Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

نورومیلیت اپتیکا(N.M.O)

نورومیلیت اپتیکا (N.M.O) یک بیماری التهابی نادر سیستم عصبی مرکزی است که عمدتاً نخاع و عصب بینایی را درگیر می کند. اگرچه ممکن است ضایعات مغزی نیز در سیر بیماری رخ دهد. علایم بیماری نورومیلیت اپتیکابه علایم بیماری مولتیپل اسکلروزیس ‌(MS) شبیه است به همین دلیل گاهی تشخیص این دو بیماری از یکدیگر بسیار مشکل است به طوری که در گذشته تصور می‌شد که بیماری N.M.O نوعی از بیماری MS است. اما امروزه مشخص گردیده است که این بیماری از لحاظ آسیب شناسی تفاوت‌های زیادی با MS دارد.

امروزه این بیماری به دلیل وجود یکسری اتوآنتی بادیهای خاص در سرم که این آنتی بادیها بنام آنتی اکواپورین -4 (Aquaporin-4) شناخته می شوند، از بیماریMS مجزا می گردد. این آنتی بادی ها به عروق کوچک مغز و فضاهای ویر شورابین متصل می شوند و آنتی ژن اصلی آنها اکوپورین-4 (پروتئینی که کانال های آب در مغز را تشکیل می دهد) می باشد. افراد مبتلا بهMSمعمولا پس از حمله اول بهبود کامل یا نسبی می‌یابند ولی در بیماری N.M.O، به ویژه اگر آسیب نخاع در ناحیه گردنی باشد بهبودی یا اصلا اتفاق نمی‌افتد و یا درصد بسیار کمی حاصل می‌شود.

N.M.O معمولاً با یک سیر عود کننده بدون پیشرفت و ناتوانی بین حملات بیماری مشخص می شود اما در درصد کمی از موارد بیماری ممکن است سیرمونوفازیک و یا پیشرونده ثانویه مزمن وجود داشته باشد. این بیماری علت ناشناخته‌ای داردو سن ابتلا به آن دیرتر از MS آغاز می‌شود. دو علامت شاخص بیماری نورومیلیت اپتیکاآسیب به عصب بینایی و آسیب به نخاع است؛ آسیب عصب بینایی می‌تواند به صورت تاری دید تا کوری در فرد بیمار بروز کند و آسیب نخاع منجر به فلج شدن حسی و حرکتی فرد و ضعف اندام‌های تحتانی بیمار شود.

این بیماری اشکال مختلفی دارد که گاهی تنها به صورت حملات عود کننده آسیب به نخاع است و بدون درگیری چشمی بروز می‌کند و در برخی موارد تنها عصب بینایی به صورت مکرر درگیر می‌شود و علامتی از درگیری نخاع در آن دیده نمی‌شود. علایم این بیماری می‌تواند به صورت همزمان یا با فاصله از هم در بیمار بروز کند. سندرم کلاسیک بیماری N.M.O که سندرم دویک (syndromDevic) نام دارد شامل اپتیک نوریتیس دوطرفه و میلیت است که فقط در 10% موارد رخ می دهد.

در بررسی ام آر آی، قسمت بزرگ‌تری از نخاع بیماران نورومیلیت اپتیکا در مقایسه بیماران MS درگیر بیماری است. N.M.O همانند بیماری MS که در زنان بیشتر بروز می‌کند، حدود 80 درصد در زنان بیش از مردان گزارش شده است.تشخیص بر مبنای علائم و سیر بیماری، نشانه های معین اسکن ام آر آی و تست مثبت نورومیلیت ( وجود آنتی آکوآپورین-4 ) در خون می باشد.

روش های تشخیص آزمایشی بیماری نورومیلیت اپتیکا به صورت زیر می باشد:

1. ELISA-AQP4

2. ایمونوفلورسانس غیر مستقیم

3. Fluorescence-based immune precipitation assay

4. Cell based assay

درروش Cell based assay که در حال حاضر حساس ترین روش آزمایشگاهی برای تشخیصN.M.O می باشد، اکوپورین-4به داخل سلولهای HEK293 ترانسفکت شده وبدین ترتیب این سلولهااکوپورین-4را به مقدار زیاد بیان می کنند. سپس این سلولها با سرم بیمار مجاور شده و پس از انکوباسیون آنتی بادی کونژوگه با مواد فلوروسنت به آنها اضافه می شود و با میکروسکوپ فلوروسنت بررسی می گردد. تست Cell based assay برای تشخیص آنتی بادی علیه اکوپورین-4 از حساسیت و اختصاصیت بالایی برخوردار است.

nmo

آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد با انجام تست NMO به روش Cell based assay با بهترین کیت های موجود در دنیا دارای تأییدیه اتحادیه اروپا در اسرع وقت قادر به تشخیص سریع وجود آنتی بادی ضد اکوپورین-4 می باشد. برای اطلاعات بیشتر لطفاً با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
 • mahsa

  سلام وقت بخیر میشه راجع به کیتهای سل بیس توضیح بدید

 • محمد

  سلام ، میشه راهنمایی کنید، چطوری میشه با آقای دکتر سمیعی ارتباط برقرار کرد

 • خلیل

  سلام جواب آزمایش nmo چند روز طول میکشه؟

 • مهدی سلیمانی

  سلام خسته نباشید درمان این بیماری میخاستم جویابشم

 • ابراهیمی مهر

  سلام
  برادرم بیمار دکتر نفیسی هست و پس از ازمایشهای مختلف بیماری ایشان nmo تشخیص داده شد.
  ولی متاسفانه تاکنون از درمان نتیجه ای نگرفتیم.
  لطفا کمک کنید.

 • لیلا

  متشکرم

 • ارام

  سلام، میخواستم بدونم هزینه ازمایش nmo چقدره؟ ممنون میشم جواب بدین ،چون من باید حتما این ازمایشو بدم اما نگران هزینه اش هستم

 • سلام سرکار خانم آرام
  ضمن تشکر از انتخاب آزمایشگاه میلاد، لطفا جهت دریافت اطلاعات از هزینه تست مورد نظرتان به آزمایشگاه مراجعه فرمایید،
  موفق باشید