Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

پاپ اسمیر

کیت سیتولوژی فاز مایع جهت غربالگری نمونه های سرویکال

مقدمه

در سال 1945جرج پاپانیکولائو با چاب رساله خود تحت عنوان (تشخیص سرطان گردن رحم با اسمیر واژینال)، روش پاپ اسمیر معمولی را بنیان نهاد . به رغم ارتقاء وضعیت تشخیص سرطان گردن رحم با این روش ، حدود 40 سال استفاده و مطالعه این روش نشان داد که مشکلات عمده ای برای تشخیص زودرس سرطان گردن رحم با این روش وجود دارد .

Inadequate Samples و عدم یکنواختی اسمیر تهیه شده و انباشتگی موکوس، سلولهای خونی و التهابی و ذرات خارجی در پاپ اسمیر معمولی موجب ایجاد Unsatisfactory smear لزوم تکرار نمونه گیری از %7.6 تا %9.1 می شود. نتایج بالای منفی کاذب (%55-%2) که به شدت تحت تاثیر نحوه نمونه گیری و آماده سازی اسلاید است باعث کاهش حساسیت این روش برای تشخیص سلول های غیر نرمال می شود. (1،2،6) با استفاده از روش سیتولوژی فاز مایع، اسلاید های یکنواخت بدون حضور خون، موکوس و مواد خارجی تهیه می شود که باعث کاهش موارد تکرار نمونه گیری به 1.6% و افزایش حساسیت و اختصاصیت تشخیص موارد LSILT،HSIL نسبت به روش پاپ اسمیر معمولی می شود .(2،3،4،5)

در حال حاضر حدود 80-60% پاپ اسمیرهای بررسی شده در امریکا و اروپا با روش LBC انجام می شود. تقریبا 100% غربالگری پاپ اسمیر در انگلستان و ولز به روش LBC است.

کاربرد کیت

این کیت برای استفاده جهت غربالگری سیتولوژی سرطان گردن رحم در بانوان و به منظور استفاده در آزمایشگاه تشخیص طبی طراحی شده است.از رسوب سلولی به دست آمده ، می توان برای تشخیص ژنوم عواملی مانند HPV ، HSV و کلامیدیا ، نایسریا ، ترپونما، تریکوموناس واژینالیس و ... استفاده کرد. برای این کار پس از 2 بار شستشوی رسوب سلولی با آب مقطر ، با استفاده از کیت مناسب ، اقدام به استخراج DNA# نموده و سپس PCR# انجام دهید.

اساس آزمایش

سلول ها پس از نمونه گیری به داخل محلول فیکساتیو که همزمان هموژنایزر موکوس و لیزر کننده RBC است منتقل می شود، سپس در کنار محلول Cell Cleaner مخصوص در طی 10 دقیقه سانتریفیوژ در حدود 1000g سلولها ی موجود در نمونه (به جز RBC های لیزر شده و اجزاء آن ها ) رسوب کرده و موکوس و باقیمانده های اضافی تخلیه می شود .در مرحله بعدی رسوب سلولی با محلول لایه ساز (Layer Maker) مخلوط شده و با شیکر لوله کاملا یکنواخت می گردد و با استفاده از سمپلر به روی اسلاید منتقل می شود .پس از 3-2 ساعت که خشک شد ، با روش پاپانیکولائو رنگ آمیزی و سپس مونته می شود. در این روش باکتریها و قارچ های رشته ای و مخمری نیز به همراه سلول های اپیتلیال و WBC ها رسوب کرده و قابل بررسی هستند.

جمع آوری نمونه

برای انجام نمونه گیری پزشک یا ماما در مطب با استفاده از اسپیکولوم و برس Cervex brush اقدام به نمونه گیری می کنند.بلافاصله پس از نمونه گیری قسمت برس مانند را جدا کرده و داخل محلول فیکساتیو منتقل می نمایند.نمونه حداقل به مدت 2 هفته در دمای اتاق و داخل فیکساتیوپایدار است.توجه نمایید که برای استفاده از تمام محتوای سلولی نمونه گیری شده ، لازم است قسمت سفید رنگ برس را از دسته جدا کرده و درون ویال بیاندازید.به این منظور اندازه دهانه ظرف فیکساتیو طوری انتخاب شده است که پس از ورود سر براش به داخل ویال می توان به راحتی آنرا از دسته براش جدا کرد.برای جدا کردن سر براش و جلوگیری از ایجاد آلودگی ، پس از نمونه گیری سر براش را درون ویال قرار داده و پس از گیر دادن لبه براش به کناره داخلی ویال ، دسته آبی رنگ براش را بکشید تا دو قسمت از هم جدا شوند.


موارد مهم در نمونه گیری :

1) از نمونه گیری در زمان خونریزی ماهانه اجتناب کنید.

2) حداقل 3 روز قبل از نمونه گیری از نزدیکی کردن بپرهیزید.

3) از انجام نمونه گیری در طی 3 روز پس از استفاده از کف ها و ژل های ضد اسپرم ، پماد های درمانی و ....خودداری کنید.

4) در صورت ضرورت نمونه گیری در نمونه های دارای خون ریزی ، از انتقال لخته های خون به محلول فیکساتور خودداری کنید.

اختصاصیت و حساسیت آزمایش

هیچ روش استانداردی (Gold standard) که مقایسه روش LBC را بدون داشتن عوامل تاثیر گذار امکان پذیر کند وجود ندارد.در تمام مطالعات انجام شده برای سنجش اختصاصیت و حساسیت روش LBCعواملی مانند مثبت واقعی در مرحله (Stage) بیماری ، منفی واقعی ، تقدم نمونه گیری ها و یا تقدم بررسی دستگاهی به نمونه گیری مورد مطالعه و برعکس مورد شک بوده است .تاییدیه های FDA این روش ها نیز فاقد میزان حساسیت و اختصاصیت واقعی روش بوده و فقط دو روش معمولی و فاز مایع را نسبت به هم سنجیده اند.به طور کلی در تمامی این گزارش های FDA و NHS روش LBC حساست بالاتری از روش معمولی پاپ اسمیر داشته و اختصاصیت آن بیشتر یا مساوی روش معمولی ذکر شده است.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد آماده پذیرش و آماده سازی نمونه های معرفی شده جهت IUI می باشد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید