Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

بیمار لندن و امید به درمان قطعیHIV


منتشر شده مارچ 2019(اسفند 97)
یک بیمار اهل لندن توانست به عنوان دومین فرد در دنیا پس از پیوند مغز استخوان بطور کامل از بیماری HIV رهایی یابد. بنابراین امیدها برای درمان قطعی این بیماری بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.


بیش از یک دهه ی پیش، تیموتی براون (با نام مستعار بیمار برلین) اولین فردی در تاریخ بود که بطور کامل بیماری HIV او درمان شد. همانند بیمار لندن او نیز جهت مداوای سرطان، پیوند مغز استخوان شده بود.
او و بیمار لندن که درابتدا تمایل نداشتند نامشان فاش شود، هر دو از فردی که دارای جهش ژنتیکی نادری در ژن CCR5 بود، سلول های بنیادی مغز استخوان دریافت کرند . این جهش ژنتیکی باعث ایجاد مقاومت بدن فرد در ابتلا به بیماری HIV می شود. هم اکنون براون از هرگونه مصرف داروی ضد ویروسی رهایی یافته و پزشکان معتقدند او بطور کامل درمان شده است. از سوی دیگر بیش از 18 ماه است که مصرف دارو برای بیمار لندنی نیز قطع و محققین معتقد هستند هیچگونه علامتی از بازگشت ویروس در بدن او وجود ندارد.
فرایند درمان او هرگز در حالت عادی به بیماران مبتلا به HIV پیشنهاد نمی شود. چرا که پیوند سلول های مغز استخوان با خطرات زیادی همراه است. بیماران مبتلا به HIV با مصرف منظم دارو به طور روزانه می توانند زندگی نرمالی را پیش بگیرند.
با اعلان این خبر آنتون پژنیاک (رییس انجمن بین المللی ایدز) این اتفاق را لحظه ی تاریخی در شکار ویروس ایدز قلمداد کرد.
پروفسور راویندا گوپتا از دانشگاه کالج لندن و نویسنده اصلی مقاله در مورد درمان موفق بیمار لندن که در مجله معتبر Nature منتشرشده است، توضیح داد که با ویرایش ژن CCR5 می توان امکان ورود ویروس را به سلول مختل نمود. او در ادامه اینگونه افزود که " تغییر در ژن CCR5 از درمان موفقیت آمیز بیمار برلین حاصل شده است و احتمالا شما در ارتباط با حذف بخشی از ژن ها در کودکان چینی مطالبی را شنیده اید"
محققین چینی با استفاده از مهندسی ژنتیک توانستند در رحم مادر، جنین را به ویروس HIV مقاوم کنند اگرچه که این خبر از سوی بسیاری از داشنمدان در سرتاسر جهان محکوم شد و این امر را مسئله ای خطرناک و غیر ضروری خواندند.
اما گوپتا توضیح داد که تغییر و ویرایش ژن HIV در افراد آلوده به ویروس قابل توجیه است. او در ادامه افزود :
درمان شخص دوم یک هدف تحقیقاتی بوده و یکی از امیدوارکننده ترین درمان هایی است که تاکنون برای این بیماری صورت گرفته است.
اگرچه امروزه میلیون ها نفر در جهان با مصرف داروهای ضد ویروسی دارای شرایط طبیعی هستند اما در دراز مدت این راه حل نهایی برای ایدز نمی باشد.
براون، شهروند آمریکایی که در سال 2007 در آلمان درمان شد از سرطان حاد میلوئیدی خون (AML) رنج می برد. از سوی دیگر بیمار لندن از سال 2012 مبتلا به لنفوم هوچکین شوه بود و برخلاف براون درمان رادیوتراپی دریافت نکرده بود. اگرچه که هر دوی این بیماران شیمی درمانی شده بودند. او 16 ماه پس از پیوند به تشخیص پزشک معالج خود همچنان مصرف داروهای ضدویروسی را ادامه می داد تا جایی که با دستور پزشک استفاده از دارو را قطع کرد.
در آزمایشات روتین ، هیچ گونه نشانه ای از وجود ویروس HIV در بدن او مشاهده نشد بنابراین گوپتا با قطعیت بالایی اعلام کرد که : "ویروس برنخواهد گشت"


https://www.theguardian.com/society/2019/mar/05/london-patient-becomes-second-man-to-be-cleared-of-aids-viru/ March2019

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید