کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

سالانه در حدود 150000 مورد جدید ابتلا به کارسینوم های کولون و رکتوم در ایالات متحده شناسایی می شود و این کارسینوم ها عامل حدود 50000 مورد مرگ و میر محسوب می شوند.

پرکاربردترین روش برای تشخیص اولیه کارسینوم های کولون و رکتوم guaiac test است که اساس آن فعالیت سودو پراکسیدازی هموگلوبین در مدفوع است. هرچند این تست حساسیت پایینی (26-40%) دارد و اغلب حضور هموگلوبین حیوانی که از منابع غذایی حاصل می شود و یا آنتی اکسیدان ها(از قبیل ویتامین C) می تواند نتایج کاذب ایجاد نماید.

تست های ایمونوکمیکال FOB قادر هستند که مقادیر بسیار کم خون انسان را در مدفوع تشخیص دهند و به دلیل استفاده از آنتی بادی های ضد هموگلوبین انسانی وجود هموگلوبین غیر انسانی و عوامل آنتی اکسیدان(ازقبیل ویتامین C)تداخلی در نتایج تست ایجاد نمی کند. تست های ایمونوکمیکال FOB حساسیت (66-90%) و ویژگی (>90%) بالایی دارند.

کمپلکس هموگلوبین-هاپتوگلوبین در مقایسه با هموگلوبین تنها مقاوم تر است و در اثر عبور از مسیر طولانی دستگاه گوارش پایدار باقی می ماند. بنابراین حضور کمپلکس هموگلوبین-هاپتوگلوبین نشانه ی خون ریزی دستگاه گوارش فوقانی است.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد با به کارگیری جدیدترین روش های ایمونوکمیکال FOB که با استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال و پلی کلونال ضد هموگلوبین و کمپلکس هموگلوبین-هاپتوگلوبین انسانی صورت می گیرد امکان تشخیص کارسینوم های کولون و رکتوم با حساسیت و ویژگی بالا را فراهم نموده است.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • علی

    سلام
    هموروید و دفع خون هنگام ادرار روی آزمایش FBO تاثیر میذاره؟ممکنه به خاطر دفع خون جواب مثبت کاذب بشه
    و اینکه تست هایی FBO که در شبکه بهداشت به مراجعه کنندگان داده میشه تا در منزل تست انجام بشه مطمئن هست؟
    تشکر

  • سلام. بله حضور خون در ادرار بر نتیجه آزمایش FOB تاثیر دارد و نتیجه مثبت کاذب به همراه دارد.