها:M1 تا M6

برای بیمارانی که بعد از استخر لکه های قهوه ای و عارضه پوستی دارند (مشکل دائمی پوست دارند اما کهیر نیست) : M9

درصورتی که کهیر پوستی نباشد اما قرمزی و حساسیت پوستی باشد از Latex k82 استفاده شود.

علف ها و چمن ها: G6-G16-G5-G2

آلوئه ورا: W65

پنبه: W33 (برای خانم ها اهمیت دارد.)

چمن معمولی: W38

درخت ها: T12 … T8 . T7

M1: آسم، ریه، کهیرپوستی، حساسیت به نان (پنی سیلین)

M2: جنگل و شمال

M3: تنفسی گوارشی، بویژه افراد سیگاری و معتاد

سن در انتخاب آلرژن های غذا اهمیت دارد:

پانل غذایی کودکان (حساسیت پوست و گوارش) :

سیب زمینی، سفیده تخم مرغ، گوشت، شیرگاو، شکلات، ماهی، کاکائو، آرد،موز، برنج، پیاز، سویا، سیر، مخلوط آجیل، حبوبات، گوجه فرنگی، ادویه، پنیر، وانیل (بستنی)، ماست

پانل غذایی بزرگسالان:

سیر، ادویه، دارچین، فلفل، گوجه فرنگی، وانیل، کاکائو، شکلات، سویا، سفیده تخم مرغ

آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد با تجهیزات دقیق و پیشرفته پذیرای شما جهت انجام تست های تشخیصی آلرژی می‌باشد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
 • ساحل

  سلام ؛ برادرم۱۰ سالشه و در ازمایش خونی که انجام داده تست lge ۲۴۷ بوده و دکتر گفته که آنزیم های کبدش که بالا میره و پوست صورتش خشک و سفید میشه بخاطر همین آلرژی lge هستش . میخواستم بدونم چه آلرژی هست و آیا این 247 برای کودک ۱۰ ساله خطرسازه؟

 • باسلام.اصولا دربرگه جواب آزمایش روبروی تست ها نرمال رنج درج میشود. بسته به روش انجام تست، نوع کیت و نوع دستگاه نرمال رنج متفاوت می باشد و تنها با ذکر تست نمیتوان نرمال رن را تعیین نمود.بالا بودن Ige تشان دهنده وجود آلرژی در فرد است اما با انجام پنل غذایی، دارویی، تنفسی میتوان پی به نوع آلرژن برد.
  با آرزوی سلامتی برای شما کاربر گرامی

 • علی

  با سلام پسرم سه سالشه دکترآزمایش نوشتهlgeبالاست نمی‌دونم چکار کنم مقدارlgE <2500میباشد

 • سلام بالا بودن Ige تشان دهنده وجود آلرژی در فرد است اما با انجام پنل غذایی، دارویی، تنفسی میتوان پی به نوع آلرژن برد. بهتر است بنا به تشخیص پزشک پنل های مورد نظر درخواست شود .
  موفق باشید

 • محمد گ

  سلام پسرم 9 سالشه شدیدا کهیر می زنه تست lge ایشون 248 لطفا راهنمایی لفرمایید چه کارکنم

 • ...

  سلام ببخشید آیا 22.9serum lge فردی حدود36 سال مناسبه

 • پرنیان

  باسلام می خواستم بدونم اگه رزیم داشته باشیم و مواد الرژن رو مصرف نکنیم وبه کودک خود شیر بدیم نتیجه تست نسبت به اون مواد منفی میشه؟ چون اون الرژن به بدن نرسیده که انتی بادی اختصاصی تولید بشه درسته؟

 • هجران

  سلام و خسته نباشید..میخواستم هزینه تست سرم خونی برای نوزاد ,پکیجی که خودتون معرفی کردین رو بدونم,اگر ممکنه..ممنون میشم

 • سلام روزتون بخیر همراه محترم
  برای اطلاع از هزینه تست مورد نظرتان لطفاً حضوراً به آزمایشگاه میلاد واقع در خیابان میلاد روبروی داروخانه اصفهان بن بست میلاد آزمایشگاه میلاد مراجعه کنید همه روزه از ساعت 6.30 صبح الی 21.00 به صورت یکسره در خدمت شما هستیم و در روز های تعطیل از ساعت 7.00 صبح الی 13.00 بعد از ظهر در خدمت شما هستیم.
  ممنونیم که آزمایشگاه میلاد را انتخاب کردید

 • mina

  سلام، دختری ۲۳ ساله هستم که بعد از یک دوره سرماخوردگی و عفونت شدید مشخص شد که پرهوایی ریه دارم، آزمایش igE انجام دادم و نتیجش 53.7 شد. آیا آلرژی دارم؟

 • روح الله

  سلام پسری 4 ساله دارم که حساسیت پوستی سرفه عدسه نفس تنگی داره میخوام تست الرژی انجام بدم راهنمایی کنید ..از کرمان:(

 • باسلام و تشکر از انتخاب آزمایشگاه میلاد
  بهتر است ابتدا به یک متخصص اطفال مراجعه فرمایید تا با معاینه و تاریخچه احتمال بروز حساسیت را بررسی نمایند. درصورت لزوم تست آلرژی توسط پزشک درخواست خواهد شد.
  موفق باشید.

 • باسلام
  دوست عزیز سایت جاری مربوط به آزمایشگاه خصوصی میلاد اصفهان واقع در خیابان آمادگاه می باشد.
  موفق باشید

 • قهرمان

  با سلام میخواستم بپرسم جهت مراجعه به پزشک متخصص آلرژی وانجام تست آلرژی هم مطابق نوبت دهی سایر درمانگاها انجام میشه ؟

 • وحید رضا رافعی

  پسر ۶ ساله من جوابelfa ) lge)= 267 نشانه چیست مرسی

 • باسلام
  دوست عزیز بهترین فردی که می تواند به شما کمک کند جهت تفسیر تست، پزشکتان می باشد.
  لازم به ذکر می باشد: جهت تفسیر سابقه بیمار، روش و نوع کیت باید درنظر گرفته شود.
  موفق باشید

 • وحید رضا رافعی

  با سلام جواب ازمایش پسرم که ۶ سالشه267 = (lge(elfa این نشانه چیست

 • ازاده

  سلام من تست کامل از مواد غذایی می خواستم چه ازمایشی می تونم بدم و هزینه اش چقدره

 • باسلام ، اگر منظور جنابعالی از تست کامل از مواد غذایی آزمایش حساسیت یا آلرژی به مواد غذایی است ، برای مرحله اول بهتر است از آزمایشگاه درخواست پانل خوراکی (غذائی) آلرژی food panel allergy test به همراه تست Total IgE بنمایید. این تست در آزماشگاه میلاد انجام می پذیرد.
  موفق باشید.

 • فرهاد

  سلام
  من به اب حساسيت دارم و بدنم در زمان تماس با اب شديدا شروع به خارش مي كنه دكتر داخلي پوست الرژي و اعصاب زياد رفتم اما نتوانستند كاري برايم بكنند ازتون خواهش دارم راهي به من نشان بديد به نتيجه برسم علامت ديگه اي نداره فقط خستگي و بي حال هميشه هستم ممنون اگر جواب بديد من تهرانم

بارگذاری بیشتر ...