کتابچه ها
مجموعه ها
تماس ها
مطالب
اخبار
لینک ها
پرسش و پاسخ ها
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

آزمایشگاه تشخیص طبی، پاتولوژی، ایمونولوژی و تشخیص مولکولی مــیـلاد

آزمایشگاه تشخیص طبی، پاتولوژی، ایمونولوژی و تشخیص مولکولی مــیــلـــاد

Slider

نقش اصلی ویتامین D تنظیم متابولیسم(رشد و استحکام) استخوان ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر(هومئوستازی) می باشد. طی تحقیقات دهه های اخیر ثابت شده است که اهمیت ویتامین D

تنها وظیفه اسکلتی نبوده بلکه کمبود آن در بروز بیماری های مربوط به غدد درونریز بدن(همانند دیابت)، بیماری های خودایمنی(همانند MS)، سندروم های متابولیکی، بیماری های قلب و سرطان موثر بوده است. تحقیقات اخیر ارتباط بین مقدار ویتامین D پایین و بیماری های خود ایمنی تیروئید از قبیل تیروئید هاشیماتو و بیماری Graves را مشخص کرده است. همچنین ارتباط اختلال در سیگنالینگ ویتامین D با بروز سرطان تیروئید گزارش شده است. اهمیت موضوع زمانی است که به این نکته توجه کنیم که در بیش از یک بیلیون مردم در سراسر جهان کمبود ویتامین D وجود دارد. متاسفانه کمبود ویتامین D در بیش از 3/81% کودکان ایران گزارش شده است. افراد مسن نیز ریسک بالاتری برای کمبود این ویتامین دارند. کمبود ویتامین D می تواند ناشی از وجود دو نوع اختلال باشد: 1- مشکل جذب این ویتامین در روده 2- عدم فعالسازی درست آن در بدن. مسلما در صورت گزارش کمبود ویتامین D بایستی هرکدام از این عوامل بررسی و درمان شود.

 

بیماری نقش ویتامین D
تیروئید هاشیماتو ویتامین D فعالیت TH1 (helper cell 1) و سیتوکین را مهار کرده و فعالیت TH2 (helper cell 2) ایجاد می­نماید که مهم­ترین عامل در جلوگیری از ایجاد و پیشرفت تیروئیدیت هاشیماتو است.
Graves ویتامین D پاسخ­های التهابی را در سلو­های تیروئید انسان و T-Cellها مهار می­نماید. تولید سیتوکین منجر به تولید اتوآنتی­بادی­های رسپتور TSH می­شود.
سرطان تیروئید ویتامین D از طریق باند شدن به رسپتورش منجر به افزایش تولید P27 که یک پروتئین مهارکننده تومور است می­گردد که این پروتئین نقش حیاتی در جلوگیری از وقوع چندین تومور بدخیم در انسان دارد.

 

دکتر نداالسادات سهی _ بخش HPLC آزمایشگاه میلاد

References:
-The Role of Vitamin D in Thyroid Diseases
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618598/

-Vitamin D and thyroid disease: To D or not to D?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25514898

-The Effects of Vitamin D Supplementation on Thyroid Function in Hypothyroid Patients: A Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Trial
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6166548/

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • لطفاَ نظر خود را در رابطه با مطلب فوق بیان کنید