Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

بیماری لثه باعث بروز آلزایمر می شود

آیا باکتری هایی که عامل عفونت لثه هستند می تواند عامل بیماری آلزایمر هم باشند ؟ یک مطالعه جدید در سال ۲۰۱۹ نشان داده است که این امر امکان پذیر است. دانشمندان نشان دادند که چطور باکتری عامل عفونت لثه می‌تواند به تمامی بدن مهاجرت کنند، توکسینی ترشح کند که عامل بیماری آلزایمر است. دانشمندان وجود باکتری در مغز افراد دچار آلزایمر را تایید کردند

ادامه مطلب

هپاتیت اتوایمیون

کبد بزرگترین ارگان لنفاوی بدن انسان بوده و برای پاسخ ایمنی علیه عوامل بیماری زا و حفظ تحمل سیستم ایمنی بسیارمهم است. هپاتیت اتوایمیون (AIH) یک بیماری شدید کبدی است که بر روی کودکان و بزرگسالان در سراسر جهان تأثیرمی گذارد. حدود یک سوم از بیماران مبتلا به هپاتیت حاد دارای علائم تب، اختلالات کبدی و زردی هستند. در برخی ازبیماران عوارض بیماری بصورت تدریجی و درگروه دیگر بیماران سیر بیماری با سرعت به نارسایی حاد کبدی منجر می شود که از نشانه های آن زردی است. تشخیص هپاتیت اتوایمیون مبتنی بر افزایش سطح سرمی ترانس آمیناز و ایمونوگلوبولین Gو همچنین حضورآنتی بادی در بافت کبدی می باشد(1).

ادامه مطلب

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن نوعی بیماری خود ایمنی است که مهم ترین علامت آن خشکی چشم و دهان می باشد. این بیماری اغلب با سایر اختلالات سیستم ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس همراه است. در سندرم Sjogren، غشاهای مخاطی و غدد ترشحی چشم و دهان تحت تاثیر قرار گرفته و باعث کاهش ترشح اشک و بزاق می شوند(1).

ادامه مطلب

بیماری بهجت

بیماری بهجت، نوعی بیماری خودایمنی مزمن با علل ناشناخته است. تصور می شود علائم بالینی ناشی از این بیماری به علت التهاب عروق خونی در سرتاسر بدن است. از جمله شاخصه های آن زخم های دهانی و تناسلی و التهاب چشم می باشد. اگرچه بیماری بهجت در سراسر جهان شناخته شده است،اما شیوع آن درکشورهای مدیترانه شرقی، خاورمیانه و آسیای شرقی بیش از سایر نقاط جهان است(1).

ادامه مطلب

بیماری لوپوس

lups 1بیماری لوپوس

 

لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE) نوعی بیماری خودایمنی است که به دلیل تهاجم سیستم ایمنی به بافتها و اندامهای بدن خود فرد رخ می دهد. التهاب ناشی از لوپوس می تواند بر بسیاری از سیستمهای مختلف از جمله مفاصل، پوست، کلیه ها،سلولهای خونی، مغز، قلب و ریه ها تاثیر بگذارد. تشخیص بیماری لوپوس به دلیل علائم و نشانه های غیر اختصاصی اغلب دشوار است. تظاهرات متمایز لوپوس بصورت بثورات پوستی شبیه بالهای پروانه ای است که در صورت و روی هر دو گونه دیده می شود.
علائم لوپوس در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. علائم بیماری میتواند به آرامی و یا به سرعت ظاهر شود. از سوی دیگر خفیف یا شدید باشند و همچنین می تواند موقت یا دائمی باشد. اکثر افراد ابتدا مبتلا به نوع خفیف بیماری لوپوس می شوند و در یک دوره ی زمانی بیماری آن ها شدت می گیرید که اصطلاحا انفجار بیماری گفته می شود. و سپس بیماری پس از مدتی کاهش یافته و یا به طور کل ناپدید می شود(1).

ادامه مطلب

اندازه گیری اسیدهای آمینه

- اندازه گیری اسیدهای آمینه جهت شناسایی ناهنجاری های ژنتیکی انتقال غشایی اسیدهای آمینه

حداقل هفت سیستم مختلف برای جذب L- آمینواسیدها و پپتیدهای کوچک وجود دارد. انتقال اسیدهای آمینه از عرض غشاهای سلولی برای جذب گوارشی و بازجذب کلیوی آن ها مهم است. در اغلب موارد مکانیسم انتقالی در این دو عضو مشابه بوده و اختلال در یک سیستم انتقال دهنده همراه با هردو دفع گوارشی و کلیوی یک اسیدآمینه یا گروهی از اسیدهای آمینه می باشد. از این رو نتیجه اختلال به صورت آمینواسیدوری و سوء جذب اسیدآمینه تظاهر می نماید. موارد شناخته شده این اختلالات در جدول زیر فهرست شده اند.

ادامه مطلب

باکتری تریپونما پالیدوم (عامل سفلیس)

سفلیس (syphilis) یک بیماری عفونی است که توسط باکتری تریپونما پالیدوم (Treponema pallidum) ایجاد می شود. سفلیس یک بیماری مقاربتی است که از راه تماس جنسی منتقل می شود. اگر درمان بیماری سفلیس به تأخیر بافتد، پیامدهای بسیار بدی برای سلامت بدن خواهد داشت.

ادامه مطلب

تب Q

تب Q عفونت ناشی از باکتری Coxiella burnetii است. شروع این بیماری معمولا بصورت خفیف با علائم مشابه با آنفولانزا بوده و در غالب موارد بیماران هیچ نشانه ای ندارند. در درصد کمی از افراد، عفونت می تواند سالها بعد دوباره شروع شده و این بار فرد نوع مرگبار آن را تجربه کند. در عفونت ثانویه ارگان های درگیر می توانند قلب، کبد، مغز و ریه باشند(1).

ادامه مطلب

کرم اکینوکوکوس گرانولوسوس (عامل کیست هیداتید)

اکینوکوکوس انسانی (یا هیداتیدوس یا بیماری کیست هیداتید) یک بیماری انگلی است که توسط مرحله ی لاروی کرم های نواری جنس اکینوکوکوس (Echinococcus) ایجاد می شود. بیماری کیست هیداتید توسط کرم اکینوکوکوس گرانولوسوس (Echinococcus granulosus) ایجاد می شود. این انگل بخش اصلی چرخه زندگی خود را در روده سگ سانان و بخشی از آن را در بدن میزبان واسط، همچون انسان می گذراند.

ادامه مطلب

بیشتر بخوانید