بخش مولکولی

   معرفی بخش مولکولی

   معرفی بخش مولکولی

به طور کل تشخیص مولکولی به عنوان بخشی متحول و پویا در تشخیص طبی آزمایشگاهی محسوب می شود که فعالیت در این بخش منجر به بالا رفتن سطح بینش در تحقیقات و همچنین روند درمان بسیاری از بیماری ها می شود.

از زمان معرفی PCR در سال 1985، بکارگیری آن در تحقیقات بیولوژیکی پایه و کاربردی موجب ایجاد تغییرات اساسی گردیده است PCR یکی از جدیدترین تکنولوژی های آزمایشگاهی است که در تشخیص بیماریهای عفونی، پزشکی قانونی و ناهنجاریهای ژنتیکی مورد استفاده و توجه قرار گرفته است. در خصوص کارآیی این روش در تشخیص به عنوان مثال می توان تقلیل مدت زمان تشخیص آزمایشگاهی اختصاصی باسیل سل در نمونه های کلینیکی را از 7-6 هفته به 7-6 ساعت حتی با وجود تعداد اندک باسیل در نمونه آزمایشگاهی ذکر کرد.

از دیگر کاربردهای پی سی آر می‌توان به کاربرد آن در بررسی حذفهای کروموزومی مشخص، تکثیر DNA برای تعیین توالی ، تشخیص بیماری های وراثتی و یا شناسای اثر انگشت ژنتیکی (برای استفاده در پزشکی قانونی و یا یافتن نسبت های خویشاوندی) و یا آشکار سازی و تشخیص بیماری های عفونی ،بررسی جهش های مشخص، بررسی وجود ویروس ها در نمونه اشاره کرد.

در این بخش که یکی از جدید ترین بخش های آزمایشگاه می باشد، با بکارگیری از متد های PCR, RT- PCR, RFLP و ... و نیز با بهره گیری از دستگاه خودکار و پیشرفته Real Time PCR تست های مربوط به تشخیص مولکولی از انواع بیماری های عفونی و یا بیماری های بدخیم و برخی از آزمایشات ژنتیکی، انجام می گیرند.

امید آن دارم که راه اندازی این مرکز بتواند راهگشایی هرچند کوچک در بعضی از مشکلات تشخیصی و درمانی بیماران باشد و همچنین بتواند گام کوچکی در ارتقاء سطح سلامتی جامعه و تشخیص و درمان دردمندان بردارد.

آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتوبیولوژی میلاد افتخار دارد که با تجهیز بخش تشخیص ملکولی خود به مدرن ترین دستگاه های روز دنیا و بهره گیری از کادری مجرب در بالاترین سطوح علمی در خدمت بیماران و مراجعین محترم می باشد.

تجهیزات بخش مولکولی

تجهیزات بخش مولکولی


• Conventional thermal cycler Corbett

• Rotor gene 6000 Qiagen 5 plex

• Cooler centrifuge - UNIVERSAL 320R

لینک های مرتبط با بخش مولکولی

گالری بخش تشخیص مولکولی

گالری بخش تشخیص مولکولی

centrifuge classic/cooled

centrifuge classic/cooled

RotorGene Q

RotorGene Q

Corbet Reaserch

Corbet Reaserch

درصورت داشتن سوال یا نظر می توانید از قسمت زیر استفاده کنید

0
  • ابراهیم

    با سلام من پسری ۲ماهه دارم که در اثر بیماری مادرزادی(phpv) شبکیه چشمش خوب تشکیل نشده .دکتر گفته باید آزمایش مولکولی انجام بدیم تا علت مشخص بشه. آیا اینجا این آزمایش رو انجام میدن، هزینه اش چغدره

  • باسلام
    تست PCR برای Persistent hyperplastic primary vitreous-PHPV در آزمایشگاه میلاد صورت نمی گیرد.
    با آرزوی صحت فرزند دلبندتان.
    موفق باشید.