کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

سالانه در حدود 150000 مورد جدید ابتلا به کارسینوم های کولون و رکتوم در ایالات متحده شناسایی می شود و این کارسینوم ها عامل حدود 50000 مورد مرگ و میر محسوب می شوند.

پرکاربردترین روش برای تشخیص اولیه کارسینوم های کولون و رکتوم guaiac test است که اساس آن فعالیت سودو پراکسیدازی هموگلوبین در مدفوع است. هرچند این تست حساسیت پایینی (26-40%) دارد و اغلب حضور هموگلوبین حیوانی که از منابع غذایی حاصل می شود و یا آنتی اکسیدان ها(از قبیل ویتامین C) می تواند نتایج کاذب ایجاد نماید.

تست های ایمونوکمیکال FOB قادر هستند که مقادیر بسیار کم خون انسان را در مدفوع تشخیص دهند و به دلیل استفاده از آنتی بادی های ضد هموگلوبین انسانی وجود هموگلوبین غیر انسانی و عوامل آنتی اکسیدان(ازقبیل ویتامین C)تداخلی در نتایج تست ایجاد نمی کند. تست های ایمونوکمیکال FOB حساسیت (66-90%) و ویژگی (>90%) بالایی دارند.

کمپلکس هموگلوبین-هاپتوگلوبین در مقایسه با هموگلوبین تنها مقاوم تر است و در اثر عبور از مسیر طولانی دستگاه گوارش پایدار باقی می ماند. بنابراین حضور کمپلکس هموگلوبین-هاپتوگلوبین نشانه ی خون ریزی دستگاه گوارش فوقانی است.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد با به کارگیری جدیدترین روش های ایمونوکمیکال FOB که با استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال و پلی کلونال ضد هموگلوبین و کمپلکس هموگلوبین-هاپتوگلوبین انسانی صورت می گیرد امکان تشخیص کارسینوم های کولون و رکتوم با حساسیت و ویژگی بالا را فراهم نموده است.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • علی

    سلام
    هموروید و دفع خون هنگام ادرار روی آزمایش FBO تاثیر میذاره؟ممکنه به خاطر دفع خون جواب مثبت کاذب بشه
    و اینکه تست هایی FBO که در شبکه بهداشت به مراجعه کنندگان داده میشه تا در منزل تست انجام بشه مطمئن هست؟
    تشکر

  • سلام. بله حضور خون در ادرار بر نتیجه آزمایش FOB تاثیر دارد و نتیجه مثبت کاذب به همراه دارد.