کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

آیا باکتری هایی که عامل عفونت لثه هستند می تواند عامل بیماری آلزایمر هم باشند ؟ یک مطالعه جدید در سال ۲۰۱۹ نشان داده است که این امر امکان پذیر است. دانشمندان نشان دادند که چطور باکتری عامل عفونت لثه می‌تواند به تمامی بدن مهاجرت کنند، توکسینی ترشح کند که عامل بیماری آلزایمر است. دانشمندان وجود باکتری در مغز افراد دچار آلزایمر را تایید کردند

. در بررسی مغز سه فرد دارای بیماری آلزایمر و شش فرد سالم نشان داده شد که در بافت مغز افراد دچار آلزایمر باکتری Porphyromonas gingivalis وجود دارد. و از موش ها بر برای اینکه نشان دهند چطور باکتری از دهان به مغز مهاجرت می‌کند استفاده کردند.
باکتری Porphyromonas gingivalis عامل بیماری پریودنتیت یا عفونت مزمن لثه است.
دانشمندان با اتوپسی مغز افراد دچار آلزایمر دریافتند که اکثر افراد مبتلا به این بیماری دارای سطح بالایی از آنزیمی به نام gingipains که توسط باکتری Porphyromonas gingivalis تولید می‌شود هستند. آنها همچنین تاثیر این آنزیم را در مغز موش مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این آنزیم باعث افزایش سیگنال های مربوط به آلزایمر می شود. نتایج حاکی از این است که آنزیم gingipains عامل اصلی بیماری آلزایمر میباشد. در مطالعه ای دانشمندان باکتری پورفیروموناس را با سواب به لثه موش ها به مدت 6 هفته تلقیح کردند. سپس ردپای باکتری در مغز موش تشخیص داده شد. آنها همچنین مرگ نورون ها و سطح بالایی از بتا آمیلوئید را نسبت به گروه کنترل یافتند. که این نشان دهنده پیشرفت سیگنال های مربوط به بیماری آلزایمر می باشد. در کشت سلول نیز آنزیم gingipains باعث تخریب پروتئین TAU که یک پروتئین عملکرد صحیح نرونهاست است ،می شود و این تخریب باعث اجتماع پروتئین به صورت گره هایی شد که این باعث بروز بیماری آلزایمر می شود.
دانسته های اخیر حاکی از اهمیت بهداشت دهانی برای کنترل عفونت دهانی می باشد. بهداشت دهان و دندان تنها برای زیبایی فرد بلکه که برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌هایی از جمله آلزایمر و روماتیسم ارزشمند است. افراد دارای ریسک فاکتور ارثی برای ابتلا به بیماری آلزایمر باید بیشتر از دیگران نسبت به بهداشت دهان و دندان خود مبادرت کنند.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید