برای بیماران

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس

lups 1بیماری لوپوس

 

لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE) نوعی بیماری خودایمنی است که به دلیل تهاجم سیستم ایمنی به بافتها و اندامهای بدن خود فرد رخ می دهد. التهاب ناشی از لوپوس می تواند بر بسیاری از سیستمهای مختلف از جمله مفاصل، پوست، کلیه ها،سلولهای خونی، مغز، قلب و ریه ها تاثیر بگذارد. تشخیص بیماری لوپوس به دلیل علائم و نشانه های غیر اختصاصی اغلب دشوار است. تظاهرات متمایز لوپوس بصورت بثورات پوستی شبیه بالهای پروانه ای است که در صورت و روی هر دو گونه دیده می شود.
علائم لوپوس در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. علائم بیماری میتواند به آرامی و یا به سرعت ظاهر شود. از سوی دیگر خفیف یا شدید باشند و همچنین می تواند موقت یا دائمی باشد. اکثر افراد ابتدا مبتلا به نوع خفیف بیماری لوپوس می شوند و در یک دوره ی زمانی بیماری آن ها شدت می گیرید که اصطلاحا انفجار بیماری گفته می شود. و سپس بیماری پس از مدتی کاهش یافته و یا به طور کل ناپدید می شود(1).

ادامه مطلب


شناسایی یک عامل جدید و نقش بسزای آن در بیماری MS

شناسایی یک عامل جدید و نقش بسزای آن در بیماری MS

photo 2017 05 01 10 58 31

بیماری MS) Multiple sclerosis) یک اختلال ناتوان‌کننده عصبی است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید و تعادل می گردد. در حال حاضر حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان به MS مبتلا هستند.

ادامه مطلب


با تست های آلرژی شناسی آشنا شویم

با تست های آلرژی شناسی آشنا شویم

آلرژی یا به شکل عامیانه حساسیت واکنش شدید سیستم ایمنی بدن فرد نسب عوامل مختلف محیطی ، خوراکی ، حیوانی و … می باشد . آلرژی در افرادی مشهود است که دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار می باشند که حتی به مواد بی ضرر نیز واکنش نشان می دهد . آلرژی به گونه های مختلف و متفاوت در افراد مشاهده می گردد علائمی مانند : آبریزش بینی ، خارش ، جوش های پوستی ، تنگی نفس و … . دو نوع آزمایش ، از طریق پوست و خون برای تشخیص آلرژی وجود دارد در این مقاله آزمایشات خونی تشخیص آلرژی مورد بررسی قرار می گیرد .

رست تست را بشناسیم ( Rast  )

ادامه مطلب


بیماری دیابت چیست؟(اطلاعات پایه ای برای بیماران)

بیماری دیابت چیست؟(اطلاعات پایه ای برای بیماران)

دیابت یک بیماری متابولیک است که از اختلال هورمون انسولین ناشی می شود. پانکراس (ارگانی واقع در خلف معده) به منظور ذخیره سازی و استفاده از قند و چربی مواد غذایی، هورمون انسولین را ترشح می کند. 

بطور خلاصه، بیماری دیابت می تواند در یکی از حالات زیر بوجود بیاید:
• هنگامی که پانکراس اصلا انسولین تولید نمی کند.
• هنگامی که پانکراس انسولین بسیار کمی تولید می کند.
• هنگامی که سلول های بدن به طور مناسب به انسولین پاسخ نمی دهند و یک وضعیت به نام "مقاومت به انسولین" ایجاد می کند.
دیابت یک بیماری مادام العمر است. حدود 18.2 میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و تقریبا یک سوم (در حدود 5.2 میلیون) از ابتلا به آن آگاهی ندارند. همچنین حدود 41 میلیون نفر مبتلا به پیش دیابت(پره دیابت) هستند.از آنجایی که هنوز، هیچ درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد، به مبتلایان توصیه می شود جهت کمک به درمان و داشتن سلامتی، آن را به دقت کنترل و مدیریت نمایند.

ادامه مطلب


آلرژی به مواد غذایی

آلرژی به مواد غذایی

حساسیت زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به یک ماده خاص(آلرژن) واکنش بیش از حد نشان دهد، بهترین راه جلوگیری از این حساسیت ، دوری کردن از آلرژن است .
بیش از پنجاه میلیون نفر در آمریکا به انواع مختلفی از بیماریهای آلرژیک مبتلا هستند بنا به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها درامریکا تخمین زده می شود که 4-9 درصد از آلرژی های کودکان و 4 درصد از آلرژی های بالغین را حساسیت به مواد غذایی تشگیل می دهد.

ادامه مطلب


انواع آلرژی

 آلرژی ها ،مانند رینیت آلرژیک - که 40 تا 50 میلیون نفر نفر از ساکنان ایالات متحده آمریکا را گرفتار کرده ست.

بسیاری از آلرژی ها ممکن است به کیفیت زندگی روزمره ما مرتبط باشد و یا کیفیت زندگی ما را کاهش دهند.

ادامه مطلب


تاثیر سبک زندگی بر کیفیت اسپرم

تاثیر سبک زندگی بر کیفیت اسپرم

طبق تعریف، سلامت تولید مثلی به شرایطی اطلاق می‌شود که هر دو زوج فاقد بیماری و یا نقصی هستند که در فرایند باروری طبیعی تداخل ایجاد کند. ناباروری برای زوج هایی به کار برده می‌شود که به مدت یک سال  در تلاش برای بارداری ناموفق بوده‌اند. ناباروری MF  به مجموع نقص‌هایی گفته می‌شود که در آن عامل ناباروری، زوج مذکر ‌باشد. در سال های اخیر، این موضوع به یک جنبه سلامتی جدی در بیولوژی تولید مثل تبدیل شده است. چنین نقص‌هایی می‌توانند اولیه (Primary) و یا ثانویه (Secondary) باشند. تشخیص ناباروری در مردان ساده نیست و باوجود پیشرفت در روش‌های تشخیصی همانند روش های تصویر برداری پیشرفته و تست‌های مرتبط همانند بررسی اسپرم با  CASA، تعیین AI ، و مطالعه DFI   بیشترین موارد Idiopathic می‌باشند. در شکل‌گیری کیفیت اسپرمی، سبک زندگی موثر می‌باشد. عوامل مختلف همانند مصرف تنباکو، الکل، چاقی و ارتباط آن با کیفیت اسپرم و در نهایت شرایط باروری فرد، مورد بررسی قرار گرفته است.

ادامه مطلب


تفسیر آزمایش خون (CBC) قسمت اول (اصول پایه)

تفسیر آزمایش خون (CBC) قسمت اول (اصول پایه)

#قسمت اول (اصول پایه)

#قسمت دوم (کم خونی ها)
اصول پایه
آزمایش CBC یکی از پر کاربردترین تست های آزمایشگاهی در طب می باشد و اغلب پزشکان علاقه مند به داشتن اطلاعات پایه در زمینه اصول آزمایش CBC و تفسیر نتایج غیرطبیعی آن می باشند. از این رو در این سری از مقالات، راهنمای کاربردی جهت تفسیر نتایج غیرطبیعی CBC فراهم شده است.

ادامه مطلب


تست اندازه گیری Anti MOG antibody

تست اندازه گیری Anti MOG antibody

تست اندازه گیری آنتی بادی های ضد میلین الیگودندروسیت گلیکوپروتئین (Anti MOG antibody)

میلین غشایی است که مانند لایه محافظی رشته های عصبی را پوشانده است. میلین به میزان قابل ملاحظه ای سرعت انتقال امواج عصبی از رشته های عصبی را افزایش می دهد. میلین از جنس چربی و پروتئین درست شده است و یکی از پروتئین های مهم تشکیل دهنده آن میلین الیگودندروسیت (MOG یا Myelin Oligodendrocyte) می باشد. سلولهایی که میلین را تولید می کنند متنوع هستند و در سیستم اعصاب مرکزی این عمل توسط سلول های الیگوندروسیت انجام می شود.
در بیماری مولتیپل اسلکروزیس (MS) غشاء میلین آسیب دیده و سرعت انتقال امواج عصبی کاهش می یابد. در محلی که میلین آسیب دیده یا از بین رفته ضایعاتی به نام پلاک یا اسکلروزیس دیده می شود. بیماری MS یک بیماری خودایمن می باشد به این معنی که سیستم ایمنی فرد قسمتهایی از سیستم عصبی خود را مورد حمله قرار می دهد و معمولا آنتی بادی هایی بر علیه قسمت های مختلف میلین در این بیماری قابل اندازه گیری است. نقش این آنتی بادی ها در بیماری زائی و روند بیماری MS هنوز به خوبی شناخته نشده است.


تست Anti MOG antibody میزان آنتی بادی از نوع IgG موجود در بدن بیماران را بر علیه میلین الیگودندروسیت گلیکوپروتئین (MOG) اندازه می گیرد. میزان این آنتی در انواع مختلف بیماری MS و نوع DEVIC متفاوت می باشد و اندازه گیری آن ها به پزشک در تشخیص نوع MS کمک فراوانی می نماید.
آزمایشگاه میلاد با تهیه بهترین کیت امریکائی اندازه گیری آنتی بادی IgG اختصاصی بر علیه MOG ) Human MOG1-125) نسبت به اندازه گیری این آنتی بادی در سرم و پلاسمای بیماران مشکوک یا مبتلا به MS اقدام نموده است.


لطفا برای اطلاعات بیشتر با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

ادامه مطلب


استخوان ها بی صدا می شکنند

استخوان ها بی صدا می شکنند

استئوپروز بیماری سیستمیک شایعی است که به صورت کاهش توده استخوانی ، بر هم خوردن میکرواستراکچر بافت و افزایش ریسک شکستگی در بیمار بروز می کند . تشخیص این بیماری عمدتا بر اساس تعیین دانسیته توده بافت (BMD)صورت می گیرد.این روش اگر چه از حساسیت و اختصاصیت قابل قبولی برخوردار است ولی استفاده از آن با محدودیت هایی نیز همراه بوده است.

ادامه مطلب


انجمن بین المللی تشخیص پیش از تولد ISPD

انجمن بین المللی تشخیص پیش از تولد ISPD

(International Society for Prenatal Diagnosis (ISPD انجمن بین المللی تشخیص دوران بارداری در سال 1996 با هدف گرد هم آوردن گروه های مختلف متخصصین علوم تشخیصی و درمان پیش از تولد از سراسر جهان تاسیس شد


با اینکه این انجمن در تمام زمینه های مربوط به تشخیص و درمان پیش از تولد فعالیت می کند ،ولی تمکز آن بیشتر بر روی غربالگری ژنتیکی پیش از تولد و باروری است. 

آزمایشگاه میللاد هم با عضویت در این انجمن بین المللی سعی دارد سهمی بزرگ در ارتقا سطح تشخیص پیش از تولد ایران داشته باشد

وبسایت این انجمن : www.ispdhome.org

ادامه مطلب


31 چیز در مورد خواب که نمی دانید

31 چیز در مورد خواب که نمی دانید

آیا تاکنون فکر کرده اید که خواب درواقع چیست؟ خواب به اندازه ای که در ابتدا ممکن است به نظر برسد، ساده نیست. به دست آوردن درک بهتر راجع به خواب به پزشکان کمک خواهد کرده تا انواعی از اختلالات خواب را درمان کنند. خواب سالم (Healthy Sleep)، یک منبع از بخش پزشکی خواب در دانشکده پزشکی هاروارد، یک وب سایت است که درصدد است تا به درک عمومی خواب و خواب مورد نیاز عموم کمک کند.

ادامه مطلب


معرفی اپلیکیشن Water Drink Reminder؛ یادآور نوشیدن آب

معرفی اپلیکیشن Water Drink Reminder؛ یادآور نوشیدن آب

همان‌طور که می‌دانید به‌طور میانگین حدود ۶۰ درصد از بدن هر انسانی را آب تشکیل می‌دهد. بنابراین کاملا واضح است که چرا نوشیدن آب کافی به‌ویژه در فصل گرما یکی از مهم‌ترین عوامل در حفظ شادابی و سلامتی است.

ادامه مطلبچکاپ کامل برای سلامتی و طول عمر مردان

چکاپ کامل برای سلامتی و طول عمر مردان

آزمایش های غربالگری، روش مناسبی برای پیشگیری از بیماری ها هستند. این آزمایش ها بدون اینکه فرد علامت خاصی داشته باشد، برای تشخیص زودرس بیماری ها انجام می شوند. در این مطلب با رایج ترین آزمایش ها غربالگری آقایان، در آستانه هفته جهانی سلامت مردان آشنا می شوید...

ادامه مطلب


تومورمارکر در یک نگاه

تومورمارکر در یک نگاه

تومورمارکر ها موادی هستند که در مایعات بدن مثل خون، ادرار، سرم و بافت‌های بدن وجود دارند و در افراد مبتلا به سرطان در بافت‌های مختلف افزایش می‌یابند. اکثر تومورمارکرها پروتئین هستند که یا در پاسخ به تغییرات در شرایط سرطانی افزایش می‌یابند و یا توسط خود سلول‌های سرطانی ساخته می‌شوند. اما اکثر تومورمارکرها جزو ترکیبات طبیعی سلول‌های نرمال هستند که در شرایط طبیعی در حد کمی از سلول وجود دارند و در اثر ایجاد سرطان دچار افزایش بیان شده و میزان آنها در خون و مایعات بدن و یا در بافت‌ها بالا می‌رود .

پیشگیری از سرطان کولورکتال(M2-pk)

سرطان روده بزرگ یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است.

ادامه مطلب


بیماری Von Willebrand

بیماری Von Willebrand

بیماری Von Willebrand شایعترین بیماری خونریزی دهنده ارثی می‌باشد. بیماری Von Willebrand Type 3 در بعضی کشورها که ازدواج فامیلی در آنجا رایج است، شیوع بیشتری دارد.

ادامه مطلب


MS و داروی اینترفرون بتا

MS و داروی اینترفرون بتا

قابل توجه بیماران محترم مبتلا به مولتیپل اسکروزیس (MS) که داروی اینترفرون بتا دریافت می نمایند:

داروی اینترفرون بتا (IFN-B یاInterferon beta) از اولین داروهائی است که اثرات سودمند آن برای بیماران MS شناخته شده است و باعث کاهش عود حملات و تعداد پلاک ها میگردد.این دارو دارای اسامی تجاری متفاوتی مانند بتافرون(Betaferon)، آونکس (Avonex)، ربیف (Rebif)، سینووکس (CinoVex) و غیره می باشد که ترکیبات بسیار مشابهی دارند.

ادامه مطلب


نقش ویتامین D در طول عمر

نقش ویتامین D در طول عمر

متخصصان سلامت دریافتند میزان کمتر از 30 نانوگرم در میلیمتر ویتامین D در خون عامل بروز نیمی از مرگ های زودرس ناشی از انواع بیماری ها است.

متخصصان سلامت دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا با بیان مطلب فوق افزودند: افرادی که میزان ویتامین D در خونشان پایین است در مقایسه با افرادی که ویتامین D کافی مصرف می کنند، دو برابر بیشتر دچار مرگ زودرس می شوند.

ادامه مطلب


اهمیت چکاپ عمومی

اهمیت چکاپ عمومی

چکاپ عمومی چیست؟

چکاپ در علم پزشکی به معنای انجام کلیه معاینات و آزمایشهای لازم بر حسب سن و جنس فرد جهت بررسی وجود بیماریهایی که هنوز علامت دار نشده و یا دارای علائم خفیف و نامشخصی می باشند و همچنین تعیین سطح پایه سلامت هر فرد می باشد.

ادامه مطلب


هورمون های بداخلاقی و خوش رویی

هورمون های بداخلاقی و خوش رویی

بدخلق می‌شوید و نمی‌دانید ماجرا از کجا آب می‌خورد؛ روزها بدون آنکه کاری کنید، خسته می‌شوید و همان اوایل شب ناگهان به خواب می‌روید. گاهی گرسنگی وقت و بی‌وقت سراغتان می‌آید و در جسمتان اتفاقاتی می‌افتد که دلیلش را نمی‌شناسید. اما متخصصان می‌گویند بسیاری از اوقات، گناه این اتفاقات برگردن هورمون‌هاي مترشحه غدد داخلي است که در

ادامه مطلب


آزمایش کلسیم خون در آزمایشگاه

آزمایش کلسیم خون در آزمایشگاه

کلسيم ازعناصر بسيارمهم در بدن است. وجودش براي انجام عملکرد آنزيمها، استقامت بدن، انقباض عضلاني،ضربان قلب،انتقال جريانهاي عصبي ،انعقادخون و... بسيار مهم است.

پزشکان از اندازه گيري Ca و فسفر لذت ميبرند چون چراغ راهنماي خوبي براي ارزيابي کاملي ازتعادل کل بدن ميباشند.منبع اصلي آن استخوان و دندان ميباشد.

جمعا" 3/1کيلوگرم کلسيم در بدن وجود دارد.دريافت متوسط روزانه افراد800 ميليگرم است. موسسه استئوپورزامريکا توصيه کرده است که همه بالغين بايد روزانه 1200ميليگرم Ca بهمراه مکملهاي غذايي دريافت کنند.

ادامه مطلب


عادت های تغییر دهنده هورمون های بدن

عادت های تغییر دهنده هورمون های بدن

به طور طبیعی، میزان کورتیزول (هورمون استرس) هنگام شب افت می کند و این امر کمک می کند تا آرام شوید، خستگی تان کاهش یابد و بخوابید. اما اگر شب هنگام، دچار استرس شوید میزان کورتیزول افزایش می یابد به طوری که نمی توانید بخوابید. پس سعی کنید به خود استرس وارد نکنید.

بی خوابی

ادامه مطلب


پرسش و پاسخ ها

پرسش و پاسخ ها

آزمایشگاه میلاد با بهره گیری از کادر تخصصی در زمینه های مختلف علوم آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به پرسش ها و مشکلات شما عزیزان می باشد

 

 

ادامه مطلب


پیشگیری از آلزایمر

پیشگیری از آلزایمر

بیماری آلزایمر و فراموشی، مرض اجتناب ناپذیری نیست. بسیاری از پژوهشگران و متخصصان اعصاب، معتقدند که میتوان از بیماری آلزایمر جلوگیری کرد یا حداقل آن را به تاخیر انداخت، حتی اگر شخص از نظر وراثتی و ژنتیک هم آمادگی و استعداد ابتلا به این بیماری را داشته باشد. بنابر تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا، کنترل و کاهش عوامل ابتلا به مرض آلزایمر، نظیر چاقی مفرط، بیماری قند، استعمال دخانیات و کم تحرکی میتواند به میزان قابل توجهی از موارد گوناگون ابتلا به این بیماری، جلوگیری کند. در زیر راه های جدیدی را برای یاری رساندن به سلامت مغز خود، میخوانید :

ادامه مطلب


آزمایش HbA1C (قند دراز مدت)

آزمایش HbA1C (قند دراز مدت)

آزمایش Hb A1c یا آزمایش قند درازمدت چیست ؟

نام های دیگر این آزمایش Glycated Hb یا Glycosylated HB است و برای بررسی و ارزیابی بیماری دیابت است. این آزمایش در واقع غلظت قند خون را در دوره زمانی 2 تا 3 ماه گذشته مشخص میکند. بطور ساده با افزایش غلظت قند خون؛ قند به هموگلوبین خون (که پروتئین حمل کننده اکسیژن در داخل گلبولهای قرمز است) متصل میشود

ادامه مطلب


گروه خونی چیست؟

گروه خونی چیست؟

قطعاً با آنچه بسیارى از جوانان در صحبت هایشان استفاده مى کنند و مى گویند فلان چیز به گروه خون «فلان شخص» نمى خورد فرق دارد! اصلاً خوردن و نخوردن گروه خونى چیست؟ آیا اجزاى سازنده خون افراد با هم فرق دارد؟

خون از چه چیز ساخته شده است؟

ادامه مطلب


دیابت

دیابت

نام های دیگر: دیابت شیرین(Diabetes Mellitus)

دیابت چیست؟

دیابت به دسته ای از شرایط بالینی اطلاق می شود که در آن فرد قادر به تولید مقادیر کافی انسولین نیست و یا قادر نیست به انسولین موجود پاسخ داده و اثرات آن را ایجاد کند که این امر موجب افزایش سطح گلوکز خون فرد می شود(هایپر گلیسمی) و در نهایت فرد مبتلا را به مشکلات حاد و مزمن دچار می کند که برخی از این مشکلات زندگی فرد را تهدید می کنند.

ادامه مطلب


هپاتیت ب

هپاتیت ب

اطلاعات جامعی در مورد هپاتیت ب

كبد شما يكي از مهمترين اعضاي بدن است، كبد نقش حياتي در زندگي شما ايفا مي‏كند. وظيفة اوليه كبد تصفيه هر چيزي است كه شما مي‏خوريد. كبد در مراقبت از عفونتها كمك مي‏كند و ميكروبها و ساير مواد سمي را از خون شما خارج كرده و به حفظ سلامت شما كمك مي‏كند. همچنين كبد مسئوليت ذخيره انرژي براي به حركت در آوردن عضلات و كنترل قند خون و تنظيم كلسترول و نيز مسئوليت كنترل چندين هورمون و آنزيم ديگر است.

ادامه مطلب


آنتی‌بادی علیه ترانس گلوتامنیاز بافتی،TTG IgA

آنتی‌بادی علیه ترانس گلوتامنیاز بافتی،TTG IgA

آنتروپاتی حساس به گلوتن یا بیماری سلیاک یک وضعیت مزمن است که کودکان یا افراد بزرگسالی را که از نظر ژنتیکی آسیب‌پذیر هستند تحت تأثیر قرار می‌دهد. عدم توانایی هضم گلوتن در این افراد منجر به التهاب مزمن و آسیب موکوس روده کوچک می‌گردد و نیز با صاف شدن اپیتلیوم روده همراه است. این بیماری در اثر عدم تحمل پاتولوژیک نسبت به گلیادین، بخش محلول در الکل گلوتن غلات ایجاد می‌شود. موارد درمان نشده سلیاک از اختلال رشد، اسهال، اختلالات گوارشی، کم خونی، خستگی مزمن و مشکلات روانی رنج می‌برند هر چند ممکن است بیماری بدون علامت باشد.

ادامه مطلب


هپاتیت B

هپاتیت B

تست HBS Ag، آنتی ژن سطحی هپاتیت B و HBSآنتی ژن

هپاتیت یک بیماری التهابی کبد است که می‌تواند به شدت موجب آسیب به این ارگان گردد. این بیماری می‌تواند دراثر عوامل عفونی یا عوامل عفونی ویروسی و باکتریایی ایجاد شود.
هپاتیت B ویروسی در مناطق وسیعی از جهان اندمیک است. عفونت در ابتدا به دلیل تماس زیرپوستی با خون‌آلوده در مواردی مانند، استفاده مشترک سرنگ تزریق توسط معتادین، یا تزریق محصولات خونی آلوده انتشار می‌یابد. ویروس هپاتیتBت،(HBV) انواع مایعات بدن یافت شده است و مشخص گردیده که از طریق تماس دهانی یا تماس جنسی منتقل می‌شود. HBV می‌تواند از طریق مادر به جنین یا نوزاد منتقل گردد. زمان انکوباسیون هپاتیت ب به طور میانگین 90 روز (40-180روز) است. علائم عمومی بیماری شامل بی‌قراری، تب، عفونت دستگاه گوارش و زردی است.

ادامه مطلب


کوآنتی فرون

کوآنتی فرون

امروزه بیماری سل شایع ترین عامل عفونی کشنده بالغین در بین کلیه‌ی بیماری‌های عفونی در دنیا گزارش شده است. عامل بیماری سل، مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می‌باشد که در حدود 30 درصد از جمعیت جهان آلوده به این باکتری می باشند که 10 درصد موارد منجر به بیماری فعال می گردد. با وجود رشد چشمگیر در حوزه‌ی تشخیص و درمان بیماری های عفونی، مرگ ومیر حاصل از سل شیوع بالایی دارد.

ادامه مطلب


چه خبر از کلسترول خونتان؟

چه خبر از کلسترول خونتان؟

آزمایش کلسترول

کلسترول ترکیب اصلی غشای سلولی بوده و قدمتی حداقل ۵۰۰ میلیون ساله دارد. از وقتی رژیم غذایی بشر از هزار سال پیش تغییر کرد میزان چربی بیشتری، مازاد بر آنچه بدن خود تولید می‌کند وارد بدن شده است.

ادامه مطلب


هموگلوبین

هموگلوبین

خون ما از بالغ بر میلیاردها سلول ساخته شده است، از این بین گلبول های قرمز خون دارای هموگلوبین هستند. هموگلوبین پروتئینی حاوی آهن است که مسئول حمل اکسیژن به سراسر بدن می باشد. فرم های مختلفی از هموگلوبین وجود دارند که می توانند در خون یافت شوند.

فرمهای طبیعی هموگلوبین شامل موارد زیر است:

ادامه مطلب


آزواسپرمی ( عدم وجود اسپرم در مردان)

آزواسپرمی ( عدم وجود اسپرم در مردان)

آزواسپرمی (عدم وجود اسپرم ) و علل آن در مردان

حداقل تعداد اسپرمها 20 ميليون در يک ميلي ليتر مني باشد، حداقل 50 درصد اسپرمها شکل طبيعي داشته باشند و حداقل 30 درصد اسپرمها حرکت پيشرونده سريع و رو به جلو داشته باشند. اگر هر يک از موارد فوق دچار مشکل شوند، مي توانند سبب ناباروري مرد گردند.

ادامه مطلب


آزمایشات قبل از ازدواج

آزمایشات قبل از ازدواج

در ازدواج، پيدا كردن همسر مناسب يك مساله اي مهم است و آزمايش هاي قبل از ازدواج مساله اي ديگر. شما فكر مي كنيد نتايج آزمايش هاي قبل از ازدواج تا چه اندازه مهم است؟ آيا ممكن است نتايج اين آزمايش ها مانع ازدواج شما شوند؟ اصلا اين آزمايش ها براي چه هستند؟ اگر مي خواهيد جواب اين سوال ها را بدانيد و باورهاي نادرست خود را اصلاح كنيد بهتر است به خواندن اين مطلب ادامه دهيد.

ادامه مطلب


تفسیر آزمایش خون (CBC) قسمت دوم (کم خونی ها)

تفسیر آزمایش خون (CBC) قسمت دوم (کم خونی ها)

قسمت اول را از اینجا مطالعه کنید

#قسمت_دوم

تشخیص کم خونی ها (آنمی ها)
اولین مرحله تشخیص کم خونی، طبقه بندی براساس MCV است: میکروسیتی (MCV<80 FL) ، نورموسیتی (MCV 80-100FL) یا ماکروسیتی (MCV>100FL). این عمل تشخیص های افتراقی آنمی را در هر بیمار محدودتر خواهد کرد. همچنین اکیداً توصیه می شود که صرف نظر از نوع آنمی، برای هر بیمار در ابتدای تشخیص بررسی اسمیر خون محیطی (PBS) درخواست شود. یافته های PBS به میزان زیادی به تشخیص افتراقی کم خونی ها کمک کرده و رهنمودهای لازم برای انجام آزمایشات تکمیلی را فراهم می سازد. یافته های CBC و PBS برای تشخیص افتراقی آنمی ها در جدود 1 ذکر شده است.

ادامه مطلب


اهمیت کاپیلاری الکتروفورز در تشخیص آزمایشگاهی تالاسمی ها

اهمیت کاپیلاری الکتروفورز در تشخیص آزمایشگاهی تالاسمی ها

ایران یکی از کشورهای کمربند تالاسمی در دنیاست . به دلیل وفور تالاسمی ها و هموگلوبینوپاتی ها و تمایل به ازدواج های فامیلی که با افزایش احتمال تولد نوزادان با تالاسمی ماژور همراه است ، مشاوره و آزمایشات قبل از ازدواج از برنامه های غربالگری اصلی سیستم بهداشت کشور می باشد.

تالاسمی شایع ترین بیماری ارثی با توارث اتوزوم مغلوب است و تخمین زده می شود در حدود % 5-1 از جمعیت جهان حامل جهش های تالاسمی باشند. ناقلین تالاسمی آلفا و بتا دارای پارامترهای گلبول قرمز میکروسیت (MCV) هیپوکروم (MCH) هستند که ممکن است با آنمی همراه باشد. تشخیص افتراقی تالاسمی مینور از آنمی های میکروسیتی به خصوص فقرآهن ضروری است و معمولا با سطوح پایین تر فریتین در فقرآهن همراه می باشد. تالاسمی مینور β با سطوح افزایش یافته  HbA2تشخیص داده می شود و تشخیص موارد α تالاسمی نیازمند استفاده از روش های مولکولی است.

ادامه مطلب


تشخیص آزمایشگاهی نفروپاتی غشایی

تشخیص آزمایشگاهی نفروپاتی غشایی

نفروپاتی غشایی اولیه (Primary Membranous Nephropathy-PMN) یک بیماری خود ایمن مخصوص به بافت و یکی از مهم‌ترین دلایل سندرم نفروتیک در بالغین است. بیماری با تشکیل کمپلکس‌های ایمنی در غشای پایه گلومرولی مشخص می‌شود که نتیجه آن پروتئین اوری وابسته به کمپلمان و از دست دادن عملکرد کلیه می‌باشد.

ادامه مطلب


آنچه زنان باید بدانند

آنچه زنان باید بدانند

آزمایش غیرتهاجمی تشخیص ناهنجاری های کروموزومی (cell free DNA)
سرطان دهانه رحم (HPV)
Liquid Base Pap Smear
Sperm Analysis
Sperm DNA Fragmentation Assay kit

ادامه مطلب


معرفی ویتامین D

معرفی ویتامین D

ویتامین D، نوعی ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در تعداد معدودی از زنجیره غذایی یافت می شود ولی به وفور می توان از مکمل های غذایی دریافت نمود. خود بدن زمانی می تواند مقدار کمی ویتامین D تولید کند که اشعه ماورای بنفش خورشید با پوست تماس پیدا کند. بنابراین، ویتامین D از سه منبع به دست می آید؛ نور خورشید، مواد غذایی و مکمل ها.

ادامه مطلب


فشارخون بالا قاتل بیصدا

فشارخون بالا قاتل بیصدا

اتحاديه جهاني فشارخون بالا، روز جهاني فشارخون بالا را از سال 2005 به منظور افزايش آگاهي در خصوص فشارخون بالا در سراسر دنيا مطرح كرده و از آن به بعد اين روز به عنوان يك رویداد سلامتی، هر سال در روز 17 ماه مي میلادی، توسط اتحاديه جهاني فشارخون بالا، انجمن بين المللي فشارخون بالا و جوامع مربوطه در دنيا برای افزایش آگاهی مردم جشن گرفته مي‌شود.

ادامه مطلب


نشان لوح کیفت آزمایشگاه چیست؟

نشان لوح کیفت آزمایشگاه چیست؟

شاید با عبارت «لوح کیفیت» آشنا باشید. عبارتی که در واقع تداعی کننده نوعی اعتبار برای ارائه دهندگان خدمت، در ذهن ماست. اما داشتن این لوح برای آزمایشگاهها که ارتباط مستقیمی با سلامت و بهداشت مردم دارند، میتواند تضمین قابل قبولی در ارائه خدمات سلامت در این مراکز باشد و از این نظر دارای اهمیت دوچندان است. چرا که داشتن این لوح کیفیت برای آزمایشگاهها و استقرار سیستم مدیریت کیفیت در آنها طبیعتا باعث بالا رفتن کیفیت خدمات آنها و افزایش میزان دقت نتایچ آزمایش ها است و میتواند رضایتمندی بیشتر بیماران و پزشکان را به دنبال داشته باشد. برای این منظور از سال 86، مدت کوتاهی بعد از ابلاغ استانداردهای آزمایشگاهی، آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور طرح اهدای لوح کیفیت را آغاز کرد که تا به امروز هم ادامه دارد.

در ادامه چکیده ای از مصاحبه نشریه پاتولوژی با خانم دکتر پریسا داهیم معاون اداره مدیریت تضمین کیفیت و اعتبار بخشی اداره کل آزمایشگاه مرجع سلامت آورده ایم...

ادامه مطلب


ژورنال آزمایشگاه میلاد

ژورنال آزمایشگاه میلاد

ژورنال آزمایشگاه میلاد 

List Of Routine and Special Testes

ادامه مطلب


دفترچه راهنمای نمونه گیری

دفترچه راهنمای نمونه گیری

دفترچه راهنمای نمونه گیری

ادامه مطلب


راهنمای غربالگری پیش از تولد

راهنمای غربالگری پیش از تولد

gharbalgari 0

راهنمای غربالگری پیش از تولد

ادامه مطلب


سرب و مسمومیت ناشی از آن

سرب و مسمومیت ناشی از آن

1. مقدمه
2. اقدامات انجام گرفته جهت کاهش سرب
3. علائم شایع مسمومیت با سرب
1.3. مسمویت خفیف
2.3. مسمومیت های حاد و شدید
4. منابع سرب
5. پيشگيري
6. اندازه گیری و تشخیص
7. درمان و رژیم غذایی

ادامه مطلب


بیماری های خودایمن کبد و سیستم صفراوی

بیماری های خودایمن کبد و سیستم صفراوی

اهمیت بالینی و تشخیص آزمایشگاهی

بیماری های خودایمن کبد و سیستم صفراوی ، اختلال های التهابی مزمنی هستند که به واسطه پاسخ های کنترل نشده سیستم ایمنی تظاهر می یابند و معمولاً با حضور اتوآنتی بادی های اختصاصی مشخص می شوند. مهمترین این اختلال ها، هپاتیت خودایمن و سروز صفراوی اولیه هستند.

 

ادامه مطلب


آرتریت در کودکان و معیارهای تشخیصی آن

آرتریت در کودکان و معیارهای تشخیصی آن

آرتریت ایدیوپاتیک کودکان (JIA) شایع ترین اختلال روماتوئید در کودکان و سنین نوجوانی است و یکی از معمول ترین بیماری های مزمن در این سنین به حساب می آید. سبب شناسی آن ناشناخته است. حدود 1/0 درصد از کودکان ممکن است علایم آرتریت را نشان دهند. JIA در هر سنی از دوران کودکی ممکن است تظاهر یابد، هر جند در 6 ماه نخست زندگی نادر است.

ادامه مطلب


بیماری های خودایمن سیستم اندوکرین

بیماری های خودایمن سیستم اندوکرین

بخش اول: بیماری های خودایمن سیستم اندوکرین

در اوایل قرن بیستم میلادی، پل ارلیخ (1915-1854) ، هماتولوژیست و ایمونولوژیست آلمانی برنده جایزه نوبل، تئوری "اتوتوکسیسیتی ترسناک" را برای واکنش های ایمنی زیان آور علیه خود، مطرح نمود. امروزه واژه خودایمنی (اتوایمیون) زمانی به کار می رود که یک اختلال در مکانیسم های کنترلی پاسخ های سیستم ایمنی رخ دهد و منجر به تهاجم سیستم ایمنی به سلول ها و بافت های خودی شود. بسته به بافت ها و اندام های درگیر، بیماری های خودایمنی را در دو گروه اختلال های خودایمن سیستمیک یا خودایمن موضعی قرار می دهند. در این مجموعه مقالات، نگاهی خواهیم داشت بر مهمترین بیماری های خودایمن، اتیولوژی و تشخیص آزمایشگاهی این بیماری ها. در این شماره، به معرفی بیماری های خودایمن سیستم اندوکرین پرداخته ایم.

ادامه مطلب


نقش آنتی بادی ها در تشحیص لوپوس

نقش آنتی بادی ها در تشحیص لوپوس

لوپوس اریتماتوز سیستمیک )SLE(

یک اختلال خودایمن و التهابی مزمن است که طیفی از عوامل همچون ژنتیک، اپی ژنتیک، تغییرات هورمونی، عوامل محیطی و فاکتورهای ایمنولوژیک، در اتیولوژی آن نقش دارند. این بیماری معمولاً زنان را در سنین باروری مبتلا می کند و عوارض بالینی آن غیرقابل پیش بینی، همراه با دوره های بهبود و عود می باشد. در طی دوره بیماری، بسیاری از اندام ها ممکن است درگیر شوند (مانند پوست، مفاصل، سیستم عصبی، عروق و کلیه ها) که می تواند منجر به نشانه های بالینی مختلف و معمولاً حادی گردد.

ادامه مطلب


راهنما ربات تلگرام آزمایشگاه

راهنما ربات تلگرام آزمایشگاه

1-ورود به ربات

برای استفاده از امکانات ربات، ابتدا باید (miladlab_bot) اینجا کلیک کنید همچنین می توان توسط نرم افزار تلگرام نام ربات آزمایشگاه میلاد (miladlab_bot)  را در قسمت جستجو وارد و یا بارکد زیر را  اسکن نمایید

telegram bot 3

ادامه مطلب


بیماری میاستنی گراویس MG) myasthenia gravis)

بیماری میاستنی گراویس MG) myasthenia gravis)

mg1

میاستنی گراویس (myasthenia gravis) نوعی بیماری خود ایمن است که در طول روز باعث خستگی و ضعف عضلانی در فرد بیمار می¬شود. در این بیماران علائم بیماری با استراحت بهبود می¬یابد. معمولا بیمار با مراجعه به چشم پزشک متوجه بیماری خود می¬شود، افتادگی پلک چشم، دوبینی، فلج عضلانی چشم و انحراف چشم از جمله¬ی این موارد می¬باشند(1).
تعریف بیماری
بیماری میاستنی گراویس (MG) یک بیماری خودایمن است که در آن آنتی بادی¬ها¬ موجب از بین بردن ارتباطات عصبی شده که در نتیجه¬ منجر به ضعف عضلانی و خستگی می¬گردد. بیماری میاستنی گراویس صرفا عضلات مخطط را تحت تاثیر قرار داده و بر روی عضلات صاف و اعصاب حرکتی تاثیری ندارد. در ابتدای بیماری تنها عضلات کوچک درگیر می¬شوند اما با پیشرفت بیماری عضلات بزرگتر نیز دچار ضعف می¬گردند. میاستنی گراویس چشم تنها عضلات چشم را تحت تاثیر قرار می-دهداز سویی که میاستنی گراویس سیستمیک علاوه بر عضلات چشم سایر عضلات بدن را نیز درگیر می¬کند. تقریبا 85٪ بیماران فقط با نشانه های علائم چشم مراجعه می¬کنند و میاستنی گراویس سیستمیک پس از دو سال بروز پیدا می¬کند (1).
علت اصلی این بیماری ناشناخته است و در واقع عملکرد ناصحیح سیستم ایمنی در تولید آنتی بادی بر علیه مولکول¬های خودی باعث ایجاد علائم بیماری می¬شود.عوامل خطر بخصوصی برای بیماری میاستنی گراویس تشخیص داده نشده است اما عوامل تشدید کننده مانند حاملگی، استرس ، عفونت، مصرف بیش از حد الکل ، نور UV، گرمای شدید، بیماری تیروئید و مصرف برخی داروها ممکن است بیماری را شدیدتر کند (2).

mg3

شکل1- تصویر شماتیک از محل اتصال عصب-عضله و تاثیر آنتی¬بادی¬های ضد استیل کولین رسپتور(AchR)

پاتوفیزیولوژی
آنتی بادی¬های نابجای ¬ تولید شده بر علیه گیرنده¬ی استیل کولین (AchR) عامل ایجاد این بیماری هستند. این آنتی بادی¬ها برگیرنده¬های استیل کولین در فضای اتصال پس سیناپسی عصبی- عضلانی اثر گذاشته و آن¬ها را تخریب می¬کند. در نتیجه باعث انسداد گیرنده های استیل کولین ، آسیب غشایی و در نهایت تضعیف استیل کولین شده و بنابراین اثر آن بر روی اتصالات عصبی- عضلانی کاهش می یابد و باعث عدم انتقال کافی و صحیح پیام عصبی به عضله می¬گردد که در نتیجه عضله بطور کامل و کامل منقبض نمی¬شود(3).
میزان استیل کولین آزاد شده از ناحیه¬ی انتهایی فضای پیش سیناپسی طبیعی است، اما چون تعداد گیرنده های فعال کاهش یافته است، ایجاد یک پتانسیل عمل با شدت کافی در عضله دچار اختلال می¬شود. در نتیجه منجر به تضعیف عضلات می¬شود. این ضعف عضلانی با افزایش فعالیت شدت گرفته و موجب افزایش خستگی می¬شود(3).


تشخیص
تشخیص قطعی میاستنی گراویس سیستمیک یا چشمی، از طریق آزمایش های مختلف بالینی و سرولوژیکی انجام می شود.
معاینه فیزیکی: بیمار با شکایت از خستگی مداوم، ضعف عضلانی بویژه در طول روز به پزشک مراجعه می¬کند. معاینه فیزیکی بسته به اینکه کدام یک عضلات تحت تاثیر قرار می گیرند متفاوت خواهد بود. ضعف عضلانی و خستگی مفرط یکی از نشانه¬های ثابت بیماری است. شایع ترین نشانه در چشم بوده که بصورت افتادگی پلک تظاهر می¬یابد. در ابتدا افتادگی پلک ممکن است به صورت یکجانبه، از یک چشم به به چشم دیگر تغییر پیدا کند و در نهایت پلک بالایی در هر دو چشم را درگیر می¬کند و معمولا دو طرفه و نامتقارن است (4).
تشخیص آزمایشگاهی: آنتی¬بادی بر ضد گیرنده استیل کولین از طریق آزمایش خون قابل شناسایی است . تقریبا 85٪ از بیماران مبتلا به میاستنی گراویس دارای این آنتی¬بادی هستند و در صورت تشخیص با غلظت بالای آنتی بادی AChR نشان دهنده ابتلا به این بیماری است (4).
درمان
ادرفونیوم: تزریق ادروفونیم کلراید به طور موقت موجب از بین بردن ضعف عضلانی در افراد مبتلا به میاستنی گراویس می¬شود. این دارو انسداد استیل کولین را از میان برداشته و به طور موقت میزان سطوح استیل کولین را در محل اتصال عصبی- عضلانی افزایش می¬دهد.
برداشتن تیموس: این جراحی با هدف برداشتن غده تیموس در افرادی است که در آن¬ها این غده بطور طبیعی عمل می¬نماید و منجر به بیماری میاستنی گراویس شده است. با انجام گرفتن این عمل معمولا نشانه¬های بیماری کاهش یافته و موجب درمان در برخی از بیماران می¬شود.
داروهای آنتی¬کولین استراز: داروهای آنتی کولین استراز مانند مستینون یا پیریدوستیگمین، باعث کاهش سرعت تخریب استیل کولین در محل اتصالات عصبی- عضلانی می شود و در نتیجه انتقالات عصبی و قدرت عضلات را افزایش می¬دهد.
پلاسمافرز و ایمونوگلوبولین داخل وریدی: این درمان¬ها ممکن است در موارد شدید میاستنی گراویس مثمرثمر باشند. در این روش آنتی بادی¬های مخرب حذف می¬شوند، اگر چه اثربخشی آنها چند هفته تا چند ماه ممکن است بطول بیانجامد(1).
داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی: داروهایی همانند گلوکورتیکوئیدها و ریتوکسیماب با هدف کاهش تولید آنتی¬بادی¬ها مورد استفاده قرار می¬گیرند.
گردآورنده: شکوفه رودشتی
بخش تحقیقات آزمایشگاه پاتوبیولوژی میلاد

References

1.            Phillips LH. The epidemiology of myasthenia gravis. Annals of the New York Academy of Sciences. 2003;998(1):407-12.

2.            Giraud M, Vandiedonck C, Garchon HJ. Genetic factors in autoimmune myasthenia gravis. Annals of the New York Academy of Sciences. 2008;1132(1):180-92.

3.            Romi F, Gilhus N, Aarli J. Myasthenia gravis: clinical, immunological, and therapeutic advances. Acta Neurologica Scandinavica. 2005;111(2):134-41.

4.            Oosterhuis H. Studies in myasthenia gravis: Part 1. A clinical study of 180 patients. Journal of the neurological sciences. 1964;1(6):512-46.

ادامه مطلب


کرم اکینوکوکوس گرانولوسوس (عامل کیست هیداتید)

کرم اکینوکوکوس گرانولوسوس (عامل کیست هیداتید)

اکینوکوکوس انسانی (یا هیداتیدوس یا بیماری کیست هیداتید) یک بیماری انگلی است که توسط مرحله ی لاروی کرم های نواری جنس اکینوکوکوس (Echinococcus) ایجاد می شود. بیماری کیست هیداتید توسط کرم اکینوکوکوس گرانولوسوس (Echinococcus granulosus) ایجاد می شود. این انگل بخش اصلی چرخه زندگی خود را در روده سگ سانان و بخشی از آن را در بدن میزبان واسط، همچون انسان می گذراند.

ادامه مطلب


چرخه ایمنی سرطان + بازی حمله به سلول های سرطانی

چرخه ایمنی سرطان + بازی حمله به سلول های سرطانی

Tcell2

با کشته شدن سلول های سرطانی آنتی ژن های بیشتری آزاد شده و چرخه ایمنی سرطان مرتبا تکرار می شود.

با ایمنوتراپی، ما می خواهیم بدون آسیب رساندن به سلول های سالم باعث ایجاد چرخه ایمنی سرطان شویم. برنامه تحقیق و توسعه در مرکز غیرانتفاعی ایمونوتراپی Genentech دارای بیش از 20 داوطلب است که چهار مرحله از این مراحل را مورد هدف قرار می دهند.

Tcell3

مرحله ی 1 ایجاد جهش در سلول های سرطانی باعث آزاد شدن موادی به نام "آنتی ژن "  شده که موجب افتراق آنها از سلول های طبیعی می شوند. بنابراین سیستم ایمنی می تواند آنها را شناسایی کند.

Tcell4

مرحله 2، سلول های ایمنی شناسایی کننده آنتی ژن ها، آنتی ژن¬های آزاد شده را جذب می کنند و آنها را به سلول های T در گره های لنفاوی تحویل می¬دهند. ایمونوتراپی می تواند ایمنی را در این مرحله و دیگر مراحل افزایش دهد.

Tcell5

مرحله 3، آنتی ژن ها باعث فعال شدن سلول های T شده و پاسخ ایمنی را علیه سلول های سرطانی آغاز می کنند.

 Tcell6

مرحله 4، سلول های T فعال شده از طریق رگ های خونی به سمت محل تومور حرکت می کنند.

Tcell7

مرحله 5، سلول های T به تومور رسیده، پس از نفوذ، آن را مورد تهاجم قرار می دهند.

 Tcell8

مرحله 6، سلول های T قادر به تشخیص سلول های سرطانی بر اساس آنتی ژن آن ها هستند.

 Tcell9

مرحله 7، سلول های T در یک سری مراحل باعث مرگ سلول های سرطانی می شوند. این جایی است که ایمونوتراپی می تواند PDL1 یا PD1 را تحت تاثیر قرار داده و ایمنی را افزایش دهد.

این در قالب کارتونی ساده، چرخه پاسخ مثبت سیستم ایمنی در تشخیص یک سلول سرطانی بود. مولمن از آن به عنوان "چرخه ایمنی سرطان" یاد می کند. 


 سیستم ایمنی بدن شما هفت گام را در یک چرخه پیچیده دنبال می کند تا سلول های جهش یافته را شناسایی کرده و آنها را از بین ببرد، در مرحله هفتم چرخه ایمنی سرطان، سلول های T سلول های سرطانی را می کشند، اما برخی سلول های سرطانی به دنبال پنهان شدن از سیستم ایمنی هستند. در این بازی، سلول های سرطانی پنهان را برای کمک به سلول های T پیدا کنید و آنها را نابود کنید.
شما قدرت مبارزه با سرطان در بازی T Cells Attack دارید

این بازی جدید قابلیت نصب بر روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما را دارا است.
این بازی در درجه اول برای سرگرمی بوده و نمی ¬توان از آن به عنوان منبع آموزشی و علمی استفاده کرد. این بازی صرفا به منظور افزایش آگاهی در علاقمندان در شناخت چرخه ایمنی سرطان می باشد.

منبع :
https://www.gene.com/stories/t-cellsattack

ادامه مطلب


تب Q

تب Q

تب Q عفونت ناشی از باکتری Coxiella burnetii است. شروع این بیماری معمولا بصورت خفیف با علائم مشابه با آنفولانزا بوده و در غالب موارد بیماران هیچ نشانه ای ندارند. در درصد کمی از افراد، عفونت می تواند سالها بعد دوباره شروع شده و این بار فرد نوع مرگبار آن را تجربه کند. در عفونت ثانویه ارگان های درگیر می توانند قلب، کبد، مغز و ریه باشند(1).

ادامه مطلب


باکتری تریپونما پالیدوم (عامل سفلیس)

باکتری تریپونما پالیدوم (عامل سفلیس)

سفلیس (syphilis) یک بیماری عفونی است که توسط باکتری تریپونما پالیدوم (Treponema pallidum) ایجاد می شود. سفلیس یک بیماری مقاربتی است که از راه تماس جنسی منتقل می شود. اگر درمان بیماری سفلیس به تأخیر بافتد، پیامدهای بسیار بدی برای سلامت بدن خواهد داشت.

ادامه مطلب


بیماری های متابولیکی مادرزادی- اختلالات اسیدهای آمینه

بیماری های متابولیکی مادرزادی- اختلالات اسیدهای آمینه

اسيدهاي آمينه واحدهاي تشکیل دهنده ساختمان پروتئين‌ها بوده و کارهای متنوعی را در بدن انجام می دهند و بعد از اوره دومين جزء مهم تركيبات نيتروژن‌دار غير پروتئيني پلاسما محسوب می شوند.

ادامه مطلب


اندازه گیری اسیدهای آمینه

اندازه گیری اسیدهای آمینه

- اندازه گیری اسیدهای آمینه جهت شناسایی ناهنجاری های ژنتیکی انتقال غشایی اسیدهای آمینه

حداقل هفت سیستم مختلف برای جذب L- آمینواسیدها و پپتیدهای کوچک وجود دارد. انتقال اسیدهای آمینه از عرض غشاهای سلولی برای جذب گوارشی و بازجذب کلیوی آن ها مهم است. در اغلب موارد مکانیسم انتقالی در این دو عضو مشابه بوده و اختلال در یک سیستم انتقال دهنده همراه با هردو دفع گوارشی و کلیوی یک اسیدآمینه یا گروهی از اسیدهای آمینه می باشد. از این رو نتیجه اختلال به صورت آمینواسیدوری و سوء جذب اسیدآمینه تظاهر می نماید. موارد شناخته شده این اختلالات در جدول زیر فهرست شده اند.

ادامه مطلب