Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

آنتی‌بادی علیه ترانس گلوتامنیاز بافتی،TTG IgA

آنتروپاتی حساس به گلوتن یا بیماری سلیاک یک وضعیت مزمن است که کودکان یا افراد بزرگسالی را که از نظر ژنتیکی آسیب‌پذیر هستند تحت تأثیر قرار می‌دهد. عدم توانایی هضم گلوتن در این افراد منجر به التهاب مزمن و آسیب موکوس روده کوچک می‌گردد و نیز با صاف شدن اپیتلیوم روده همراه است. این بیماری در اثر عدم تحمل پاتولوژیک نسبت به گلیادین، بخش محلول در الکل گلوتن غلات ایجاد می‌شود. موارد درمان نشده سلیاک از اختلال رشد، اسهال، اختلالات گوارشی، کم خونی، خستگی مزمن و مشکلات روانی رنج می‌برند هر چند ممکن است بیماری بدون علامت باشد.


درماتیت هرپتی فورمیس (یک بیماری پوستی) نیز با سلیاک همراه است.

رژیم فاقد گلوتن منجر به بهبود بیماری می‌شود و بنابراین باید در طول عمر مراعات گردد. مصرف گلیادین موجب بازگشت علائم بیماری می‌گردد. بیماری با HLA ویژه همراه است و ممکن است در هر سنی حادث شود ولی اوج بروز در اوایل کودکی است. بیماری سلیاک از طریق بیوپسی روده تشخیص داده می‌شود که موکوس صاف و هموار مشاهده می‌شود. ترانس گلوتامنیاز بافتی (یک آنزیم وابسته به کلسیم) به طور وسیع در ارگان‌های انسان پراکنده است و مشخص گردیده که آنتی‌ژن خودی (AutoAntigen) اصلی در بیماری سلیاک است. آنتی‌بادی‌های IgA برعلیه ترانس گلوتامنیاز بافتی مارکرهای بسیار اختصاصی سرولوژیک برای بیماری سلیاک و درماتیت هرپتی فورمیس است.

به‌علاوه IgA با فعالیت بیماری ارتباط دارد و بنابراین برای پایش رژیم غذایی اهمیت دارد. غربالگری برای IgA علیه ترانس گلوتامنیاز در کودکان و افراد بالغ مشکوک به بیماری سلیاک می‌تواند در تشخیص موارد تحت بالینی درمان نشده کارساز باشد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید