کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

کلپروتکتین پروتیینی است که از لکوسیتهای فعال شده ترشح می شود و می تواند در پلاسما، مایع مغزی_نخاعی، مایع سینوبیوم و ادرار یا مدفوع غلظت بالایی ایجاد کند.این ماده دارای خواص ضّد میکروبی و مهار کننده رشد سلول های طبیعی و بدخیم است و با کلسیم (Ca) و روی (Zn) باند می شود.

کیتهای تجاری موجود قادر است از حدود ۲۰۰ میلی‌گرم نمونهٔ مدفوعی که تا ۷ روز نیز در فضای اتاق نگاه داری شده باشد، کلپروتکتین را استخراج نماید، که پس از آن می‌توان با روش ELISA، مقدار آن را مشخص کرد.

نکته:

حدود طبیعی‌ کلپروتکتین باید توسط آزمایشگاه مشخص شود زیرا این ماده تحت تاثیر متغیرهای نژادی و جغرافیایی است.همچنین باید توجه داشت که غلظت روزانه آن در نمونه مدفوعی متغیر است.

مزایا و موارد استفاده از این تست شامل:

۱- تست غربالگری غیر تهاجمی، برای تشخیص بیماریهای التهابی روده Inflammatory Bowel Disease از سندرم روده تحریک پذیر(Irritable Bowel Syndrom) که دارای حساسیت ۱۰۰% برای یافتن بیماران IBD فعال و همچنین ارزش اخباری منفی‌ مطلوب(93%) جهت رد IBD است.غلظت کلپروتکتین مدفوع در بیماران کولیت اولسراتیو(uc) و کرون(cd) خاموش، به طور میانگین ۵ تا ۱۰ برابر و در بیماران فعال ۱۰-۲۰ برابر میانگین افزایش می‌‌یابد ولی‌ به علت هم پوشانی آن در بیماری فعال و غیر فعال، غلظت کلپروتکتین مدفوع به تنهایی قابلیت پیش گویی وضعیت بالینی بیمار را ندارد.

2- کلپروتکتین مدفوع در بیماران IBD خاموش زمانی‌ که به ۵ برابر حد طبیعی اش برسد می تواند با حساسیت ۹۰% و اختصاصیت ۸۳%، عود بیماری را در ۶ ماه آینده پیش بینی‌ کند، که آندوسکوپی از آن عاجز است.

3- این تست به علت غیر تهاجمی بودن، سادگی ، سرعت بالا و ارزانی آن نسبت به انجام آندوسکوپی ارجحیت دارد و می توان از آن در مشکلات گوارش اطفال کمک گرفت.

4- کلپروتکتین مدفوع می تواند سرطان های کولورکتال را (به دلیل وجود التهاب موضعی) در همه مراحل Duke ,s A ,B ,C ,D با حساسیت 80-90% غربالگری کند، در حالیکه تست Fecal Occult Blood دارای حساسیت 40-58% و تنها قادر به غربالگری سرطان های پیشرفته (Duke ,s C ,D) می باشد.

5- کلپروتکنین مدفوع در 50% بیماران با پولیپ کلورکتال(که ممکن است بعضی پره کانسری باشند) افزایش می یابد ولی FOB فقط 10% این بیماران را شناسایی می کند.

این آزمایش با تجهیزات دقیق و پیشرفته در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد انجام می گردد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
 • ارش

  سلام وقت بخیر
  مقدار کلپروتکنین ازمایش من تقریبا ۷۰ هستش الانم دارم قرص میخورم
  خواستم بدونم ایا درمان قطعی برای این بیماری وجود داره یا تا اخر عمر باید دارو مصرف کنم؟
  با تشکر از راهنماییتون

 • با سلام
  مصروف دارو تاثیر بسزای در کاهش التهابات ناشی از IBS دارد . لذار در صورت کاهش علائم به مدت طولانی قطع مصرف داروی شما با صلاحدید پزشکتان امکان پذیر است.
  با آرزوی سلامتی برا شما

 • بهرام

  سلام
  علت کم وزیاد شدن کلپورتین چیست ماه قبل 25 الان شده بالای 1000
  دارو هم میخورم

 • با سلام
  آیا در زمانی که نتیجه ی آزمایش شما 25 بوده است نیز دارو مصرف می کردید؟ عدد 1000 نشان دهنده IBD یا سندرم روده تحریک پذیر است . در صورتی که با وجود مصرف دارو علائم شما بهبود نمی یابد و همچنان نتیجه کالپروتکتین بالا باشد . به متخصص گوارش مراجعه بفرمایید.
  باسپاس از شما.

 • یلدا

  سلام نوزاد دختر ۲ماه و نیم دارم که مبتلا به کولیک است در ازمایش مدفوع برابر با ۶۲ بوده calprotectin
  ایا مشکلی خاصی وجود دارد

 • با سلام
  روش انجام و مواد مصرفی در آزمایشگاه های گوناگون متفاوت است. لذا محدوده ی طبیعی تست بسته به آزمایشگاه مربوطه دارد. در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد. با آرزوی سلامتی برای کودک دلبند شما

 • حسام

  با سلام جواب ازمایش پسرم اومده کلپروتکتين 107تفسيرش چيه

 • با سلام
  روش انجام و مواد مصرفی در آزمایشگاه های گوناگون متفاوت است. لذا محدوده ی طبیعی تست بسته به آزمایشگاه مربوطه دارد. در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد.

 • پریسا

  سلام آزمایش stool calprotectin(ELISA)) ازمادرم گرفته شده.
  سردرنمیارم راهنمایی میکنید مادرم مشکلی داره یانه؟قسمت نتیجه نوشته شده362.3
  بیماری های آلی خفیف عددی که براش زده به این صورته 50-200
  برای بیماری های آلی فعال با التهاب200<
  ممنون میشم

 • با سلام
  در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد.

 • مهدی خواجوی

  با سلام. تست مدفوع خواهرم شامل کلپروتکتین بین 15 تا60 میباشد. احتمال پلیپ روده وجود دارد؟

 • با سلام
  روش انجام و مواد مصرفی در آزمایشگاه های گوناگون متفاوت است. لذا محدوده ی طبیعی تست بسته به آزمایشگاه مربوطه دارد. در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد.

 • هلیا

  دخترم چهارسالشه و نتیجه کالپروتکتینش ۳۲۰ بوده خیلی نگرانشم. این بیماری درمان داره؟؟؟

 • با سلام
  بله روش های درمانی متعددی وجود دارد که بهترین تصمیم گیرنده در این حیطه متخصصین گوارش هستند.
  با آرزوی سلامتی برای کودک دلبند شما

 • ارش طاهر

  Calprotectin7.7باشدیعنی چی

 • با سلام .
  این عدد در محدوده ی نرمال بوده حاکی از عدم وجود التهاب در نواحی معده و روده است.

 • شاکه هاریطونیانس

  calprotectin quantitative مدفوع من ۹۵.۲ نشون داده.ممکنه بفرمایید علامت چیه ؟ ممنون

 • باسلام

  بسته به روش انجام تست Normal Range متفاوتی وجود داردو بالطبع تفسیر نتیجه نیز با توجه به روش انجام تست مشخص می گردد.
  با آرزوی سلامتی.

 • الهام

  ممنان