Try these keywords: happy, success, awesome
مقالات
دسته بندی

پرسش و پاسخ

q and a iconآزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

ورود به بخش پرسش و پاسخ

Calprotectin چیست؟

کلپروتکتین پروتیینی است که از لکوسیتهای فعال شده ترشح می شود و می تواند در پلاسما، مایع مغزی_نخاعی، مایع سینوبیوم و ادرار یا مدفوع غلظت بالایی ایجاد کند.این ماده دارای خواص ضّد میکروبی و مهار کننده رشد سلول های طبیعی و بدخیم است و با کلسیم (Ca) و روی (Zn) باند می شود.

کیتهای تجاری موجود قادر است از حدود ۲۰۰ میلی‌گرم نمونهٔ مدفوعی که تا ۷ روز نیز در فضای اتاق نگاه داری شده باشد، کلپروتکتین را استخراج نماید، که پس از آن می‌توان با روش ELISA، مقدار آن را مشخص کرد.

نکته:

حدود طبیعی‌ کلپروتکتین باید توسط آزمایشگاه مشخص شود زیرا این ماده تحت تاثیر متغیرهای نژادی و جغرافیایی است.همچنین باید توجه داشت که غلظت روزانه آن در نمونه مدفوعی متغیر است.

مزایا و موارد استفاده از این تست شامل:

۱- تست غربالگری غیر تهاجمی، برای تشخیص بیماریهای التهابی روده Inflammatory Bowel Disease از سندرم روده تحریک پذیر(Irritable Bowel Syndrom) که دارای حساسیت ۱۰۰% برای یافتن بیماران IBD فعال و همچنین ارزش اخباری منفی‌ مطلوب(93%) جهت رد IBD است.غلظت کلپروتکتین مدفوع در بیماران کولیت اولسراتیو(uc) و کرون(cd) خاموش، به طور میانگین ۵ تا ۱۰ برابر و در بیماران فعال ۱۰-۲۰ برابر میانگین افزایش می‌‌یابد ولی‌ به علت هم پوشانی آن در بیماری فعال و غیر فعال، غلظت کلپروتکتین مدفوع به تنهایی قابلیت پیش گویی وضعیت بالینی بیمار را ندارد.

2- کلپروتکتین مدفوع در بیماران IBD خاموش زمانی‌ که به ۵ برابر حد طبیعی اش برسد می تواند با حساسیت ۹۰% و اختصاصیت ۸۳%، عود بیماری را در ۶ ماه آینده پیش بینی‌ کند، که آندوسکوپی از آن عاجز است.

3- این تست به علت غیر تهاجمی بودن، سادگی ، سرعت بالا و ارزانی آن نسبت به انجام آندوسکوپی ارجحیت دارد و می توان از آن در مشکلات گوارش اطفال کمک گرفت.

4- کلپروتکتین مدفوع می تواند سرطان های کولورکتال را (به دلیل وجود التهاب موضعی) در همه مراحل Duke ,s A ,B ,C ,D با حساسیت 80-90% غربالگری کند، در حالیکه تست Fecal Occult Blood دارای حساسیت 40-58% و تنها قادر به غربالگری سرطان های پیشرفته (Duke ,s C ,D) می باشد.

5- کلپروتکنین مدفوع در 50% بیماران با پولیپ کلورکتال(که ممکن است بعضی پره کانسری باشند) افزایش می یابد ولی FOB فقط 10% این بیماران را شناسایی می کند.

این آزمایش با تجهیزات دقیق و پیشرفته در آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد انجام می گردد.

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
 • یلدا

  سلام نوزاد دختر ۲ماه و نیم دارم که مبتلا به کولیک است در ازمایش مدفوع برابر با ۶۲ بوده calprotectin
  ایا مشکلی خاصی وجود دارد

 • با سلام
  روش انجام و مواد مصرفی در آزمایشگاه های گوناگون متفاوت است. لذا محدوده ی طبیعی تست بسته به آزمایشگاه مربوطه دارد. در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد. با آرزوی سلامتی برای کودک دلبند شما

 • حسام

  با سلام جواب ازمایش پسرم اومده کلپروتکتين 107تفسيرش چيه

 • با سلام
  روش انجام و مواد مصرفی در آزمایشگاه های گوناگون متفاوت است. لذا محدوده ی طبیعی تست بسته به آزمایشگاه مربوطه دارد. در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد.

 • پریسا

  سلام آزمایش stool calprotectin(ELISA)) ازمادرم گرفته شده.
  سردرنمیارم راهنمایی میکنید مادرم مشکلی داره یانه؟قسمت نتیجه نوشته شده362.3
  بیماری های آلی خفیف عددی که براش زده به این صورته 50-200
  برای بیماری های آلی فعال با التهاب200<
  ممنون میشم

 • با سلام
  در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد.

 • مهدی خواجوی

  با سلام. تست مدفوع خواهرم شامل کلپروتکتین بین 15 تا60 میباشد. احتمال پلیپ روده وجود دارد؟

 • با سلام
  روش انجام و مواد مصرفی در آزمایشگاه های گوناگون متفاوت است. لذا محدوده ی طبیعی تست بسته به آزمایشگاه مربوطه دارد. در صورت بالا بودن کالپروتکین از محدوده ی نرمال حاکی از برخی ناراحتی های گوارشی بوده که بهتر است به متخصص گوارش مراجعه گردد.

 • هلیا

  دخترم چهارسالشه و نتیجه کالپروتکتینش ۳۲۰ بوده خیلی نگرانشم. این بیماری درمان داره؟؟؟

 • با سلام
  بله روش های درمانی متعددی وجود دارد که بهترین تصمیم گیرنده در این حیطه متخصصین گوارش هستند.
  با آرزوی سلامتی برای کودک دلبند شما

 • ارش طاهر

  Calprotectin7.7باشدیعنی چی

 • با سلام .
  این عدد در محدوده ی نرمال بوده حاکی از عدم وجود التهاب در نواحی معده و روده است.

 • شاکه هاریطونیانس

  calprotectin quantitative مدفوع من ۹۵.۲ نشون داده.ممکنه بفرمایید علامت چیه ؟ ممنون

 • باسلام

  بسته به روش انجام تست Normal Range متفاوتی وجود داردو بالطبع تفسیر نتیجه نیز با توجه به روش انجام تست مشخص می گردد.
  با آرزوی سلامتی.

 • الهام

  ممنان