Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

معرفی تست

راه اندازی دستگاه فلوسیتومتری Facscalibur

راه اندازی دستگاه فلوسیتومتری Facscalibur

 

 

 

 

 

 

 

 

راه اندازی دستگاه فلوسیتومتری Facscalibur در آزمایشگاه میلاد اصفهان

بخش ایمونولوژی آزمایشگاه میلاد به بهترین دستگاه فلوسیتومتری از نوع Facscalibur متعلق به شرکت معظم BD Biosciences تجهیز گردید.

ادامه مطلب


تشخیص ژنتیکی سرطان های ارثی روده بزرگ

تشخیص ژنتیکی سرطان های ارثی روده بزرگ

 

سرطان کولون یکی از معضلات اصلی سیستم بهداشت و درمان کشور است و بعد از سرطان ریه دومین علت مرگ و میر مرتبط با سرطان می باشد. حدود 80-70 درصد از موارد بیماری بصورت اسپورادیک و 30-20 درصد با فاکتورهای ارثی و ژنتیکی مرتبط می باشد. سندرم Lynch شایع ترین علت سرطان های ارثی کولون است (فرم HNPCC) و بصورت اتوزوم غالب به ارث می رسد.

ادامه مطلب


شاخص PGA index ) PGA)

شاخص PGA index ) PGA)

بیماری های مزمن کبدی به دلایل متفاوتی ایجاد می شوند و از مهمترین عوامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شود و ارزیابی دقیق مراحل این بیماری ها در مسیر درمان بسیار ضروری است.
هرچند تشخیص قطعی با فیبروز، نکروز یا التهاب کبد یا بیوپسی کبد است ولی به سبب تهاجمی بودن، این روش دارای محدودیت هایی است.
بدین دلیل همواره تلاش بر پیگیری این بیماری ها از طریق آنالیت های سرمی بوده است.

ادامه مطلب


30 فروردین سالروز تولد حکیم جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی

30 فروردین سالروز تولد حکیم جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی

اسماعیل جرجانی در سال ۱۰۴۲ میلادی در جرجان در شمال شرقی ایران نزدیک دریای خزر  (امروزه گرگان) متولد شد. در قرن ۴ جرجان شهر مهمی بود که با حمله مغلول ها بسیار خسارات دید و شهر به کلی ویران شد شهر جدید یعنی گرگان امروزه در کنار این شهر ویران شده بنا شده است . قبل از جرجانی و بعد اسلام همه کتاب ها در ایران به زبان عربی نگارش میشد اما جرجانی اولین کسی بود که به زبان فارسی کتاب بسیار مهمی را نوشت . 

ادامه مطلب


دی هیدروتستسترون یا DHT

دی هیدروتستسترون یا DHT

دی هیدروتستسترون یا DHT فرمی از تستسترون است که برای تکامل جنسی جنس مذکر ضروری است. این هورمون در غده پروستات، فولیکول مو و غدد آدرنال توسط آنزیم 5-آلفاردوکتاز از تستسترون ایجاد می شود. درواقع متابولیتی از تستسترون است که از لحاظ بیولوژیک فعال بوده و به کلاسی از هورمون‌ها که آندروژن نامیده می شوند تعلق دارد.

ادامه مطلب


ایمنوفلورسنس

ایمنوفلورسنس

ایمنوفلورسنس (Immunofluorescence) روشی است برای یافتن یک آنتی ژن خاص به کمک یک کونژوگه آنتی بادی که با ماده فلورسنت نشاندار شده است. آنتی بادی نشاندار به آنتی ژن مورد نظر متصل می شود و قسمت فلورسنت کونژوگه هم از خود نور فلورسنس بازمی تاباند. به این ترتیب می توان به کمک یک میکروسکوپ فلورسنس، به وجود آنتی ژن های مورد نظر پی برد.

ادامه مطلب


Septin 9 (مارکر خونی سرطان کولورکتال)

Septin 9 (مارکر خونی سرطان کولورکتال)

هر سال حدود 500000 فرد در سراسر جهان بر اثر سرطان کورکتال جان خود را از دست می‌دهند و این سرطان پس از سرطان ریه دومین عامل مرگ و میر مربوط به سرطان را شامل می‌گردد. در صورتی که سرطان کولورکتال در مراحل اولیه تشخیص داده شود میزان پاسخ به درمان بسیار بالاست و بنابراین غربالگری جهت این بیماری در افراد بالای 50 سال توصیه می‌گردد.

ادامه مطلب


دیدار مدیرعامل و  مدیران ارشد Euroimmum از آزمایشگاه میلاد

دیدار مدیرعامل و مدیران ارشد Euroimmum از آزمایشگاه میلاد

 

دیدارمدیرعامل و مدیران ارشد شرکت بین المللی یوروایمیون (Euroimmum) آلمان از آزمایشگاه میلاد اصفهان
بدنبال همکاریهای بین المللی آزمایشگاه میلاد با شرکتهای معتبر اروپائی، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت یوروایمیون، آقای پروفسور Winfried Stocker به همراه مدیر فروش شرکت آقای دکتر Christian Kruger و مدیر تجارت بین الملل شرکت خانم Gudrun Sahlmuller از آزمایشگاه میلاد دیدار و با مسئولان آزمایشگاه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ادامه مطلب


کارکرد تومورمارکرها در تشخیص و پایش کانسر (سرطان) ریه

کارکرد تومورمارکرها در تشخیص و پایش کانسر (سرطان) ریه

کانسر ریه شایعترین بدخیمی نئوپلاسمی در جهان است. تومورهای اولیه ریه را می‌توان با تکیه بر شواهد، از نظر بافت‌شناسی به چهار دسته کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم، کارسینوم سلول بزرگ و کانسر سلول کوچک ریه (SCLC) تقسیم بندی کرد که سه گروه اول تحت عنوان کارسینوم سلول غیرکوچک ریه (NSCLC) شناخته می‌شوند و %80 موارد بیماران مبتلا به کانسر ریه را شامل می شوند. SCLCاز لحاظ بالینی و زیستی باNSCLC تفاوت دارد. با این وجود هم در NSCLC و هم در SCLC گروه‌های ناهمگنی با هم‌پوشانی بافت‌شناسی با دیگر گروه‌های اصلی وجود دارند.
دهه های متمادی است که جراحی رادیکال (Radical Surgery) درمان استاندارد این بیماری به حساب می آید و Stage مرحله تومور در زمان تشخیص مهمترین فاکتور پروگنوز به منظور پیش بینی بقای بیمار است. متاسفانه اغلب بیماران مبتلا بهNSCLC در مرحله نهایی تشخیص داده می شوند که این امر موجب می شود میزان بالای مورتالیتی را در این بیماران شاهد باشیم. استراتژی های درمانی مختلف شامل ترکیبی از شیمی درمانی و رادیولوژی در بیماران با بیماری پیشرفته و پس از عمل جراحی اتخاذ گردیده است ولی همچنان در نسبت زیادی از بیماران، پیشرفت بیماری در کوتاه مدت اتفاق می افتد و بقای پنج ساله این بیماران تقریباً 15 درصد است.
متد طلایی جهت ارزیابی اثربخشی درمان شامل آزمون های فیزیکی، تصویربرداری و بررسی اندازه تومور است. این روش ها جهت، ارزیابی پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به کانسر ریه که تحت عمل جراحی قرار می گیرند مناسب نیست، چرا که این افراد پس از عمل توده قابل اندازه گیری ندارند. در این موارد می توان تومور مارکرهای بیولوژیک سرمی را به عنوان سیستم پشتیبان جهت ارزیابی به کار برد. انولاز اختصاصی نورون (NSE)، آنتی ژن کربوهیدراتی 125 (CA125) و آنتی ژن کارسینومای سلول سنگفرشی (SCC) مارکرهایی هستند که به عنوان تومورمارکر کانسرهای ریه بیشترین کاربرد را دارند. بررسی CYFRA 21-1 ، CEA و TPA و برخی از مارکرهای دیگر نیز می تواند حاوی اطلاعات ارزشمند باشد.
CA125، یک گلیکو پروتئین موسینی است که در تشخیص و پیگیری بیماران مبتلا به کانسر تخمدان کاربرد دارد. ارتباط معنا داری بین CA125 و نتایج NSCLC گزارش شده است. مارکرSCC ابتدا از بافت کارسینوم سلول سنگفرشی و از دهانه رحم به دست آمده و اثبات شده است که مارکر خوبی برای کارسینومای سلول سنگفرشی است.
انولاز یک آنزیم سیتوپلاسمی مسیر گلیکولیز است که در همه سلول‌های انسانی وجود دارد. انولاز اختصاصی نورون (NSE) ابتدا از سلول‌های سیستم اعصاب مرکزی استخراج گردید ولی بعدها مشخص شد که در همه سلول‌های نورواندوکرین محیطی و مرکزی تحت عنوان سلول‌های برداشت پیش‌ساز آمین و دکربوکیلاسیون ( APUD) یافت می‌شود. و در نئوپلاسم های مربوطه به سلول های APUD و APUDoma یافت می‌شود که کانسر سلول کوچک ریه را نیز شامل می‌گردد.
به دلیل فقدان اختصاصیت ارگانی و توموری نمی‌توان تومورمارکر ها را در غربالگری کانسر ریه در بیماران فاقد علامت و یا بیماران با خطر بالای بدخیمی به کار برد. در کل می توان عنوان کرد که با وجود همه این محدودیت‌ها بررسی تومورمارکرها در زمان تشخیص اولیه از جنبه‌های زیر اهمیت دارد:
• آنتی‌ژن‌های همراه تومور در زمان تشخیص اولیه بیان می‌شوند و به احتمال زیاد مهم‌ترین مارکر جهت پیگیری و پایش بیمار به حساب می‌آیند.
• CYFRA 21-1 و CEA و CA125 فاکتورهای پروگنوزی مستقل با اهمیت زیاد NSCLC هستند و NSE در SCLC اهمیت دارد.
• سرعت و شدت کاهش بیان فاکتور‌ها پس از جراحی نسبت به میزان قبل از جراحی اطلاعات مفیدی در زمینه حجم تومور باقیمانده و اثربخشی درمان ارائه می‌دهد.
چنانچه غلظت تومورمارکر به آهستگی کاهش یابد و به میزان طبیعی نرسد می‌تواند نشان‌دهنده جراحی درمانی ناموفق و باقیمانده توموری باشد. در طول پایش، افزایش غلظت تومورمارکر می‌تواند اولین علامت عود مجدد بیماری باشد. این چنین موارد افزایشی ممکن است 12 ماه قبل از تشخیص پیشروی بیماری با تصویربرداری یا علائم بالینی باشد.

Amine Precursor Uptake and Decarboxylation-1

ادامه مطلب


تست ANA

تست ANA

سیستم ایمنی بدن به طور معمول به مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها حمله کرده و آنها را از بین می برد. اما در بیماری هایی به نام بیماری های خود ایمن، سیستم ایمنی بافت های سالم خودی را بیگانه فرض نموده و آنها را مورد حمله قرار می دهد. در این بیماری ها سیستم ایمنی آنتی بادی هایی تولید می کند که به سلول های خودی بدن اتصال یافته و باعث تخریب و نابودی آنها می شوند.سیستم ایمنی ممکن است آنتی بادی علیه هسته سلولها (Anti nuclear Antibody) یا ANA تولید نماید.

ادامه مطلب


تست (Cell Free DNA (Nifty در آزمایشگاه میلاد

تست (Cell Free DNA (Nifty در آزمایشگاه میلاد

در طی دو دهه اخیر روش های مختلفی شامل اندازه گیری مارکرهای شیمیایی و پارامترهای سونوگرافی و همچنین ترکیب این دو با هم، برای غربالگری سندرم داون ابداع شده است، اما به علت اشکالات موجود در این روش ها، دانشمندان همیشه به دنبال یافتن روش هایی بهتر بودند. بزرگترين ايراد در روش های سنتی غربالگری، درصد بالای نتايج مثبت کاذب و منفی کاذب و در موردآزمایش‌های تأئيدی، احتمال سقط جنين به علت تهاجمی بودن روش نمونه‌گيری است. نتیجه مثبت کاذب یعنی در عین حالیکه بیماری وجود ندارد جواب تست مثبت می‌شود. جواب منفی کاذب یعنی در حالیکه بیماری وجود دارد نتیجه تست منفی است.

ادامه مطلب


Anti TPO – آنتی بادی علیه تیروئید پراکسیداز

Anti TPO – آنتی بادی علیه تیروئید پراکسیداز

از سال 1980 مشخص گردیده است که تیروئید پراکسیداز (TPO) دارای آنتی ژن میکروزومی است که در بیماری خودایمنی تیروئید، آنتی بادی علیه قسمت خارج سلولی این آنتی ژن وجود دارد. تیروئید پراکسید از پروتئینی است که در سطح آپیکال غشاء سلولی، سلول های تیروئید حاضر است و وزن مولکولی 103/000 دالتون دارد.

این پروتئین یونیزاسیون تیروگلوبین را کاتالیز می‌نماید. آنتی‌بادی خودی علیه TPO در بیش از 90% بیماران مبتلا به تیروئیدیت مزمن خود ایمن و 70% بیماران مبتلا به بیماری گریوز حضور دارد. علاوه بر بیماری خود ایمنی تیروئید، آنتی‌بادی علیه TPO در زنان بالای 60 سال و نیز در دوران بارداری و پس از زایمان نیز مشاهده می‌شود.

ادامه مطلب


روش جدید تست سرطان دهانه رحم

روش جدید تست سرطان دهانه رحم

روش جدید تست سرطان دهانه رحم به وسیله دستگاه کاملاً اتوماتیک

 

دومین سرطان زنانه، اولین قاتل مخفی

سرطان دهانه رحم حدود 50 سال پیش اولین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای پیشرفته بوده است، اما میزان مرگ و میر ناشی از آن اکنون به دوسوم تقلیل پیدا کرده است.
علت چنین کاهشی در مرگ‌ومیر، تشخیص زودرس و به موقع بیماری است که بسیاری از این را مدیون آزمایش سم‌شناسی به روش پاپانیکولا یعنی پاپ اسمیر می‌باشیم.
پاپ اسمیر یکی از آسان‌ترین، کم دردترین و حتی کم خرج ترین آزمایش های پزشکی است.

ادامه مطلب


نامه مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت در خصوص لوح کیفیت آزمایشگاه میلاد

نامه مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت در خصوص لوح کیفیت آزمایشگاه میلاد

تمدید لوح کیفیت آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

آزمایشگاه میلاد در سال 1388 موفق به اخذ لوح کیفیت از آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، و همه ساله به صورت متوالی موفق به تمدید این لوح گردیده است.

با سپاس فراوان از تمامی دوستان و همکارانی که ما را در حفظ کیفیتی درخور هم میهنان عزیز یاری نموده اند.

ادامه مطلب


تست HLA Typing

تست HLA Typing

بر روی سلولهای هسته دار بدن هر شخص، مولکولهای خاصی وجود دارد که در پاسخ ایمنی نقش دارند. گروه بخصوصی از این مولکوولها (آنتی ژن ها) در بین افراد مختلف یک جامعه تفاوت زیادی دارند و می توانند باعث شناسایی سلول های خودی از غیر خودی گردند. تفاوت در این مولکولها در خویشاوندان نزدیک کمتر می باشد. هرچه افراد از نظر ژنتیکی به هم نزدیک تر باشند این مولکولها در آنها به هم شبیه تر هستند. در صورت انتقال سلول، بافت یا ارگان از یک فرد به فرد دیگر، سیستم ایمنی فرد دریافت کننده با استفاده از تفاوت در این مولکولها متوجه حضور سلولهای غیر خودی شده و نسبت به آنها واکنش نشان می دهد و سعی می نماید سولهای غیر خودی را از بدن حذف نماید. به همین دلیل این مولکولها را آنتی ژن های اصلی بافتی Major Histocompatibility Complexا(MHC) و در انسان Human Leukocyte Antigeا(HLA) می نامند.ارتباط این آنتی ژن ها با ابتلا به بعضی از بیماری ها (خصوصاً بیماری های خودایمن) مشخص گردیده است.

ادامه مطلب


تست سیکلوسپورین و تاکرولیموس

تست سیکلوسپورین و تاکرولیموس

تست سیکلوسپورین و تاکرولیموس با روش اختصاصی ECLIA-Roche روزانه در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

سیکلوسپورین دارویی با منشأ قارچی است که به عنوان داروی سرکوبگر سیستم ایمنی به کار می‌رود. این داروها در درمان سرکوب ایمنی طی پیوند عضو کاربرد دارد.

ادامه مطلب


PTH، هورمون پاراتیروئید، پاراتورمون

PTH، هورمون پاراتیروئید، پاراتورمون

حفظ غلظت مناسب کلسیم سلول و مایعات خارج سلولی برای پروسه‌های زیستی بنیادی، ضروری است. هورمون پاراتیروئید (PTH) یکی از مهم‌ترین تنظیم کننده‌های هموستاز کلسیم است.

ادامه مطلب


اندازه گیری سطح سرمی (Everolimus یا Certican) به روش HPLC

اندازه گیری سطح سرمی (Everolimus یا Certican) به روش HPLC

اندازه گیری سطح سرمی (Everolimus یا Certican) به روش HPLC

 


داروی Everolimus یا Certican به عنوان یک داروی سرکوب گرایمنی در بیماران پیوند عضوی به کار می رود. پایش درمانیEverolimus به روش کروماتوگرافی HPLC این امکان را فراهم می نماید که

ادامه مطلب


هورمون بارداری- hCG، گنادوتروپین جفتی انسانی و hcg β

هورمون بارداری- hCG، گنادوتروپین جفتی انسانی و hcg β

هورمون بارداری- hCG، گنادوتروپین جفتی انسانی و β- hCG

گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) یک گلیکو پروتئین دیمر با وزن مولکولی Dalton37000 است که از زیرواحدهای α و β تشکیل شده است. زیر واحد α از hCG تقریباً با زیرواحد متناظر در هورمون های هیپوفیزی TSH,FSH,LH یکسان است.

ادامه مطلب


تست جدید DHR

تست جدید DHR

تست جدید DHR (جایگزینی حساس تر از NBT) جهت بررسی فاگوسیتوز در کودکان و افراد مبتلا به بیماری های گرانولو ماتوز مزمن


تست DHR به روش فلوسیتومتری برای اندازه گیری توانایی فاگوسیتوز نوتروفیل ها

ادامه مطلب


پروژسترون - Progesterone

پروژسترون - Progesterone

پروژسترون یک هورمون استروئیدی با وزن مولکولی 314 است و از جسم زرد در زنان غیر باردار و جفت در زنان باردار ترشح می‌شود. بعلاوه مقداری از این توسط قشرغده آدرنال و بیضه نیز تولید می‌شود. پروژسترون از کلسترول ساخته شده و به گلوبولین متصل شونده به کورتیکواستروئید گفته و نیز مقدار کمتر به آلبومین متصل می‌گردد .

ادامه مطلب


راه اندازی دستگاه Cobas e411

راه اندازی دستگاه Cobas e411

دستگاه Cobas e411 ، با بکارگیری تکنولوژی جدید الکتروکمیلومینسانس (ECL)، سطح بالایی از صحت و دقت را در سنجش آنالیت ها امکان پذیر کرده است.

ادامه مطلب


آنزیم الاستاز Pancreatic Elastase

آنزیم الاستاز Pancreatic Elastase

آنزیم الاستاز از زیر خانواده های سرین پروتئاز ها می باشد که هیدرولیز بسیاری از پروتئینها از جمله الاستین را به عهده دارد. این آنزیم پایدار است و تحت تأثیر تجویز درمانی آنزیم های پانکراس قرار نمی گیرد. تست الاستاز تستی غیر تهاجمی می باشد و

ادامه مطلب


نسبت آلبومین به کراتینین (ACR)

نسبت آلبومین به کراتینین (ACR)

نسبت آلبومین به کراتینین در ادرار محاسبه می‌گردد. روزانه (در24 ساعت) به طور طبیعی کمتر از 30mg آلبومین از طریق ادرار در بزرگسالان دفع می‌گردد. حالتی را که در آن دفع ادراری آلبومینی بین i30-300 mgباشد تحت عنوان میکروآلبومینوری (MAU) شناخته می‌شود. این حالت می‌تواند در نتیجه آسیب کلیوی ایجاد شده براثر دیابت قندی اتفاق بیفتد. در مواردی که جمع‌آوری ادرار 24 ساعته امکان پذیر نباشد، می‌توان از نمونه ادرار راندوم جهت ارزیابی همزمان آلبومین و کراتینین و محاسبه نسبت آلبومین به کراتینین استفاده کرد.

ادامه مطلب


راه اندازی تست BAb و Nab در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

راه اندازی تست BAb و Nab در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

طی مطالعات انجام گرفته بر روی بیماران مولتیپل اسکلروزیس که انواع مختلفی از داروی اینترفرون بتا دریافت می نمودند انجام گردید، این نتیجه بدست آمد که در تعداد زیادی از بیماران (بیش از 30%) آنتی بادی های متصل شونده به اینتر فرون بتا (BAb) تولید می شود که در بعضی از آنها منجر به تولید آنتی بادی های خنثی کننده (NAb) نیز می شود.

ادامه مطلب


هورمون آنتی مولرین (AMH)

هورمون آنتی مولرین (AMH)

گلیکوپروتئین همودایمری با وزن حدود 140 کیلودالتون است که دو دایمر آن از طریق پیوند دی سولفیدی به هم متصل می‌شوند.

کاربرد AMH
شاخص تعداد و کیفیت تخمک های در حال تولید در چرخه قاعدگی

ادامه مطلب


PCT و پروکلسی تونین

PCT و پروکلسی تونین

پروکلسیتونین پروپپتید کلسی تونینی است که از نظر هورمونی غیر فعال می‌باشد و 12/6 کیلو دالتون وزن دارد. به دلیل اینکه در افراد با وضعیت متابولیک طبیعی PCT تجزیه می‌شود، بنابراین این مولکول در مقادیرغیرقابل شناسایی (l<0/1ng/ml) در سرم افراد سالم حضور دارد. در عفونت شدید باکتریایی قارچی و انگلی و نیز در موارد سپتیک، مقادیر سرمی PCT ممکن است تا بالای l500ng/ml افزایش یابد. در سلول‌های خونی تک سلولی (علاوه بر سایر موارد) به عنوان محل سنتز پروکلسی تونین تحت شرایط پاسخ التهاب سیستمیک، می‌باشد.

ادامه مطلب


ارتقای تست Cell free DNA

ارتقای تست Cell free DNA

شناسایی 3 سندرم دیگر نیز به توانمندی های این تست اضافه گردید

طی اعلام قبلی در خصوص معرفی مزایای تست Cell Free DNA به اطلاع می رساند :

ادامه مطلب


استئوکلسین

استئوکلسین

استئوکلسین یک پروتئین وابسته به ویتامین K است که به عنوان یکی از رایج‌ترین پروتئین‌هایی غیرکلاژنی استخوان می‌باشد و استئوکلسین ممکن است بیش از 3% کل پروتئین استخوان را شامل شود و دارای سه ریشه اسید آمینه گاما کربوکسی گلوتامیک اسید (GLA) می باشد.

ادامه مطلب


سنجش سطح پلاسمای نورمتانفرین و متانفرین

سنجش سطح پلاسمای نورمتانفرین و متانفرین

سنجش سطح پلاسمای نورمتانفرین و متانفرین در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

ادامه مطلب


C- Peptid

C- Peptid

پپتید Cا، C-Peptid

پپتید C که در پلی پپتید (دارای 31 ریشه اسید آمینه) با وزن مولکولی 3/018 دالتون است. این پپتید قسمتی از مولکول پرو انسولین است که پروانسولین دارای ساختار زیر می‌باشد.

ادامه مطلبCRP (پروتئین واکنش گر C)

CRP (پروتئین واکنش گر C)

غلظت پروتئین واکنشگر Cا،(CRP) که در خون اندازه‌گیری می‌شود و در موارد وجود التهاب افزایش پیدا می‌کند، ممکن است پزشک سطح CRP را به منظور درمان و پایش درمان موارد عفونی یا سایر حالت های بالینی چک کند. تست پروتئینی واکنشگر C با حساسیت بالا (hs-CRP) نیز وجود دارد که از تست معمولی حساس‌تر است و به منظور ارزیابی خطر بیماری کرونر و بیماری قلبی عروقی انجام می‌شود.

ادامه مطلب


تجهیز آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد به دستگاه Cobas C311

تجهیز آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد به دستگاه Cobas C311

آنالایزر Cobas c311 این دستگاه جزء پنجمین نسل از آنالایزرهایی است که به منظور انجام تست های بالینی شیمی طراحی گردیده است این دستگاه با دارا بودن سیتمی انعطاف پذیر قادر است تست های روتین و نیز اختصاصی بیوشیمیایی را انجام دهد و می تواند برروی نمونه های سرم، پلاسما، ادرار مایع مغزی نخاعی(CSF) همولیزات و خون کامل آنالیز انجام دهد.

ادامه مطلب


تیروگلوبین، Tg

تیروگلوبین، Tg

تیروگلوبین به عنوان ذخیره هورمون‌های غده تیروئید عمل می‌کند .

این مولکول یک پرو پروتئین گلیکوزیله دیمری است که تقریباً 660/000 وزن مولکولی دارد. Tg در تیروسیت های غده تیروئید ساخته می‌شود و درون قسمت داخلی فولیکول ترشح می‌شود و در آنجا ریشه‌های تیروزیل تیروگلوبین ید دار می‌شود و پیش ساز هورمون‌های تیروییدی را ایجاد می‌کند، که بعد از آن فرم آزاد T3 و T4 از طریق شکست پروتئولیتیک آزاد می‌گردد. خود تیروگلوبین به مقادیر خیلی کم به داخل گردش خون آزاد می‌شود.

ادامه مطلب


راه اندازی اتو آنالیزور فول اتوماتیکACL TOP300

راه اندازی اتو آنالیزور فول اتوماتیکACL TOP300

دستگاهACL TOP 300 دستگاهی است که در حیطه سنجش و ارزیابی Hemostasis کامل می باشد و با در نظر داشتن استانداردهای کاربری و عملکردی قادر است شرایط ایده‌آل آزمایشات را فراهم نماید.

ادامه مطلب


هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری گرم منفی مارپیچی شکل است که در معده انسان یافت می‌شود. این باکتری عامل گاستریت مزمن یا التهاب معده و نیز زخم معده و دئودنوم می باشد. آلودگی آن با افزایش خطر ابتلا به کانسر معده همراه است. هرچند که راه‌های انتقال این آلودگی کاملاً شناخته شده نیست ولی انتقال دهان به دهان و نیز انتقال مدفوعی - دهانی از راه‌های اثبات شده انتقال آلودگی هستند. در صورتی که باکتری در معده کلونیزه گردد، باکتری هلیکوباکتر این به مدت نامحدودی در بدن باقی می‌ماند، مگر این که مداخله ضد باکتریایی انجام گردد.

ادامه مطلب


دستگاه کاپیلاری الکتروفورز MINI cap

دستگاه کاپیلاری الکتروفورز MINI cap

دستگاه کاپیلاری الکتروفورز MINI cap به منظور ارتقای سیستم الکتروفورز در آزمایشگاه بالینی و نیز اتوماسیون کامل این تکنیک طراحی گردیده است.

ادامه مطلب


پرولاکتین

پرولاکتین

پرولاکتین یک تومور پپتیدی تک زنجیری با 198 اسید آمینه است که حدود 23 کیلو دالتون وزن دارد و در سلول‌های اسیدوفیل هیپوفیز قدامی ساخته می‌شود. آزادسازی آن تحت کنترل هیپوتالاموس قرار دارد به این صورت که دوپامین و مواد دوپامینرژیک ترشح پرولاکتین را مهار می نماید و فاکتورهای آزادکننده پرولاکتین (هورمون‌ آزادکننده تیروتروپین (TRH)) ترشح آن را تحریک می‌کند.

ادامه مطلب


دستگاه آنالایزر Liaison

دستگاه آنالایزر Liaison

دستگاه آنالایزر Liaison کاربری انعطاف پذیر را با منوی وسیع تست های قابل سنجش ترکیب نموده است و منجر به افزایش کارکرد دستگاه گردیده است.
این دستگاه به منظور پیاده سازی تست های ایمنو Assay طراحی شده و از تکنولوژی کمیلومینسانس (CLIA) و نیز میکروذرات فاز جامد (mp) برای رسیدن به هدف و دقت بالا استفاده می کند.

ادامه مطلب


پروترومبین تایم، زمان پروترومبین، PT

پروترومبین تایم، زمان پروترومبین، PT

زمان پروترومبین یک تست خون است که مدت زمان لخته شدن خون را محاسبه می‌نماید. این تست می‌تواند به منظور ارزیابی اختلالات انعقادی (خونریزی) به کار رود.

به علاوه می‌توان از تست PT جهت بررسی عملکرد داروهای پیشگیری‌کننده از انعقاد (ضد انعقاد) استفاده کرد.

تست PT (نسبت طبیعی شده بین‌المللی) (INR) نیز نامیده می‌شود که به دلیل راه های استاندارد کردن نتایج این تست، بدون در نظر گرفتن روش انجام تست، می‌باشد.

ادامه مطلب


M2PK

M2PK

اکثر تومورهای انسانی یک ایزوفرم آنزیم گلیکولیتیک پیروات کیناز نوع M2 را به میزان زیاد بیان می کنند. این ایزوفرم از سلول های توموری آزاد می شود و در مایعات بدن قابل سنجش می باشد. 

ادامه مطلب


آنتی تیروگلوبین ، (Anti - TG)

آنتی تیروگلوبین ، (Anti - TG)

تیروگلوبولین یک گلیکو پروتئین بزرگ (وزن ملکولی 660/000) است که تولید و آزادسازی آن توسط TSH کنترل می‌شود. Tg در تیروسیت ها ساخته می‌شود که این سلول ها تیروگلوبین را به داخل حجم فولیکولی رها می‌کنند و که در اینجا Tg نقش مهمی در تولید و ذخیره‌سازی هورمون های تیروئید اعمال می نماید.

ادامه مطلباسترادیول - estradiol

استرادیول - estradiol

استرادیول (استرادیول 17B و E2) قویترین استروژن ترشح شده توسط تخمدان است و عمدتاً در گردش خون به گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی (SHBG) اتصال دارد. هرچند که تولید اولیه این هورمون در تخمدان انجام می‌شود، در قشرغده آدرنال و در بارداری توسط جفت نیز تولید می‌گردد. در مردان منبع اصلی تولید هورمون بیضه است. مقادیر افزایش یافته غیر طبیعی هورمون می‌تواند نشانه تومورهای بیضه و نیز ژنیکوماستی در مردان باشد.

ادامه مطلب


سنجش کلر در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

سنجش کلر در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

یون کلر عمده ترین آنیون موجود در ارگانیسم های زنده می باشد، یون کلر نقش های مهم و متنوع فیزیولوژیک ایفا می کند. کانال های کلر در انواع سلول ها یافت می شوند و مسئول تنظیم پتانسیل استراحت غشاء و نیز تنظیم حجم سلول هستند.

در سیستم عصبی عملکرد گلایسین و GABA با سطح یون کلر در نورون های ویژه ارتباط دارد. علاوه براین یون کلر در حفظ تعادل اسید - باز خون نقش دارد.

ادامه مطلب


NMP-22 در تشخیص و پیشگیری کانسرهای مثانه

NMP-22 در تشخیص و پیشگیری کانسرهای مثانه

سرطان مثانه نهمین سرطان شایع در دنیا و سیزدهمین عامل مرگ ناشی از سرطان است. شیوع آن در آمریکا، قسمت های جنوبی و شرقی اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه بطور چشمگیری بیشتر است. بطوریکه در آمریکا پنجمین سرطان شایع است. وقوع سرطان مثانه در مردان 3 برابر زنان است. 80% موارد سرطان مثانه مربوط به سلول های سطحی است که بیشتر کانسر سلول ترانزیشنال TCC را شامل می شود و 5 تا 30% موارد با متاستاز به لایه های عضلانی همراه است. با توجه به اینکه 70% موارد مبتلا به سرطان مثانه در عرض 5 سال وقوع مجدد این سرطان اتفاق می افتد در نتیجه این بیماران نیازمند پیگیری و درمان دقیق و طولانی مدت هستند.

ادامه مطلب


PLGF

PLGF

Preeclampsia(پره کلامپسی)عارضه ای جدی در طول بارداری است که با افزایش فشار خون و پروتئین ادرار در هفته 20 به بعد بارداری شناخته می شود.

Preeclampsiaدر 3-5% از بارداری ها دیده می شود که متعاقباً با مورتالیتی و موربیدیتی در مادر، جنین یا نوزاد همراه است.یافته های بالینی Preeclampsia دارای طیفی وسیع از شکل خفیف تا شدید می باشد.

ادامه مطلب


تست آنتی گانگلیوزید

تست آنتی گانگلیوزید

حضور آنتی‌بادی بر ضد مونوسیالوگانگلیوزید GM1 در نوروپاتی چندکانونی حرکتی و سندرم گیلن‌باره، همچنین آنتی‌بادی بر ضد دی سیالوگانگلیوزید GD1b در نوروپاتی حسی و وجود آنتی‌بادی بر ضد تتراسیالوگانگلیوزید GQ1b در سندرم‌فیشربحث می‌شود كه آنتى‌بادى با اپى‌توپ مشابه مانند گانگليوزيدهاى يافت شده بر روى نورون‌ها يا ميلين واكنش متقاطع مى‌دهد.

ادامه مطلب


تست ادراری PCA3

تست ادراری PCA3

تست ادراری PCA3 بر خلاف PSA كه توسط بافت پروستات در بيماری‌های پروستات مثل التهاب‌ها و بزرگی خوش‌خيم پروستات و سرطان پروستات افزايش می يابد، تنها در سرطان پروستات افزایش یافته و يک تست ژنتيكی تشخيصی است. با استفاده از اين Gen-Probe می‌توان در تشخيص زودرس سرطان پروستات موفق‌تر عمل كرد.

ادامه مطلب


ژنوتایپ و وارفارین

ژنوتایپ و وارفارین

وارفارین اصلی ترین عضو خانواده كومارین ها و پرمصرف ترین داروی ضدانعقاد خوراكی جهان می باشد که جهت پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی و ریوی، سکته مغزی در بیماران با آرتریال فیبریلیشن و تشکیل لخته بعد از نصب دریچه‌های مصنوعی قلب و انفراکتوس قلب تجویز می گردد.

ادامه مطلب


آزمایش AMA

آزمایش AMA

انرژی سلول های ما در اندامکی به نام میتوکندری فراهم می شود. در بیماری خودایمنی سیروز صفراوی (Primary Biliary Cholangitis یا PBC)، دستگاه ایمنی بدن به اشتباه بر علیه میتوکندری سلول ها خودآنتی بادی می سازد. این خودآنتی بادی ها سبب آسیب به مجاری صفراوی در کبد می شوند. این آسیب می تواند کبد را از کار باندازد و خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. از نشانه های بیماری سیروز صفراوی می توان به بی حالی، لک پوست، زردی، درد سمت راست بالای شکم، ورم دست و پا، خشکی دهان و چشمان اشاره کرد.

ادامه مطلب


آزمایش ANA

آزمایش ANA

آزمایش ANA (Anti-Nuclear Antibody) آزمایشی است برای تشخیص وجود آنتی بادی در سرم خون بر علیه هسته سلول های خودی. این آنتی بادی ها بیشتر از نوع IgG هستند که توسط دستگاه ایمنی بدن، به ویژه در بیماران خودایمنی، بر علیه اجزای درون هسته سلول ها ساخته می شوند. مقدار کم ANA در یک پنجم افراد جامعه وجود دارد؛ به ویژه در کودکان و افراد بالای 50 سال. همچنین ANA پس از یک دوره بیماری به طور گذرا در بدن ایجاد می شود. آزمایش ANA برای تشخیص بیماری، به ویژه در بیماران خودایمنی، بسیار کمک خواهد کرد.

ادامه مطلب


آزمایش ANCA

آزمایش ANCA

آزمایش ANCA (کوتاه شده Anti-Neutrophil Cytoplasmic Antibodies) برای تشخیص بیماری های خودایمن واسکولیت سیستمیک و التهاب روده درخواست می شود. برای انجام آزمایش از بیمار چند میلی لیتر خون گرفته می شود و سرم خون برای انجام آزمایش ایمنوفلورسنس جدا می گردد.

ادامه مطلب


آزمایش ASCA

آزمایش ASCA

مخمر نان یا Saccharomyces cerevisiae یک قارچ تک سلولی است که در صنعت از آن برای تولید نان و برخی داروها استفاده می شود. میزان آنتی بادی علیه مخمر نان (Anti-Saccharomyces cerevisiae Antibody یا ASCA) با بیماری التهاب روده ارتباط دارد. از نشانه های بیماری التهاب روده می توان به اسهال، دل درد و خونریزی مقعد اشاره کرد.

ادامه مطلب


آزمایش ASMA

آزمایش ASMA

برای بررسی خودآنتی بادی های بیماری هپاتیت خودایمن، آزمایشی به نام (ASMA (Anti-Smooth Muscle Antibody به کمک سلول های ماهیچه صاف (smooth muscle) و کونژوگه ضد IgG انجام می شود. این خودآنتی بادی ها بر علیه پروتئین های بافت ماهیچه صاف ساخته می شوند.

ادامه مطلب


آزمایش EMA

آزمایش EMA

آزمایش EMA (EndoMysial Antibodies) برای تشخیص وجود آنتی بادی های IgA بر علیه آنزیمی به نام ترنس گلوتامیناز است. این آنتی بادی سبب تخریب مخاط روده در بیماران سلیاک و آسیب پوستی در بیماران درماتیت هرپتیفرم می شود. بیماری سلیاک (Coeliac disease) یک بیماری ارثی خودایمنی است که خودآنتی بادی های EMA در روده به ویژه پس از خوردن خوراک حاوی گلوتن (گندم و جو) افزایش می یابند و می تواند سبب کاهش جذب غذا در روده و سرانجام، سوء تغذیه شود. در بیماری درماتیت هرپتیفرم (Dermatitis Herpetiformis) خودآنتی بادی های EMA به بافت روپوست حمله می کنند و سبب لکه شدن پوست و خارش می شوند.

ادامه مطلب


آزمایش GBM

آزمایش GBM

در بیماری خودایمنی گودپاسچر، دستگاه ایمنی بدن علیه پروتئین کلاژن کلیه و شش، خودآنتی بادی می سازد. این خودآنتی بادی ها سبب آسیب به غشای پایه گلمرولی (Glumerular Basement Membrane) می شوند تا جایی که کلیه ها نتوانند خون را به خوبی پاکسازی کنند.

ادامه مطلب


TPS in Breast, Ovarian & Prostate Cancer

TPS in Breast, Ovarian & Prostate Cancer

in Breast Cancer 

بیومارکر معمول در بررسی سرطان سینه، CA 15-3 مرتبط با حجم و توده سلول توموری می‌باشد اما بدلیل محدودیت هایی چون عدم قابلیت تشخیص در سرم بیماران در مراحل اولیه( Early stage ) ، عدم تظاهر در سرم بیماران با عود مجدد و حساسیت نسبتاً پایین تست تشخیصی قابل اطمینانی، به تنهایی نیست.

ادامه مطلب


آزمایش LKM

آزمایش LKM

بیماری کبد می تواند علل مختلفی داشته باشد. اگر احتمال هپاتیت خودایمنی داده شود، آزمایش (LKM (Liver/Kidney Microsome antibody درخواست می گردد. همچنین این آزمایش در پی افزایش مقادیر آزمایش های ALT، AST یا بیلوروبین درخواست می گردد. آزمایش های دیگری نیز همراه آزمایش LKM درخواست می گردند.

ادامه مطلب


باکتری کلستردیوم دیفیسیل

باکتری کلستردیوم دیفیسیل

Clostridium Toxin A/B Assay

باکتری کلستردیوم دیفیسیل یک بخش از فلور نرمال مجاری گوارشی که با تجویز آنتی بیوتیک های وسیع الطیف بر جمعیت سایر فلور نرمال غالب می شود و عامل اسهال ناشی از آنتی بیوتیک فرم خفیف تا شدید و کولیت غشای کاذب، یک التهاب شدید کولون بویژه در افراد مسن است.

ادامه مطلب


آزمایش های NMO و MOG

آزمایش های NMO و MOG

بیماری (NMO (NeuroMyelitis Optica یک بیماری خودایمنی است که گلوبول های سفید و آنتی بادی ها نخست به سلول های عصبی شبکیه چشم و نخاع، و در صورت پیشروی، به مغز یورش می برند. آسیب سلول های شبکیه سبب تورم، التهاب و درد چشم و سرانجام از دست دادن بینایی می شود. آسیب نخاع سبب ضعف و فلج شدن دست ها یا پاها، از دست دادن لامسه و بی اختیاری در کنترل ادرار می شود. برخی از نشانه های اولیه بیماری NMO شبیه بیماری MS است.

ادامه مطلب


تست (SCSA (Sperm Chromatin Structure Assay

تست (SCSA (Sperm Chromatin Structure Assay

شکست DNA در اسپرم
حفظ تمامیت DNA (DNA Integrity ) در اسپرم برای رشد جنین امری ضروری است. خرد شدن DNA و از دست رفتن ساختار آن با سطوح بالا در اسپرم می تواند سبب کاهش باروری اسپرم در مردان شود و این درحالیست که این امر با آزمایش های مرسوم مانند بررسی تعداد،مورفولوژی و سنجش حرکت که بر روی اسپرم انجام می شود قابل تشخیص نیست. نتایج تحقیقات محققین نشان داده است که علیرغم انجام روش های کمکی در تولید مثل برای زوج های نابارور، در سطوح بالای شکست DNA اسپرم بیشتر از حد معمول ، موفقیت چندانی در باروری صورت نمی گیرد.

ادامه مطلب