کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

آزمایشگاه تشخیص طبی، پاتولوژی، ایمونولوژی و تشخیص مولکولی مــیـلاد

آزمایشگاه تشخیص طبی، پاتولوژی، ایمونولوژی و تشخیص مولکولی مــیــلـــاد

Slider

نقش اصلی ویتامین D تنظیم متابولیسم(رشد و استحکام) استخوان ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر(هومئوستازی) می باشد. طی تحقیقات دهه های اخیر ثابت شده است که اهمیت ویتامین D

تنها وظیفه اسکلتی نبوده بلکه کمبود آن در بروز بیماری های مربوط به غدد درونریز بدن(همانند دیابت)، بیماری های خودایمنی(همانند MS)، سندروم های متابولیکی، بیماری های قلب و سرطان موثر بوده است. تحقیقات اخیر ارتباط بین مقدار ویتامین D پایین و بیماری های خود ایمنی تیروئید از قبیل تیروئید هاشیماتو و بیماری Graves را مشخص کرده است. همچنین ارتباط اختلال در سیگنالینگ ویتامین D با بروز سرطان تیروئید گزارش شده است. اهمیت موضوع زمانی است که به این نکته توجه کنیم که در بیش از یک بیلیون مردم در سراسر جهان کمبود ویتامین D وجود دارد. متاسفانه کمبود ویتامین D در بیش از 3/81% کودکان ایران گزارش شده است. افراد مسن نیز ریسک بالاتری برای کمبود این ویتامین دارند. کمبود ویتامین D می تواند ناشی از وجود دو نوع اختلال باشد: 1- مشکل جذب این ویتامین در روده 2- عدم فعالسازی درست آن در بدن. مسلما در صورت گزارش کمبود ویتامین D بایستی هرکدام از این عوامل بررسی و درمان شود.

 

بیماری نقش ویتامین D
تیروئید هاشیماتو ویتامین D فعالیت TH1 (helper cell 1) و سیتوکین را مهار کرده و فعالیت TH2 (helper cell 2) ایجاد می­نماید که مهم­ترین عامل در جلوگیری از ایجاد و پیشرفت تیروئیدیت هاشیماتو است.
Graves ویتامین D پاسخ­های التهابی را در سلو­های تیروئید انسان و T-Cellها مهار می­نماید. تولید سیتوکین منجر به تولید اتوآنتی­بادی­های رسپتور TSH می­شود.
سرطان تیروئید ویتامین D از طریق باند شدن به رسپتورش منجر به افزایش تولید P27 که یک پروتئین مهارکننده تومور است می­گردد که این پروتئین نقش حیاتی در جلوگیری از وقوع چندین تومور بدخیم در انسان دارد.

 

دکتر نداالسادات سهی _ بخش HPLC آزمایشگاه میلاد

References:
-The Role of Vitamin D in Thyroid Diseases
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618598/

-Vitamin D and thyroid disease: To D or not to D?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25514898

-The Effects of Vitamin D Supplementation on Thyroid Function in Hypothyroid Patients: A Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Trial
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6166548/

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید